ازبکستان 300x151 - توافق قزاقستان و ازبکستان برای توسعه همکاری در بخش فضاترکمن نیوز:  هیات آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزرای ازبکستان در دیدار همتایان قراقی خود بر همکاری دوجانبه در این زمینه تاکید کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  یک هیات آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزرای ازبکستان در سفر به «نورسلطان» با همتایان قزاقی خود ملاقات کردند.

هیات ازبکی به ریاست «شهرت قادراف» سرپرست آژانس تحقیقات و فناوری های فضایی این کشور، از امکانات زیرساخت‌های فضایی «نورسلطان» بازدید و با متخصصان و ریاست شرکت‌های کمیته هوافضا وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا این کشور دیدار کردند.

در جریان ملاقات با «بغداد موسین»، وزیر توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان توسعه همکاری در حوزه فضایی، به ویژه استفاده از توانایی‌های سیستم قزاقی سنجش زمین از راه دور و سیستم ارتباطات فضایی این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طی این مذاکرات پیشنهادی در مورد ایجاد شرکت مشترک برای ارائه خدمات سیستم ارتباطی و پخش ماهواره «کازست» در قلمرو ازبکستان ارائه شد.

همچنین طرفین در مورد پیش نویس توافق نامه دو کشور در خصوص همکاری در زمینه تحقیقات و استفاده از فضا با اهداف صلح آمیز تبادل نظر کردند.

در پایان این دیدارهای و مذاکرات پروتکلی در زمینه توسعه همکاری در مورد فعالیت‌های فضایی بین کمیته هوافضا وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان و آژانس تحقیقات و فناوری‌های فضایی وابسته به کابینه وزیران ازبکستان به امضا رسید.

هیات ازبکی طی این مذاکرات برای همکاری بیشتر با نورسلطان در بخش فضایی، ایجاد روابط قوی و تبادل تجربه بین دو کشور ابراز امیدواری کرد.

طرف قزاقی خاطرنشان کرد که امید بسیاری به مشارکت با تاشکند دارد و آماده است تا در ایجاد و توسعه فعالیت‌های فضایی کمک‌های لازم را به همسایگان خود ارائه دهد.

تاکید شد که در آینده نزدیک شرکت‌های «قزاق کاسماس» می‌توانند در چارچوب پروژه‌های مشترک، متخصصان ازبک را برای آموزش و کارآموزی پیشرفته بپذیرند.

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۰۴

۲۵ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

87120

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک