امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

photo 2023 06 25 19 15 59 135x300 - شبی که مختومقلی هم نخوابیددر اولین نگاه این دشت وسیع، لم یزرع و کم رویش باوری را در تو می رویاند که تا فرسنگ ها شاید هیچ رُستنی و سبزینه ای در تپه ماهورهای این دیار نخواهی یافت.
از دورترها میان غباری برخواسته از خاک و رقصی از باد کم کم نمادی را می بینی که گواهی بر آبادی می دهد و هر چه نزدیکتر می شوی گنبد زیبایش برای ما گنبدی ها چشم نوازی و دلربایی می کند.

ترکمن نیوز- مزدک بهروش: این نماد زیبا همانا مقبره شاعر شهیر ترکمن صحرا مختومقلی فراغی و پدرش دولت محمد آزادی است.
اولین سوالی که ذهنت را درگیر می کند و تحیرت را برمی انگیزد این است که در این بیابان دور چه کسی برای زیارت و دیدار مزار پر رازشان خواهد آمد؟
اما اگر توفیق یارت باشد و در مراسم سالگرد تولد مختومقلی شرکت کنی دیدگاهت و نگاه اعجاب انگیزت فرو خواهد ریخت و خواهی دید آن بیابان و صحرای خشک،بزرگی را در خود جای داده که اجتماعی عظیم را به میمنت میلادش گرد هم خواهد آورد.
آری ترکمن صحرا مولودی دارد که بیابانها و کویر آق توقای را پذیرای ترکمن های فرهنگ دوست و فرهنگ دوستان غیر ترکمن از اقصی نقاط دنیا می کند.
بزرگترین تجمع ترکمن صحرا هر ساله در روستای کوچک آق توقای بر سر مزار اصیل ترین ادیب ترکمن فرزندی از سلاله آزادی مختومقلی فراغی برگزار می شود.
دهها نه بلکه هزارن هزار عاشق و شیفته این شاعر بلند آوازه به میمنت ۲۹۰_مین سالروز میلادش امسال نیز همچون هر سال گرد هم آمدند تا شاید بزرگترین جشن تولد ایران زمین را برای این اسطوره ادبیات ترکمن برگزار کنند.
حضور جمعیتی چنین عظیم که در نبود شرایط و امکانات رفاهی خود را مکلف و ملزم به حضور در این مراسم می دانستند ستودنی و عجیب می نمود.
در این مراسم بزرگداشت بجز مسئولین استانی سفیر ترکمنستان «احمدقربانف» نیز حضور داشت که سخنرانی وی در روز قبل ازمراسم آق توقای در دانشگاه کشاورزی گنبد حاضرین را مبهوت خود کرد.
در شرایطی که مسئولین فارس زبان از روی دست نوشته و کاغذهایشان تسلطی بر مطالبی که ارائه می کردند نداشتند این سفیر ترکمن که بدون اطلاع قبلی به وی، با دعوت مجری برنامه به روی صحنه فراخوانده شد،بدون آنکه از این دعوت سر باز زند!!! با رویی گشاده به ایراد سخن پرداخت و آنقدر سلیس و روان و بدون لهجه به زبان فارسی سخن بر زبان می راند که حاضرین متحیر از این تبحر و توانمندی ایشان، دقایقی را برایش کف زده و تشویقش کردند.
پرده آخر این بزرگداشت برگزاری مراسم آق توقای بود که برای من و حاضرین شبی بیاد ماندنی شد.
شبی که از فرط شادی و نشاط حاضرین هیچگاه تمایلی به پایانش نداشتم.
صدای دوتارها و نجوای باخشی ها آسمان پر ستاره آق توقای را پر کرده بود،گویی به ازای هر ستاره ،عاشقی دلداده در این صحرای دورافتاده حاضر شده بود تا یادآور مقام والای این شاعر بلند آوازه باشد.
در شبی که هر کس ساز خویش را می نواخت بی آنکه دلی را بیازارد تنها صدای شادی و طرب بود که از این صحرا بگوش می رسید.
مدتها بود مردمی را چنین مسرور و شاد ندیده بودم و براستی غم را هیچ راهی برای نفوذ و ظهور در این میان نبود.
عاشقان و ارادتمندان مختومقلی از مدتها قبل خود را برای حضور در این فستیوال بزرگ آماده کرده و در هفته انتهایی با شمارش معکوس برای این رخداد بزرگ لحظه شماری می کردند.
هر شهر و منطقه ای که دراستان ارادتی نسبت به این شاعر نامی داشت چادری برپا کرده و جمعی را بخود مشغول کرده بود تا شب هنگام با برگزاری نشست ادبی و یا برگزاری موسیقی آئینی و فولکور و حتی موسیقی پاپ دل های حاضرین و علاقمندان را بدست آورده و شبی رویایی بر یادها باقی گذارد.
متولیان چادرها از میهمانانشان نیز بصرف شام پذیرایی می کردند.
عجیب است این خصلت دل بزرگی ترکمن ها که هیچ نگرانی برای جمعیت مهمانان ندارند و سفره ها یشان به بزرگی دلهایشان پهن و گسترده است.
هر چه از مردم دیدیم عشق بود و مهربانی اما آنچه وظیفه مسیولین بود کاستی بود و ناکارآمدی.
متاسفانه امکانات کافی رفاهی موجود هرگز در شان و منزلت این مراسم ملی نبود و شایسته بود رسیدگی بیشتر و بهتری نسبت به این موضوع شود.
در شرایطی که دولت انگیزه یا بودجه ای برای حفظ این آثار و تکریم حاضرین با ایجاد امکانات رفاهی بیشتر ندارد،کاش خیرین و سرمایه گذاران عزیزترکمن صحرا نسبت به این ظرفیت مغفول توجهی ویژه داشته تا این مکان تاریخی-فرهنگی از امکانات مناسب گردشگری برخوردار شده و بجز گردشگر داخلی موجب جذب و حضورگردشگران خارجی و ترکمنستانی شود.
امید است در سال آتی شاهد تغییرات جدی و ایجاد شرایط رفاهی بیشتر و بهتری دراین مکان پر بازدید باشیم. 

جای دارد مسئولین فرهنگی کشورمان در جهت شناساندن جایگاه ادبی مختومقلی فراغی که مخاطبانی در اقصی نقاط دنیا دارد تلاش بیشتری کنند و همچون مولوی و سعدی و حافظ آن را بیشتر به جهانیان بشناسانند و از زبان مختومقلی بعنوان محور وحدت اقوام و زبان مشترک اهالی این دیار یاد کنند چرا که مختومقلی همچون فردوسی در پارسی،هویت زبانی و قومی ترکمن های ایران است.

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز