ادامه مطلب...تاریخ-تورکمن‌نیوز- نبرد بین آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی به طور رسمی در اواخر ژوئن سال ۱۹۴۱ آغاز شد هر چند خطر این درگیری از اوایل دهه ی ۱۹۳۰ همواره وجود داشت. این دو کشور با عقد یک پیمان صلح در سپتامبر سال ۱۹۳۹ به طور مشترک از دو طرف به لهستان حمله نموده و هر کدام نیمی از این کشور را به تصرف خود درآوردند.

ادامه مطلب...تاریخ-تورکمن‌نیوز- در نوامبر سال ۱۹۴۵، در شهر نورنبرگ در آلمان، فاتحان جنگ جهانی دوم، اولین دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی را برگزار کردند.

ادامه مطلب...مجموعه تاریخ - تورکمن نیوز - از قرن 5 (هـ.ق) است که اغوزها موجودیت خود را با نام ترکمن نشان داده است.

ادامه مطلب...تاریخ ترکمن‌ها- تورکمن‌نیوز:  بعد از گذشت یک قرن از عهد نامه ننگین «ترکمنچای» که باعث جدا سازی قسمتهایی از خاک وطن شد این فکر به ذهن هر ایرانی خطور می کند که آیا پدیده ی شومی به نام استکبار بازهم می تواند سایه ی نحسی بر سر خاک وطن گسترده کند؟

ادامه مطلب...تاریخ ترکمن‌ها- تورکمن‌نیوز: مورخین اسامی طوایف اوغوز و سمبل و اونقون آن ها را مشخص کرده اند. به نظر آن ها "بوز اوق ها" شامل طوایف: قایی ، بیات، آلقا اولی، قرا اولی، یازیر، دودورغا، دوگر، یپارلی، اوشار، بگدلی، قیزیق و قارقین هستند. " اوچ اوق ها " نیز شامل طوایف: بایندیر،پچنک، چاولدور،چپنی، سالور، ایمور، آلا یونتلی، یورگیر، ایگدیر، بوگدیز، ییوا و قنیق می باشند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: وقتی به موضوع مفهوم حکومت نزد اوغوزان می‌پردازیم، به وجود نوعی دموکراسی پی می‌بریم.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: ترکان اوغوز که با رهبری خاندان سلجوقی، موفّق به تشکیل حاکمیت در خاورمیانه گردیدند، چون دولت ساخته‌ی دست خودشان به آن‌ها پشت نمود و ایشان را از صحنه بیرون راند، با دولت حاکم، اصطکاک پیدا نمودند. این نارضایتی عمومی در تمامی دوره‌ی سلجوقی تداوم داشت.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ و ادبیات: مبارزات مردم مسلمان اويغورستان واكنش جهان اسلام به ويژه رهبران ديني مسلمانان و علماي حوزه هاي علميه جمهوري اسلامي ايران را به دنبال داشت.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ : روند شكل‌گيري خلق قزاق بصورت مستقل ادوار طولاني توسعه تاريخي را از سر گذرانده است . طبق اسناد مكتوب چين ، ايران و يونان باستان در قرون 7 ـ 4 ق.م. سكاها در منطقه آسياي مركزي اقامت گزيدند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - اخبار ایران: قانون ملی شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود که به امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت در مجلس شورای ملی ایران در ۱۷ اسفند ۱۳۲۹ به مجلس ارائه شد و مجلس سنا نیز این پیشنهاد را در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تصویب کرد و پیشنهاد قانونی شد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ ترکمن: در دوران سلطنت ناصرالدین شاه، روسیه حس می‌کرد که وی مایل است به کمک دول اروپای غربی و عثمانی، عهدنامه ترکمانچای (که در سال ۱۸۲۸ میلادی مطابق ۱۲۰۷ هجری شمسی به تصویب رسیده بود) را لغو کند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: او از ایل لک از طوایف لر بود که ایل او توسط نادر به مرز خراسان در درگز نزدیک کردهای مهاجر دیگر کوچ داده شد. آنان پس از مرگ نادر بلافاصله به محل قبلی اسکان خود در ملایر بازگشتند. کریم‌خان از این ایل برخاست. ولی او جهت پادشاهی به ایران رقبایی مثل محمد‌حسن خان قاجار و آزادخان افغان داشت. کریم‌خان زند بعد از آرام کردن خان‌هایی از ایل خودش مثل علیمرادخان در رأس سپاهی چهل و پنج هزار نفر به استرآباد آمده و دو ماه قلعه آنرا به محاصره درآورد.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: در این دوره با توجه به قدرت یافتن قبلی عثمانی‌ها در ترکیه از سال ۱۲۹۹ که منشا بنیان‌گزاران سلسله پادشاهی آنان از تورکمن‌های منطقه مرو ترکمنستان فعلی (عمدتا از طایفه قایی) بودند.همچنین بعلت پیشروی‌های ارضی آنان در منطقه اروپا بعلت برخی شرایط و ضرورت‌های سیاسی یک واقعه مهم در ایران بوقوع پیوست و آن پایه‌گذاری سلسله صفویه در ایران بود.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: تورکمن پس از گرویدن به اسلام سلسله‌های بزرگ پادشاهی در دنیای اسلام بر پا نمودند از جمله امپراطوری سلجوقیان و امپراطوری عثمانیان.

این دولت‌های بزرگ ضمن محافظت از کیان اسلامی در انتشار اسلام در دیار بیزانس و بعد در منطقه بالکان‌ها موفقیت‌های بزرگی کسب نمودند آنان باعث رشد فرهنگ اسلامی شده و بعلت تماس با زبان‌ها و فرهنگ‌های متفاوت لهجه‌های مختلفی از زبانشان نیز ایجاد گردید.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: در این فرهنگ فلز و اسب اساسی ترین عناصر هستند: و این در حالی است که مغول‌ها در قرن سیزده میلادی(حمله چنگیز خان) هم نوک پیکان‌های خود را از استخوان حیوانات درست می‌کردند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - تاریخ: باستان‌شناسان چینی بعد از کشف جسد مومیایی شده یک زن که 3600 سال پیش زندگی می کرده در جریان تحقیق و آزمایش پی بردند که این زن 40 ساله تحت عمل جراحی مغز قرار داشته است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخ: آلپ آرسلان سلطان بزرگ تورکمن، که ده‌ها کشور خراج‌گزار او بودند و به عنوان شاه شاهان زندگی می‌کرد، حکم مرگ یکی از دشمنان سر سخت خود را که بخ چنگش افتاده بود، صادر می‌کند:

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- تاریخی: اسطوره شناسی هر ملتی منبع بی‌پایان بررسی بسیاری ازسطوح و جنبه‌های زندگی واقعی آن: مسیر تاریخی، محیط جغرافیایی، گیاهان و جانوران پيرامون، مراحل باورها و تصورات مذهبی، مراسم، آداب و رسوم و عناصر زندگی روزمره است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - دکتر خانگلدی اونق:
مقدمه: چنانچه در پیش مشاهده خواهیم کرد سیر تحوّلات در تاریخ و ادبیّات، در بین تورکزبانان اگر در مقاطعی از تاریخ مشترک بوده باشد، ولیکن در سده های اخیر این ادبیّات بر بستر اخلاقیّات ملّی و جغرافیائی هر واحد از ممالک تورک، زبان و ادبیّات آنها نیز صاحب خصوصیّات ویژه خود می شوند.

 تورکمن نیوز - آ. پاراحات:

ادامه مطلب...- ( چارتاس چآّ= آقای صاحب چهار جفت فصل: آقای ی صاحب 4 جفت فرزند)
این نیز یکی از القابی‌ست که حضرت زرتشت برای نخستین جمشید(نوح پیامبر(ع) در اوستا بکار می‌برد!

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram