ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  معمولاً اشکالات و اشتباهاتی در تیترهای مطبوعات و خبرگزاری‌ها مشاهده می‌شود که می‌توان آن‌ها را به چند دسته تقسیم کرد.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  در قسمت قبل نکاتی را در مورد تیتر و ویژگی‌های آن و نیز روتیتر یادآور شدیم . در این بخش به بررسی سایر اجزای تیتر و چند نکته در مورد جذابیت تیتر می‌پردازیم .

ادامه مطلب...آموزش‌های خبرنگاری-تورکمن نیوز-  تیتر یا عنوان ، بیانگر محتوای خبر است و به مخاطب امکان می‌دهد از میان خبرها‌،‌آنچه را که در نظر دارد انتخاب کند یا خبری که توجهش را جلب می‌کند برگزیند.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  اخباری که می‌شنویم تا چه حد اعتبار دارند و تا چه میزا‌ن می‌توان این خبرها را به عنوان اطلاعاتی موثّق پذیرفت ؟

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  در قسمت قبل دو روش از راه‌های تهیه خبر بیان شد. در این قسمت دو روش دیگر را مرور می‌کنیم.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز- خبرهایی که در رسانه‌های جمعی انتشار می‌یابند با روش‌های گوناگونی گردآوری می‌شوند و خبرنگاران با شیوه‌های مختلفی اقدام به کسب خبر و انتشار آن می‌کنند.

در این مبحث روش‌های گوناگون و مراحلی را که از وقوع رویداد تا تبدیل آن به خبر طی می‌شود بیان می‌کنیم .

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  علاوه برسبک‌های خبری که در دروس قبلی مورد بررسی قرار گرفت سبک‌های دیگری نیز در خبر‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این بخش به چند مورد از آن ها اشاره می‌شود.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  برای نگارش خبر علاوه بر توجه و درک اهمیت مفاهیم اساسی خبرنویسی که عبارت بودند از درستی، روشنی و جامعیت که پیشتر به آن پرداختیم رعایت قواعد دیگری نیز مهم و ضروری است که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  خبرى را که وسایل ارتباط جمعى و یا رسانه‌های خبری به اطلاع مردم مى‌رسانند، باید درست(Accurate)، روشن(Clear)، و جامع (Complete) باشد. این مفاهیم باید از مرحله گردآورى اطلاعات حول یک رویداد تا مرحله ارائه آن در نظر گرفته شود.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز-  در بخش اول از میان تمامی تعریف‌ها از خبر  این تعریف را برگزیدیم که " خبر بیانی از یک رویداد است که دارای یک یا چند ارزش خبری است و تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی منتشر می‌شود."حال ببینیم  ارزش خبری به چه معناست.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  پس از بررسی ارزش‌های خبری که قدر و منزلت رویداد را نشان می دهند در این قسمت به تشریح توضیح "عناصر خبری " می پردازیم .

ادامه مطلب...پس از بررسی ارزش های خبری که قدر و منزلت رویداد را نشان می‌دهند در این قسمت به تشریح توضیح "عناصر خبری " می‌پردازیم.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  در عصر کنونی که پیشرفت شگفت‌انگیز و شتابان فناوری‌های نوین ارتباطی همچون ماهواره، رایانه، اینترنت، تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی مجازی،جهان را به دهکده‌ای کوچک تبدیل کرده است و منابع مختلف با استفاده از این ابزارها اخبار و پیام‌های گوناگون را با سرعت حیرت‌انگیزی از نقطه‌ای به نقطه دیگر جهان منتقل می‌کنند، اهمیت خبر و اطلاع‌رسانی حرفه‌ای بیش از پیش نمایان شده است. همچنین در این دوره که عصر اطلاعات و فناوری نام گرفته است و رسانه‌های پرشمار لحظه به لحظه با پیام‌ها و اخبار گوناگون درست و نادرست خود افکار عمومی را در معرض بمباران خبری قرار داده اند، نقش خبر و خبرنگاران به عنوان ابزار اطلاع‌رسانی، حیاتی و انکارناپذیر است.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  در قسمت پیشین نکاتی را در مورد اخلاق حرفه‌ای خبرنگاران یادآور شدیم.

در این قسمت این موضوع در پی می‌گیریم.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  اخلاق ، جزیی جدایی ناپذیر از حرفه‌ی خبرنگاری است و باید راهنمای روزنامه‌نگاران در تمامی مراحل کسب، تنظیم و انتشار خبر باشد.
از آنجا که اخلاق متاثر از عقاید ، باورها و عرف جامعه است طبعا اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری نیاز در هر حوزه جغرافیایی، تفاوت‌هایی دارد اما در کلیات امر، اشتراکات زیادی در اخلاقیات حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در سراسر جهان وجود دارد.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن نیوز:  اگرچه در همه عرصه‌ها و مشاغل"اخلاق"به عنوان عنصر مهم فرهنگ هر جامعه، از ارکان اصلی فعالیت‌های حرفه‌ای است، اما این مهم در عرصه خبر‌نگاری دو چندان می‌شود؛ چراکه خبرنگاروظیفه اطلاع‌رسانی را در جامعه برعهده دارد. فعالیت حرفه‌ای او با افکار عمومی ارتباط مستقیم دارد؛ کمترین بداخلاقی وی در فعالیت رسانه اییا پایبند نبودن به اخلاق عمومی، موجب خدشه‌دار شدن افکار عمومی خواهد شد. ویژگی‌های مهم اخلاقی که برای یک خبرنگارضروری است عبارتند از:

ادامه مطلب...آموزش‌ خبرنگاری-تورکمن نیوز: خبرنگار، کسی است که پس از گذراندن دوره آموزش تخصصی، با اتکا به ذوق و استعداد شخصی و استفاده از منابع خبری، وظیفه‌ی تهیه خبر، مصاحبه، گزارش و سایر متون خبری از رویدادها را به عهده دارد. دامنه فعالیت‌های خبرنگار به وسعت دنیای پیرامون اوست. خبرنگار در مورد هرآنچه که جنبه خبری داشته باشد، خبر و گزارش تهیه می‌کند؛ در مورد حوادث، موضوعات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و غیره.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری - تورکمن‌نیوز: در دو قسمت پیشین در مورد ویژگی‌های فردی و خصلت‌های شخصی خبرنگاران مطالبی را خواندید. در این بخش در مورد ویژگی‌های حرفه‌ای خبرنگار نکاتی را یادآور می‌شویم.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری-تورکمن‌نیوز: در قسمت قبل با سه خصوصیت از ویژگی‌های فردی خبرنگار آشنا شدید که عبارت بودند از کنجکاوی، تیزبینی و سرعت انتقال.

ادامه مطلب...آموزش خبرنگاری - تورکمن‌نیوز: در مباحث گذشته مطالبی در مورد چگونگی گردآوری، تدوین و تنظیم خبر بیان شد. اکنون می‌خواهیم بدانیم خبرنگارانی که در پی کسب اطلاعات از رویدادها و تنظیم و تولید خبر می‌روند باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند.

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram