امروز : سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۸۹,۰۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

رئيس بنياد مستضعفان:

پول نفت، کشور را آباد نمی کند

  • کد خبر :

    37347

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:03 | ۱۸ مهر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بنیاد مستضعفان 300x193 - پول نفت، کشور را آباد نمی کنداخبار اجتماعی– ترکمن نیوز- رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اقدامات بنیاد علوی در روستاها و مناطق محروم کشور در راستای محرومیت‌زدایی گفت: کشور با پول نفت به طور کامل آباد نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، محمد سعیدی‌کیا در پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر با اشاره به اقدامات بنیاد علوی در روستاها و مناطق محروم کشور، اظهار داشت: کاهش فقر و بیکاری و ایجاد اشتغال در روستاها و از مهمترین اهداف توسعه در اغلب کشورها است .

وی با بیان اینکه در دهه‌های اخیر روند مهاجرت از روستاها به شهرهای ایران سرعت بیشتری به خود گرفته است، گفت: بهبود وضعیت معیشتی مردم در مناطق کمتر توسعه یافته در گرو بهبود وضعیت اقتصادی آن مناطق است.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد:‌با تمرکز بر گروه‌های اجتماعی محروم و مناطق محروم محور قرار دادن عدالت اجتماعی تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، مردم‌محوری و … رویکرد اساسی در توانمندسازی اقتصادی مبتنی بر معیشت پایدار و اشتغال‌زایی قرار گرفته است.

وی افزود: بنیاد مستضعفان و در زیرمجموعه آن بنیاد علوی به منظور تحقق این هدف و جلوگیری از مهاجرت روستائیان بابت توسعه اشتغال در بخش تولید و خدمات فعالیت‌‌هایی انجام داده است.

بدین طریق با افزایش میزان درآمد در هر خانوار سطح رفاه خانوارها افزایش یافته و وضعیت معیشتی آنها بهبود می‌یابد.

رئیس بنیاد مستضعفان اظهار داشت: در این راستا می‌توان به ع مران و زیرساخت روستایی، ساخت پل، بازسازی مناطق آسیب‌دیده، تامین مسکن روستایی (خانوارهای دارای دو معلول، محرومان و طلاب) توانمندسازی اقتصاد روستا با ارائه تسهیلات و حمایت از تولید، بهداشت و سلامت اقشار روستایی و آموزش و فرهنگ در روستاها اشاره کرد.

سعیدی‌کیا به تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی مناطق محروم و روستایی اشاره کرد و گفت: عقد تفاهم‌نامه بنیاد علوی با معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری و استانداری‌های کل کشور و بانک سینا به عنوان بانک عامل در این باره است که سهم تسهیلات هر استان در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حداقل ۴۰۰ میلیارد ریال بود و برای سال جاری ۲۵۰ میلیارد ریال برای هر استان تخصیص یافت.

وی ادامه داد: مبلغ تسهیلات برای هر طرح یک میلیارد ریال تا ۲۵ میلیارد ریال است که پرداخت ۵ درصد از نرخ سود سهم بنیاد علوی و ۵ درصد سهم معاونت توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری است.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: در این حوزه تا ۱۵ مهرماه ۹۷، ۲ هزار و ۱۱۸ قرارداد به مبلغ ۱۱ هزار و ۴۰۸ میلیارد ریال منعقد شده است.

سعیدی‌کیا با اشاره به تفاهم‌نامه اعطای تسهیلات پرورش ماهیان خاویاری ادامه داد: در این حوزه ۲۱ قرارداد منعقد شد که موجب اشتغال‌زایی بیش از ۹۹ نفر شده است.

وی به تسهیلات خرید خودرو به مددجویان کمیته امداد اشاره کرد و گفت:‌در این حوزه بین بنیاد علوی و کمیته امداد امام خمینی و بانک سینا، اعطای تسهیلات خرید ۱۰ هزار وسیله حمل و نقل روستایی بار و مسافر انجام شد که شامل ۷۹۵ پرونده بود.

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین به اجرای پروژه بسیج جوامع محلی و تجهیز کارگاه‌های تولیدی و حمایت از بازاریابی محصولات در راستای محرومیت‌زدایی بنیاد اشاره کرد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت مالی ۱۴۴ صندوق آبادانی و پیشرفت روستاهای تحت پوشش پروژه توان‌افزایی جوامع محلی شهرستان قلعه‌گنج تا ۲۰ شهریور ۹۷، گفت:‌در این حوزه تعداد گروه‌های آبادانی و پیشرفت روستاها ۱۴۳۳ گروه، میزان پس‌انداز اهالی روستا ۴ میلیارد و ۵۸۸ میلیون و ۸۷۰ تومان و مساعدت بنیاد علوی ۳ میلیارد و ۷۱۵ میلیون و ۵۱۷ هزار تومان بود که ۱۰هزار و ۹۴ فقره تسهیلات به مبلغ ۱۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ارائه شد.

وی همچنین به حمایت از تولیدات کشاورزی و دامی و اجرای طرح‌های عمران و آبادانی بابت محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: طی تفاهم‌نامه با اداره آموزش و پرورش شهرستان قلعه‌گنج تجهیز اولویت‌دهی ۱۷۸ مدرسه شناسایی شد و ۲۳ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شد که در این طرح سهم بنیاد علوی ۱۵ میلیارد ریال است.

سعیدی‌کیا همچنین تعداد واحدهای روستایی واگذار شده تا پایان سال ۹۶، ۱۷۳۳ دستگاه واحد اعلام کرد.رئیس بنیاد مستضعفان به طرح مسکن طلاب اشاره کرد و گفت: طی تفاهم با مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۵۰۰ واحد شهری و هزار واحد روستایی تعهد شد که ۳۴۰ واحد شهری و ۱۰۱ واحد روستایی آماده شده است.

وی ادامه داد: طرح تامین سیمان برای کمک به بازسازی مناطق روستایی آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه از دیگر برنامه‌های بنیاد علوی برای محرومیت‌زدایی بود که ۱۵۶ هزار و ۷۶۱ تن سیمان مورد نیاز جهت بازسازی آسیب ناشی از حوادث غیرمترقبه در مناطق روستایی تامین شد.

وی به طرح‌های سلامت و بهداشت در پروژه محرومیت‌زدایی اشاره کرد و گفت: سلامت مادران باردار و شیرده با توزیع سبد غذایی ماهیانه از ۴ ماه بارداری تا ۶ ماه شیردهی و احداث مراکز درمان ـ بستر با تمرکز بر مناطق محروم روستایی با عنوان مراکز جامع سلامت شبانه‌روزی از این قبیل است.

سعیدی‌کیا به طرح توزیع البسه بین دانش‌آموزان در مناطق محروم اشاره کرد و گفت:‌در سال ۹۶، ۸۸ هزار و ۷۴۸ بسته پوشاک توزیع شد.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: در طرح ارتقاء سطح علمی دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۷ ـ ۹۶ تعداد ۱۶۱ هزار و ۱۷۰ نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شد.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: resalat-news.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز