برگزاری نکوداشت ششمین سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانیاخبار گنبد کاووس– ترکمن نیوز- مراسم نکوداشت ششمین سالروز ثبت گنبد قابوس در فهرست میراث جهانی و روز گنبد کاووس با فردا یکشنبه در جوار این اثر تاریخی برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، گنبد قابوس دهم تیرماه سال ۹۱ در سی و ششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر سن پترزبورگ روسيه با شما ۱۳۹۸ به ثبت به ثبت جهانی رسید.

 

اين اثر تاريخی ارزشمند که بلند ترین برج آجری جهان است، به عنوان پانزدهمين اثر تاريخی ايران در فهرست جهانی به ثبت رسيد.

 

این برج بر روی تپه‌ ای به بلندی ۱۵ متر قرار گرفته و در سال ۳۹۷ ه.ق به‌ عنوان یادمان شمس‌ المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. ارتفاع این برج ۵۵ متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع ۷۰ متر از سطح زمین است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با اشاره به برگزاری مراسم نکوداشت ششمین سالروز ثبت این اثر ارزشمند در فهرست میراث جهانی، گفت: همان گونه که ثبت اين اثر نمادی از تلاش و کوشش سازمان و اداره کل ميراث فرهنگی استان است، تلاش خواهيم کرد در ارتباط با ثبت دیگر آثار بی بديل تاريخی استان همچون دیوار بلند تاریخی گرگان و شهر باستانی گرگان گام های بلندی برای سرافرازی ایران عزیز برداريم.

 

ابراهیم کریمی به برنامه های این روز اشاره کرد و افزود: حرکت کارناوال شادی از میدان انقلاب به طرف پارک قابوس راس ساعت ۱۹:۳۰، اجرای برنامه موسیقی توسط گروه فرجاد، اجرای برنامه توسط گروه کمانچه، اجرای برنامه آئین سنتی محلی آذری، اجرای برنامه آئین سنتی محلی قوم سیستانی، نورافشانی از برنامه های در نظر گرفته شده در این مراسم است.

 

نکوداشت ششمین سالروز ثبت میراث جهانی گنبد قابوس و روز گنبد کابوس ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه فردا یکشنبه ۱۰ تیر ماه ۹۷ در پارک قابوس برگزار می شود.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع : isna.ir

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۲

۰۹ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

25935

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک