Trump8 TNمقالات-تورکمن‌نیوز: روزنامه ایران با انتشار مقاله‌ای از سید حسین موسویان با عنوان پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون امریکا دیدگاه‌های وی را در رابطه با ضرورت اتخاذ رویکرد جدید کشورمان در مواجهه با ایالات متحده بازتاب داد.

 در این مطلب آمده است: تصمیمات ترامپ در روزهای آغازین تصدی صندلی کاخ سفید موجب ایجاد جنجال‌های کم سابقه در آمریکا و جهان شده است. ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی تعهداتی داد که اکنون باید پاسخگو باشد. او عضویت آمریکا در قراردادهای بزرگ بین‌المللی و چند جانبه اقتصادی - امنیتی - نظامی - سیاسی آمریکا همچون نفتا، ناتو، ترانس پاسیفیک و برجام را به چالش کشیده تا جایی که موجب نگرانی و حتی وحشت شرکای آمریکا از جمله اروپا و کانادا و استرالیا هم شده است.
طبیعتا عاقبت این تحولات برای ایران مهم خواهد بود اما دغدغه کنونی ما باید تهدیدات احتمالی آنی تاثیر‌گذار بر امنیت ملی و منافع ملی ایران باشد. من از چند ماه پیش مکررا در مصاحبه‌ها و مقالات داخلی و خارجی گفتم که ترامپ برجام را پاره نخواهد کرد اما سناریو خطرناکتری روی میز کاخ سفید قرار خواهد گرفت و آنهم اعمال تحریم‌های جدید در مورد سایر موضوعات اختلافی همچون تروریسم و حقوق بشر و موشک و منطقه خواهد بود.
اکنون اظهارات مقامات عالیه کاخ سفید و کنگره نشان میدهد که این سیاست آغازین عصر ترامپ در مورد ایران است. کاخ سفید و کنگره با مشورت و هماهنگی متحدین واشنگتن همچون اسراییل و عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که بدون نقض برجام، تحت پوشش موضوعات غیر هسته‌ای ، فشارهای گسترده‌ای علیه ایران اعمال و با برخی اقدامات امنیتی ایذایی عزم جزم خود را نشان دهند.
عرض من به بزرگان نظام این است که به دو دلیل شرایط را جدی بگیرند:
اول اینکه ترامپ در عملیاتی کردن هرکدام از قول‌هایش همچون ناتو و نفتا، دیوار مکزیک، پیمان آب و هوا و حتی درمبارزه با داعش با چالش‌های جدی در داخل و خارج آمریکا مواجه خواهد شد. 'ایران' تنها موضوعی است که او میتواند اجماع داخلی را با حداقل چالش بوجود آورد و کسریها، شکستها و عقب نشینی‌هایش در سایر موضوعات را جبران کند.
دوم اینکه ترامپ غیرقابل پیش‌بینی و تاثیر‌پذیر است. قدرتمندترین افراد تیم اصلی سیاست خارجی و امنیت ملی او هم ژنرال ماتیس (رییس پنتاگون)، ژنرال فلین ( مشاور امنیت ملی) و مشاور ویژه او، استیو بنن از افسران سابق ارتش آمریکا هستند. ژنرال ماتیس و ژنرال فلین سال‌ها در منطقه ما همچون عراق و افغانستان مسئولیت‌های مهم نظامی بعهده داشته ، ناچارا با سپاه پاسداران ایران در چالش بوده اند و لذا همه چیز در مورد ایران را صرفا از این زاویه می‌بینند ضمن اینکه همه نیز ضد اسلام‌گرایی هستند و ایران را هم یک منبع و منشاء مهم این گرایش میدانند.
من دردوران اوباما ابایی نداشتم که بگویم و بنویسم که ترکیب اوباما - کری - مونیز - بایدن فرصت برای ایران است اما بهرحال در داخل هم مخالفین جدی داشتیم و داریم. برخی در داخل مخالف برجام بودند و نرم‌خویی دولت اوباما را نشانه ضعف آمریکا میدانستند ضمن اینکه مذاکرات فرا هسته ای با آمریکا هم مجاز نبود. برخی مشتاق پیروزی ترامپ بودند و گمان می‌کردند که ترامپ علیه عربستان و شیخ نشین‌های عرب واسراییل اقدام خواهد کرد، نیروهای نظامی امریکا را از منطقه خارج خواهد کرد و با ایران و روسیه برای بقاء اسد همکاری خواهد کرد.
نهایتا شرایط کنونی به گونه‌ای است که دولت ترامپ هر زمان که درداخل کم بیاورد سعی خواهد کرد با استفاده از مسئله ایران جبران و توجهات داخلی و خارجی را به سمت موضوعی منحرف کند که با کمترین مقاومت روبرو نشود. همانطور که دیدید بعد از فرمان اجرایی منع ورود مسلمانان هفت کشور، زلزله سیاسی - رسانه ای علیه او در داخل آمریکا و در سطح جهان ایجاد شد اما او توانست با استفاده از موضوع تست موشکی ایران به بزرگ‌نمایی تهدید جمهوری اسلامی پرداخته، تحریم‌های جدید اعمال کند، افکار عمومی را منحرف نموده و با مخالفت داخلی و خارجی هم مواجه نشود.
برخی از تحلیلگران جهانی از احتمال وقوع جنگ بین ایران و آمریکا و تهاجم نظامی به منابع و مراکز حیاتی ایران هشدار داده اند. معتقدم چنین سناریویی ضمن اینکه غیر ممکن نیست اما فعلا در دستور کار دولت ترامپ نیست و شامل تهدیدات آنی جمهوری اسلامی هم نیست. جنجال درمورد احتمال جنگ بخشی از جنگ روانی است که همراه با اعمال تحریم‌ها فضای بین المللی را برای همکاری‌های اساسی تکنولوژیک، سرمایه‌گذاری و تجاری با ایران تیره و تار میکند و این دقیقا استراتژی طراحی شده جاری علیه ایران است. ترامپ در دوره انتخابات عربستان را منشاء اصلی تروریسم جهان خواند و اخیرا ژنرال ماتیس ایران را تهدید اول تروریستی جهان خواند. روند جدید فشارهای کشنده علیه ایران اینگونه خواهد بود. دولت ترامپ بتدریج سوی اسلام هراسی را پایین و 'ایران هراسی' را جایگزین خواهد کرد.

ایران نیازمند چهار تدبیر است:

اول اینکه بهانه به دست تندروهای دولت ترامپ برای اقدامات ضد ایرانی بیشترندهد.

دوم اینکه از اقدامات و شعارهای احساسی بی خاصیت بپرهیزد.

سوم اینکه در ایجاد فضای جنگی و جو التهاب بین‌المللی علیه ایران با دولت ترامپ مسابقه نگذارد بلکه برعکس فضای ثبات و امن با حداقل ریسک به جهانیان عرضه کند.

چهارم اینکه یک برنامه موثر و جامع برای مقابله با تهدیدات بیشتر دولت ترامپ داشته باشد که قطعا استفاده از دیپلماسی نرم بخشی از آن خواهد بود.

هیچ نیازی به ترس، عقب نشینی، وادادگی و یا واکنش از موضع ضعف نیست اما انتخاب موثرترین شیوه و تاکتیک برای مقابله با تهدید و استفاده از فرصتها ضرورتی آنی و حیاتی است. راجع به زمینه دیپلماسی نرم بد نیست دو نمونه عینی کوچک که در دو روز اخیر برای خودم پیش آمد را ذکر کنم. صبح همسایه دندانپزشک آمریکایی من درب منزل را زد. وقتی درب را باز کردم گفت فقط آمده ام از شما و خانواده تان بخاطر توهین ترامپ به مسلمانان عذر خواهی کنم. در حالیکه گریه میکرد یک دسته گل به من داد و رفت. همسرم برای خرید به مغازه‌ای رفته بود. مغازه‌دار از او پرسیده بود شما حجاب دارید. از کدام کشور هستید؟ همسرم پاسخ داده بود من ایرانی هستم. صاحب مغازه دست بر سینه گذاشته به نشانه احترام در مقابل همسرم خم شده و به او گفته بود بدانید که خیلی از ما آمریکایی‌ها اکنون شرمنده شما و مسلمانان هستیم. این نمونه قطره‌ای از فرصتهاست. /روزنامه ایران
موسویان سفیر اسبق ایران در آلمان

مطالب مرتبط:

نظربایف: «عشق‌آباد» شریک استراتژیک «آستانه» در منطقه است

برگزاری جشنواره برترین‌های مساجد در گالیکش

دو والیبالیست گنبدی در اردوی تیم ملی والیبال جوانان کشور حضو

مدرسه‌ای در آتش سوخت + تصویر

امام خامنه‌ای: اقدام شما در بازداشت متجاوزان آمریکایی بهنگام

نقش 7 درصدی گلستان در تامین امنیت غذایی کشور

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram