امروز : سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۸۹,۱۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

منع کردن به معنای عدم مصرف نیست

مصرف مشروبات مبارزه فرهنگی نیاز دارد

  • کد خبر :

    166

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:26 | ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

یادداشت – تورکمن‌نیوز – ایران یکی از کشورهایی است که در آن علیرغم جُرم بودن مشروبات الکلی، مصرف و خرید و فروش آن در کشور جریان دارد.

29 Aman M Hojomly TN - مصرف مشروبات مبارزه فرهنگی نیاز دارد
دولت برای مبارزه با این نوع جرایم هزینه های زیادی هم متحمل می‌شود. ولی این نوع کالاهای ممنوعه همچنان بازار و مشتریان پر پا قرص خود رادارد.

بیشتر این مشروبات الکلی به صورت قاچاق خارج از مرزهای ایران وارد می‌شود و بعضی مشروبات الکلی هم در داخل به صورت دستساز و غیر استاندارد تولید می‌شود که ضرر آن بیشتر از مشابه خارجی آن است. چون سالانه باعث کورشدن چشم و مرگ خیلی از مصرف کنندگان آن می شود. هزینه های پزشکی زیادی راهم به بیت المال تحمیل می‌کند دولت ناگزیر به پرداخت آن است.

پس چکار باید کرد که میزان خسارات وارده را کاهش دهیم. قبل از هر چیز بررسی عمیق و یافتن راه‌کاری مناسب‌تر از شیوه‌ی گذشته باید آغاز شود چراکه تاکنون نه تنها نتوانسته مانع مصرف آن در کشور شود و اثر مثبت نداشته بلکه باعث خسران بیشتری نیز شده است.

به نظر بنده یکی از اولین راهکارها به جای منع و قدغن کردن مشروبات الکلی به رسمیت شناختن و قانونمند کردن آن است. البته این به معنای مشروعیت بخشیدن به یک عمل ناپسند نیست بلکه برای جلوگیری از ضررهای بیشتر است.

بهتر است به جای تولید مشروبات غیر استاندارد دولت با نظارت دقیق و کنترل کامل تولید استاندارد آن را به رسمیت به شناسد. دوم برای جبران کمبود آن، الباقی آن را می تواند به صورت رسمی و با نظارت و کنترل کامل از خارج وارد کند. سوم برای واردات و کنترل آن مالیات مناسبی را وضع بکند. چهارم برای کنترل میزان مصرف آن قوانین سفت و سختی را در مجلس به تصویب برساند. از قبیل منع فروش برای جوانان زیر هیجده سال، ممنوعیت مصرف در هنگام رانندگی، ممنوعیت مصرف در خیابان‌ها و ممنوعیت مصرف در مکان‌های سر باز و امثال آن.

دولت با این کار (قانونمند کردن و به رسمیت شناختن) آن روال کار را رصد نماید سالانه چقدر میزان آن افزایش یا کاهش می‌یابد. دولت برای مبارزه یا کاهش مصرف مشروبات الکلی می‌تواند هزینه‌ای که برای مبارزه با آن می‌‍ردازد به کار فرهنگی گسترده روی بیاورد تا به جای منع و قدغن کردن مردم خود از آن روی برگردانند.
دولت در حال حاضر به جای این کارها فقط به مبارزه با خرید و فروش آن روی آورده است و هیچ کار اساسی روی مصرف آن انجام نمی‌دهد و رانندگان مورد کنترل لازم قرار نمی‌گیرند.

در واقع وضعیت ایران از این لحاظ بدتر از کشورهایی است که در آن خرید و فروش مشروبات الکلی آزاد و قانونمند است.

وقتی در مبارزه با جرایم در طول سالیان دراز هیچ نتیجه‌ی مثبتی حاصل نمی‌شود بهتر است در روش مبارزه‌ی آن تجدید نظر شود تا نتیجه‌ی بهتری حاصل شود.
برای این کار اول زمینه‌سازی لازم است تا کارشناسان امر نتایج احتمالی، سود و زیان‌های آن را مورد کنکاش علمی قرار دهند تا افکار عمومی را به صورت علمی و فرهنگی برای پذیرش یک راهکار علمی آماده کنند.

علم پزشکی اثبات کرده است مصرف مشروبات الکلی برای سلامت انسان مضر است، ولی کالایی که در جامعه متقاضی داشته باشد راهش منع آن نیست بلکه راهش مبارزه‌ی علمی و فرهنگی است.

مردم باید خود متقاعد به عدم مصرف آن شود. در حال حاضر مصرف دخانیات در ایران آزاد است اما این بدان معنا نیست که دولت و حکومت یا شرع و دین به مصرف آن راضی هستند یا آنرا ترویج می‌کنند.

پس بهتر است به مشروبات الکلی هم مانند دخانیات نگریسته شود و با ضررهای آن مبارزه شود تا آسیب آن کمتر شود.

نویسنده: امان محمد خوجملی

انتشار دهنده: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز