امروز : شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۴,۸۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

گلستان-ترکمن‌نیوز- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان از کشاورزان و پرورش دهندگان ماهی خواست که با توجه به کاهش بارش ها و استمرار خشکسالی، نسبت به پاکسازی مخازن و آبگیری سدهای کوچک مخزنی و آب بندان ها ازهم اکنون اقدام کرده و منتظر وقوع سیلاب های اسفند و فروردین نباشند.

Abbandan 26D 300x200 - ضرورت آبگیری سریعتر آب بندان ها در گلستان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، سید محسن حسینی اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقلیمی و با وجود بارش های تجمعی سال جاری که مشابه درازمدت است، ولی میزان رواناب رودخانه ها کاهش یافته وممکن است این روند کماکان ادامه داشته باشد، لذا صاحبان این آب بندان ها می بایست مدت زمان آبگیری را طولانی کنند تا به میزان آب مورد نیاز دست یابند.
آب بندان ها و سدهای کوچک مخزنی در کنار اراضی کشاورزی گلستان ایجاد می شود و دارای کاربرد دو منظوره است، از آب این بخش در فصل کشاورزی برای زراعت و در دیگر ایام سال به منظور پرورش ماهی بهره برداری می شود.
در گلستان تامین معاش بیشتر مردم از طریق کشاورزی و تا حدودی دامپروری و ماهیگیری صورت می گیرد، صنعت این استان بیشتر در حوزه صنایع متوسط و کوچک فعال است.
این درحالی است که خشکسالی سالهای اخیر و کم توجهی به مصرف بهینه آب بویژه در بخش خانگی و کشاورزی، کشت محصول در افزون بر ۶۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی و حتی تامین آب شرب شهروندان را دچار چالش کرده است.
معاون آب منطقه گلستان همچنین اظهار کرد: کشاورزان و پرورش دهندگان ماهی که دارای پروانه بهره برداری برای سال ۹۶ هستند، نسبت به پاکسازی مخازن و آبگیری مجدد سدهای کوچک مخزنی و آب بندان های دو منظوره و پرورش ماهی برای سال جاری اقدام کنند.
به گفته وی؛ کشاورزان وپرورش دهندگان ماهی قبل از آن نسبت به پرداخت آب بها و تجدید پروانه سال آبی ۹۷-۹۶ خود با مراجعه به امورها و ادارات منابع آب شهرستان ها اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: پروانه های بهره برداری بر اساس قوانین و مقررات دارای اعتبار یک ساله است و در موعد مقرر می بایست ضمن انجام مفاصا حساب تمدید شود.
گلستان با بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و جای دادن هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم آب و هوایی؛ در شمال کشور قرار دارد و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت در ۳۰ شهر و حدود یکهزار و ۷۵ روستای آن زندگی می کنند، مردمی که بارش های سالانه پایه اساسی کشت و زرع آنان است.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز