امروز : پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

زیبایی اسب انبارالوم 3 300x199 - رفع محدودیت شرکت در جشنواره اسب اصیل ترکمن، کمک به این صنعت اشتغالزاترکمن نیوز:  صاحبان اسب نژاد ترکمن با رفع برخی اختلافات در بحث هویت‌گذاری میان فدراسیون سوارکاری و وزارت جهادکشاورزی امسال می‌توانند بدون نگرانی در شانزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن به میزبانی روستای صوفیان کلاله در شرق استان گلستان شرکت کنند که در واقع کمک به این صنعت اشتغالزاست.

 در گذشته از روش‌های سنتی و قدیمی برای شناسایی حیوانات شامل پلاک‌های الصاقی، خالکوبی و علامت گذاری استفاده می‌شد که معایب زیادی در بحث سلامت و امنیت اسب‌ها داشت لذا محققان کارهای مطالعاتی برای جایگزینی روشی مناسب‌تر را برای هویت گذاری حیوانات در دستور کار قرار دادند و در نهایت کشف فناوری میکروچیپ در ۲ دهه اخیر تحول و تغییر عظیمی در سیستم‌های شناسایی ایجاد کرد.
این فناوری بر اساس شناسایی توسط امواج رادیویی استوار بوده و بدون نظارت و تفسیرهای نظری و شخصی انجام می‌شود و قابلیت شناسایی جانداران در کوتاه ترین زمان را دارد که در ایران از این فناوری برای هویت‌گذاری اسب‌های اصیل استفاده می‌شود اما اختلافاتی در نحوی اجرای میکروچیپ توسط وزارت جهاد کشاورزی و فدراسیون سوارکاری وجود داشت و به صورت سلیقه‌ای اجازه ورود به اسب‌هایی که از طریق جهادکشاورزی هویت گذاری شده بودند در جشنواره‌ها و مسابقات داده نمی‌شد.

به گفته کارشناسان، در مسابقات سوارکاری در یکی از استان‌های کشور این موضوع اختلافی مطرح شد که برای رفع آن مسوولان ارشد کشوری ورود کردند و در نهایت با اعلام دادستانی و همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری از این پس اسب‌های اصیل ایرانی که توسط وزارت جهاد کشاورزی میکروچیپ و شناسنامه آنها صادر شده می‌توانند در جشنواره‌ها و مسابقات اسبدوانی شرکت داشته باشند.

در همین پیوند ، مدیر جهاد کشاورزی کلاله در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: طبق ماده ۱۰ قانون نظام دامپروری، تبصره ۲ آیین نامه اجرایی قانون نظام دامپروری کشور و ماده سه قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ذخایر ژنتیکی کشور بحث هویت گذاری، صدور شناسنه، میکروچیپ و شناسنامه به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است و با تاکید بر اجرای این قوانین از این پس تمام افرادی که اسب‌هایشان توسط جهاد کشاورزی هویت گذاری شده می‌توانند بدون مشکل در جشنواره‌ها و مسابقات شرکت کنند.

رحیم دانشور ادامه داد: معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم در نامه‌ای این مسوولیت را به عهده جهاد کشاورزی قرار داده و اشاره کرده مرجع ذی صلاح جهت امور مرتبط به هویت گذاری اسب‌های ورزشی داخلی و بین المللی و صدور شناسنامه، میکروچیپ و شناسه جهاد کشاورزی است.

مدیر جهاد کشاورزی کلاله از تمام فعالان حوزه پرورش اسب اصیل ترکمن در سراسر کشور دعوت کرد نسبت به ثبت نام در شانزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن به میزبانی روستای صوفیان این شهرستان اقدام کنند.

دانشور افزود: تاکنون صاحبان بیش از ۲۰۰ سر اسب از نقاط مختلف کشور در ۱۰ دور (نریان و مادیان)، از کره پایِ مادر تا سیلمی‌ها برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کردند که با توجه به رفع محدودیت‌های مطرح شده تعداد متقاضیان افزایش خواهد یافت.

وی اظهارداشت: افزایش استقبال پرورش دهندگان اسب از قدیمی‌ترین جشنواره اسب اصیل ترکمن کشور به میزبانی روستای صوفیان علاوه بر کمک به حفظ این میراث کهن، باعث رونق خرید و فروش و درآمدزایی بیشتر برای مالکان اسب‌ها و تشویق آنان به توسعه فعالیت و اشتغالزایی برای جوانان می‌شود.

شانزدهمین جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن با قضاوت داوران بین المللی ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ماه به میزبانی روستای صوفیان کلاله برگزار خواهد شد.

علاقه زیاد مناطق ترکمن نشین گلستان به پرورش اسب

صنعت پرورش اسب ترکمن که در بین اهالی ساکن در استان گلستان از جمله مناطق گنبدکاووس، کلاله، مراوه‌تپه، آق‌قلا و بندرترکمن جایگاه ویژه‌ای دارد، زمانی می‌تواند در ایجاد درآمد برای پرورش دهنده و اشتغالزایی برای جوانان استان مفید باشد که مسوولان و متولیان زمینه صادرات و همچنین برگزاری مسابقات منطقه‌ای و بین المللی را در رشته‌های مختلف سوارکاری فراهم کنند.

حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تا سه هزار سر اسب ترکمن در بیشتر نقاط استان از جمله شهرستان‌های گنبدکاووس، کلاله، گالیکش، مراوه‌تپه، آق‌قلا و بندرترکمن به سبک‌های “ایلخی‌داری، سنتی و صنعتی” پرورش داده می‌شود.

به گفته آریا ساعدی یکی از پژوهشگران حوزه سوارکاری و پرورش اسب در گلستان، این استان از امکانات و توانمندی‌های بالایی در عرصه پرورش اسب و سوارکاری برخوردار است و می‌توان از طریق پرورش، نگهداری و صادرات اسب ترکمن و همچنین برگزاری مسابقات منطقه‌ای و ملی در رشته‌های مختلف سوارکاری، هزاران فرصت شغلی ایجاد کرد و درآمدهای فراوانی را عاید اقتصاد استان ساخت.

وی بیان کرد: برای توسعه صنعت اسب در گلستان مسوولان باید در کنار رونق بخشی به بازارهای محلی و حراج، به افزایش تعداد مسابقات سوارکاری، ایجاد بستر لازم برای تولید و پرورش اسب، تشویق به صادرات، اعمال محدودیت تولید اسب‌های مشابه خارجی و حمایت از سرمایه‌گذاران با اعطای وام‌های ارزان قیمت (قرض الحسنه) و بازپرداخت طولانی مدت با هدف رونق بخشی به کسب و کارهای کوچک در روستاها و شهرها و معرفی اسب به عنوان یک جاذبه گردشگری توجه بیشتری داشته باشند.

ساعدی اظهارداشت: اجرای برنامه‌های تشویقی می‌تواند علاوه بر رونق تولید و پرورش اسب ترکمن در استان گلستان باعث افزایش تمایل علاقمند برای فعالیت در این صنعت شود.

ممنوعیت صادرات اسب

به اعتقاد کارشناسان، ممنوع بودن صادرات اسب ترکمن به دلیل حفظ نژاد، اختصاص دورهای کمتر در مسابقات سوارکاری استان به اسب‌ نژاد ترکمن و مشکلات اقتصادی در تامین نهاده‌ها از جمله چالش‌های فراروی فعالان این صنعت است و مسوولان می‌توانند با تداوم برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی در کنار اعطای مجوز صادرات و اجازه حضور بیشتر اسب‌های ترکمن در مسابقات اسبدوانی کمک خوبی به حل این مشکلات و افزایش علاقمندی جوانان برای ورود به این صنعت داشته باشند.

رونق صنعت پرورش اسب در گلستان مستلزم ایجاد ارتباط با بازار اسب ترکمن در خارج از کشور و کسب اطلاعات اقتصادی مهم، معرفی مزیت‌های پرورش و نگهداری آن، تربیت و آموزش نیروی کار ماهر و متخصص در زمینه‌های مختلف اسب و اسبداری، افزایش تعداد مسابقات و اهدای جوایز ارزنده به پرورش دهندگان و مالکان، احداث میادین مدرن مسابقات و افزایش تعداد تماشاچیان و پیش‌بینی‌کنندگان نتایج، تشکیل اتحادیه‌های صنعتی تولیدکنندگان اسب ترکمن برای دفاع از حقوق صنفی و تشکیلاتی و تشکیل کمیسیون صادرات اسب‌های تولیدی متشکل از اعضای مختلف ذیربط دولتی و نمایندگان بخش خصوصی مرتبط است.

به گزارش ایرنا، پانزدهمین دوره جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن با شرکت ۱۵۴ راس اسب از استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، مازندران، البرز، گیلان، زنجان، فارس، قزوین، اصفهان، تهران و گلستان ۱۲ آبان سال گذشته به میزبانی روستای صوفیان شهرستان کلاله واقع در شرق گلستان برگزار شد.

اسب ترکمن با داشتن بدنی کشیده و لاغر، گونه‌ای زیبا از نژاد اسب‌ محسوب می‌شود که بیشتر در منطقه ترکمن صحرای استان گلستان زیست کرده و پرورش می‌یابد و صادرات آن برای حفظ نژاد به خارج از کشور ممنوع است.

از گذشته پرورش اسب نزد قوم ترکمن‌ ساکن گلستان رایج بود و امروز هم این استان در دنیا به پرورش مادیان مشهور است.

اسب ترکمن گونه‌ای از اسب‌های اصیل ایرانی است که پیشینه‌ای طولانی در زندگی ترکمن‌ها دارد و با توجه به ویژگی‌های خاص‌اش در تمام امور ورزشی پرطرفدار بوده و علاقمندان حاضر هستند مبالغ هنگفتی را برای داشتن این اسب پرداخت کنند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز