امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۱,۹۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

ازبکستان 300x151 - توافق قزاقستان و ازبکستان برای توسعه همکاری در بخش فضاترکمن نیوز:  هیات آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزرای ازبکستان در دیدار همتایان قراقی خود بر همکاری دوجانبه در این زمینه تاکید کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یک هیات آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزرای ازبکستان در سفر به «نورسلطان» با همتایان قزاقی خود ملاقات کردند.

هیات ازبکی به ریاست «شهرت قادراف» سرپرست آژانس تحقیقات و فناوری های فضایی این کشور، از امکانات زیرساخت‌های فضایی «نورسلطان» بازدید و با متخصصان و ریاست شرکت‌های کمیته هوافضا وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا این کشور دیدار کردند.

در جریان ملاقات با «بغداد موسین»، وزیر توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان توسعه همکاری در حوزه فضایی، به ویژه استفاده از توانایی‌های سیستم قزاقی سنجش زمین از راه دور و سیستم ارتباطات فضایی این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طی این مذاکرات پیشنهادی در مورد ایجاد شرکت مشترک برای ارائه خدمات سیستم ارتباطی و پخش ماهواره «کازست» در قلمرو ازبکستان ارائه شد.

همچنین طرفین در مورد پیش نویس توافق نامه دو کشور در خصوص همکاری در زمینه تحقیقات و استفاده از فضا با اهداف صلح آمیز تبادل نظر کردند.

در پایان این دیدارهای و مذاکرات پروتکلی در زمینه توسعه همکاری در مورد فعالیت‌های فضایی بین کمیته هوافضا وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان و آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزیران ازبکستان به امضا رسید.

هیات ازبکی طی این مذاکرات برای همکاری بیشتر با نورسلطان در بخش فضایی، ایجاد روابط قوی و تبادل تجربه بین دو کشور ابراز امیدواری کرد.

طرف قزاقی خاطرنشان کرد که امید بسیاری به مشارکت با تاشکند دارد و آماده است تا در ایجاد و توسعه فعالیت‌های فضایی کمک‌های لازم را به همسایگان خود ارائه دهد.

تاکید شد که در آینده نزدیک شرکت‌های «قزاق کاسماس» می‌توانند در چارچوب پروژه‌های مشترک، متخصصان ازبک را برای آموزش و کارآموزی پیشرفته بپذیرند.

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز