امروز : سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۸۹,۱۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    30110

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:10 | ۰۸ مرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Azari Jahromi 8M 300x200 - وزیر افشاگرایران– ترکمن نیوز- آذری جهرمی وزیر ارتباطات بیش از گذشته در مورد مسائل مربوط به تخصیص ارز دولتی با صراحت سخن می‌گوید. او اعلام کرده لیست افراد دریافت کننده ارز به صورت ناقص منتشر شده است. به نظر می‌رسد او پا در جای پای جهانگیریدر دولت گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، بحران‌های اخیر به خوبی روشن کرد که کدام یک از وزرای روحانی نسبت به وظایف خود و معضلات کنونی جامعه دغدغه‌مند و کدام یک از آنها به باور افکارعمومی نسبت به مسائل و رویدادها بی‌تفاوتند و رویکرد سکوت و عبور را در پیش گرفتند. اما این بار نه جهانگیری که جسارت و رویکردش روزی بر سر زبان‌ها بود بلکه وزیر جوان و ۳۶ ساله روحانی است که بیش از هر زمان دیگری در رسانه‌ها و فضای مجازی به دلیل انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه خبرساز شده و رویکرد شفاف سازی و مبارزه با فساد او مورد تحسین کاربران فضای مجازی به ویژه فعالان اقتصادی و سیاسی قرار گرفته است. اما جهرمی تنها به انتشار اسامی دریافت ‌کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن در فضای مجازی بسنده نکرد بلکه او اخیرا طی گفت و گویی عنوان کرد: «دولتی‌هایی که به دستور رئیس جمهور مبنی بر «انتشار بدون استثنای لیست ارزبگیران» عمل نمی‌کنند، خائن به مردمند» وی گفته است: « در حال حاضر با شرایطی مواجه هستیم که تمام مشکلات کشور را ناشی از عوامل خارجی می‌دانیم. البته که عوامل خارجی موثر است اما مشکلاتی از جنس داخل هم داریم. ارز ۴۲۰۰ تومانی از طرف دولت تخصیص پیدا می‌کند تا نوسانات ارز در بازار شکسته شود و به مردم فشار وارد نشود اما یک عده می‌آیند و از این تخصیص ارز سوءاستفاده می‌کنند. این عده که سودجویی می‌کنند از دید من ستون پنجم دشمن هستند. یازده و نیم میلیارد یورو ارز۴۲۰۰ تومانی به بخشی از واردکنندگان تخصیص پیدا می‌کند. بعد از انتشار لیست از سمت وزارت ارتباطات در خصوص تخصیص ۲۲۰ میلیون یورو به واردکنندگان تلفن همراه، لیستی منتشر شد که نشان می‌داد ۲.۶ میلیارد یورو به واردکنندگان کالاهای مختلف ارز تخصیص داده شده اما هنوز لیست نزدیک به ۹ میلیارد یورو تخصیص داده شده منتشر نشده است و لیست‌های درخواستی وزارت بهداشت و صنعت و معدن از بانک مرکزی هم هنوز منتشر نشده است».
این اظهارات محمد جواد آذری جهرمی نشان داد که او علیرغم همه شایعاتی که علیه او وجود دارد تا چه اندازه نسبت به مبارزه با فساد و شفاف سازی جدی است، مسیری که بدون تردید باید سرلوحه بسیاری از دولتمردان باشد، همه وزرا خود را در برابر مبارزه با فساد و شفاف سازی مسئول بدانند و تنها در برهه ای خاص به شعارهایی از این دست اکتفا نکنند و در عمل نشان دهند که قدر و منزلت اعتماد افکار عمومی را نسبت به خود می‌دانند. بر این اساس، محمد کیانوش راد فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم در گفت وگو با آفتاب یزد درباره اقدام اخیر جهرمی و لزوم وجود رویکرد مبارزه با فساد و رویکرد شفاف سازی در همه وزرای دولت گفت: «همه وزرا باید مسیری را که قبل از آذری جهرمی از سوی نجفی شهردار تهران شاهد بودیم را ادامه دهند. شهردار سابق تهران همه قراردادهای شهرداری را در اتاق شیشه ای قرار داد که افکار عمومی از آن مطلع شوند؛ چنین امری باید توسط سایر وزرا مورد تبعیت قرار بگیرد تا هر فردی به نحو کاملا آسان نسبت به تخصیص‌های گوناگون ارزی و وام‌های دریافتی افراد مطلع شوند. بدون تردید این روش، راهی است که می‌تواند تا حدی نسبت به ترغیب افکارعمومی برای برخورد با فساد موثر باشد.»

جهرمی امروز همان جهانگیری دیروز
شور و حرارت این روزهای آذری جهرمی وزیر جوان و ۳۶ ساله روحانی برای پاسخگویی، مبارزه با فساد و افشاگری؛ اذهان را به سمت و سوی مرد شماره یک اصلاحات، اسحاق جهانگیری در دولت روحانی می‌برد. جهانگیری نیز در دولت یازدهم همان رویکرد امروز آذری جهرمی را دنبال می‌کرد و در برابر هر یک از بحران‌ها و موانع موجود بر سر راه دولت، خود را موظف به پاسخگویی می‌دانست. او یک تنه حاضر بود بار همه مشکلات دولت روحانی را به دوش بکشد اما این مهم چندان دوام نیاورد و جهانگیری در دولت دوازدهم به دلیل انتقاد نسبت به چیدمان کابینه رویکرد سکوت را در قبال مسائل در پیش گرفت. زیرا به باور بسیاری از اصلاح طلبان، رانده شدن جهانگیری از متن به حاشیه هدفی بود که روزی برخی از نزدیکان روحانی در سر می‌پروراندند. نزدیکان روحانی در دولت دوازدهم که نسبت به محبوبیت روزافزون جهانگیری هراس داشتند و دیگر نمی‌خواستند شهامت و رویکرد شفاف جهانگیری بر سر زبان‌ها باشد زمینه رانده شدن او را از متن به حاشیه فراهم کردند. به هر روی مرد شماره یک اصلاحات علیرغم همه انتظاری که از او می‌رفت، خودش هم ترجیح داد که به جای تاثیرگذاری بیشتر در حاشیه باشد و دیگر بار مشکلات دولت روحانی را به دوش نکشد. اکنون این آذری جهرمی است که پا در جای پای جهانگیری گذاشته و می‌خواهد یک تنه بار مشکلات دولت را به دوش بکشد. همان وزیر جوان روحانی که روزی ناگزیر برای گرفتن رای اعتماد از مجلس به دلیل برخی از شائبه‌ها راه دشوار و پرتنشی را پشت سر گذاشت. او درصدد است که با رویکرد شفاف سازی و مبارزه با فساد، شکاف ایجاد شده میان مردم و روحانی را پر کند و اعتمادهای از دست رفته نسبت به دولت را به جامعه بازگرداند.

راه جهرمی، مسیر همه وزرا
آذری جهرمی پس از بحران‌های اخیر برخلاف برخی از وزرا در دولت سیاست سکوت و بی تفاوتی را در پیش نگرفت بلکه او خود را بخشی از جامعه دانست وترجیح داد که در قبال مسائل و بحران‌ها، فساد و سوء استفاده‌ها سکوت نکند. از این رو، با اعلام اسامی دریافت‌ کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه، مورد توجه و تقدیر بسیاری از فعالان اقتصادی و سیاسی قرار گرفت. در نهایت با اشتراک گذاری این خبر از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی موجی از همراهی با دولت در راستای مبارزه با فساد و رانت به راه افتاد. از این رو، آذری جهرمی نشان داد که مبارزه با فساد و رویکردها و سیاست‌های درست و شفاف هیچ ارتباطی به جوان بودن و مسن بودن یک مدیر و یا وزیر ندارد بلکه این مهم یک وظیفه بر روی دوش همه وزرا در قبال جامعه‌ای است که به آنها اعتماد کردند و سکان دولت را به آنها سپردند. بنابراین به نظر می‌رسد که اگر اکنون مسیر آذری جهرمی سرلوحه همه وزرای دولت باشد و همه وزرا خود را نسبت به بحران‌ها و مشکلات موظف به پاسخگویی بدانند قطعا شاهد وضعیت بهتری در کشور به ویژه در حوزه اقتصادی خواهیم بود.

شائبه کاندیداتوری آذری جهرمی
شاید برخی تصورشان بر این باشد که رویکرد مبارزه با فساد و شفاف سازی آذری جهرمی به خاطر منافع شخصی در انتخابات آتی است و او هم مانند بسیاری از سیاستمداران در مقاطعی به دلیل منافع سیاسی و انتخاباتی به دنبال جلب اعتماد و رای افکارعمومی است اما شائبه انتخاباتی وزیر ارتباطات و فناوری دولت دوازدهم در حالی است که او پیش‌تر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عده ای می‌گویند شفاف سازی‌ها از سوی وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است، گفت: «به آن‌هایی که نگرانی این مطلب را دارند بگویید خیال‌شان راحت باشد کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌شوم.» از این رو، دولتمردان نه به دلیل منافع فردی، جناحی و سیاسی خود بلکه به دلیل احساس مسئولیت و دغدغه مندی باید به فکر راه حل برای عبور از چالش‌های کنونی و مبارزه با فساد به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم ایران باشند. به هر روی هر دولتمردی خواهان ماندگاری در صحنه سیاسی است به همین دلیل اگر دولتمردان بیاموزند که تنها راه ماندگاری و محبوبیت در عرصه سیاسی صداقت و شفافیت است قطعا دیگر هیچ فردی تصور نمی‌کند که اگر وزیری دست به افشاگری می‌زند و اسامی دریافت‌‌کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه را در فضای مجازی منتشر می‌کند به دنبال جلب اعتماد و رای افکار عمومی در انتخابات آتی است.

شفافیت عامل کنترل تخلفات
محمد کیانوش‌راد تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال سیاسی اصلاح طلب درباره رویکرد آذری جهرمی جهت مبارزه با فساد و شفاف سازی و لزوم وجود رویکرد مبارزه با فساد و رویکرد شفاف سازی در همه وزرای دولت، به آفتاب یزد گفت: در همه مزایده‌ها، قراردادها و مناقصه‌ها باید به صورت شفاف روشن شود که چه افرادی توانستند چه طرح‌هایی را در اختیار بگیرند و یا چگونه ارز به آنها تخصیص پیدا کرده است. او ادامه داد: شفافیت عامل کنترل تخلفات مالی در نظام دولتی است. اگر چنین اقدامی را سایر وزارتخانه‌ها انجام دهند و از سوی دیگر مطبوعات و رسانه‌ها به صورت شجاعانه نسبت به افشای زوایای پنهان قراردادها و… اقدام کنند بدون تردید میزان فساد تا حد بسیاری کاهش پیدا خواهد کرد. نماینده مجلس ششم افزود: باید شرایط به گونه‌ای باشد که وقتی افراد و رسانه‌ها خبری را مبنی بر وجود فساد در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اعلام می‌نمایند قانون جنبه‌های حمایتی از افشاکنندگان را در نظر بگیرد تا به محض افشای یک جریان فساد آلود؛ رسانه‌ها و خبرنگاران دچار هجمه و برخوردهای یک سویه نشوند، به عنوان مثال؛ در گذشته صدا و سیما و دادگاه‌ها اسامی وعکس متهمان را در ابعاد سیاسی بلافاصله انتشار می‌دادند اما در رابطه با موسسه ثامن الحجج تنها به انتشار مختصر برخی از شایعات و گمانه زنی‌ها در رابطه با سوء استفاده برخی افراد از این موسسه پرداخت. در واقع ما شاهد برخورد دوگانه با چنین رخدادی از سوی صدا وسیما بودیم. این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: مطبوعات و خبرنگاران باید از مصونیت کافی برخوردار باشند تا در صورت افشای جریانات مشکوک یا تخلف بتوانند به سادگی پیگیری‌های لازم را در این جهت داشته باشند. بنابراین اقدام جهرمی جهت اعلام اسامی دریافت ‌کنندگان ارز دولتی برای واردات تلفن همراه در فضای مجازی بسیار مطلوب بوده است به همین دلیل سایر وزرا هم باید از این فضا استفاده کرده و مسیری که قبل از آذری جهرمی از سوی نجفی شهردار تهران شاهد بودیم را ادامه دهند. نماینده مجلس ششم اذعان کرد: شهردار سابق تهران همه قرار دادهای شهرداری را در اتاق شیشه ای گذاشت که افکار عمومی از آن مطلع شوند؛ چنین امری باید توسط سایر وزرا مورد تبعیت قرار بگیرد تا هر فردی به نحو کاملا آسان نسبت به تخصیص‌های گوناگون ارزی و وام‌های دریافتی افراد مطلع شوند. بدون تردید این روش، راهی است که می‌تواند تا حدی نسبت به ترغیب افکارعمومی برای برخورد با فساد موثر باشد. کیانوش‌راد در پایان گفت: افشاگری از سوی دستگاه‌های اجرایی به تنهایی نمی‌تواند مشکل فساد را حل کند.

 

منبع: روزنامه آفتاب یزد

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز