ادامه مطلب...آداب و رسوم-تورکمن‌نیوز- برگزاری آیین‌های عید قربان در بین اقوام گوناگون در سرزمین رنگین کمان قومیت‌ها و گنجینه معرف و فرهنگ‌ها به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شود که قربانی کردن وجه اشتراک همه اقوام استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در این روز است.

ادامه مطلب...

آداب و رسوم – تورکمن‌نیوز: یکی از آداب و رسوم قدیمی و شیرین ترکمن‌ها در ایام ماه رمضان برگزار می‌کنند «یارمضان» است که درست در نیمه ماه مبارک رمضان این مراسم سنتی دیرینه برگزار می‌شود.

ادامه مطلب...آداب و رسوم-تورکمن‌نیوز- اقوام استان گلستان در ازدواج، آیین‌های دینی و حتی نوع پوشش، آداب مخصوصی دارند که از نسل گذشته به آنان رسیده است.

ادامه مطلب...آداب و رسوم-تورکمن‌نیوز- ترکمن‌ها به لحاظ آداب و رسوم در زندگی روزمره دارای فرهنگی غنی هستند، این قوم به لحاظ داشتن پیشینه فرهنگی قدیمی برای هر مناسبتی مراسم خاصی دارند.

ادامه مطلب...آداب و رسوم-تورکمن‌نیوز:  نوروز، جشنی باستانی که از دیرباز در دنیا برپا می شده است، از ماه ها پیش از فرارسیدن این عید بزرگ در کشورهای گوناگون همه در تکاپو هستند و کم کم آماده ی این جشن عظیم می شوند. در کشور عزیزمان ایران همه در جستجوی بهترین و زیباترین وسایل برای چیدن سفره ی هفت سین هستیم و خانه هایمان را برای ورود میهمانان نوروزی آماده می کنیم.

ادامه مطلب...آداب و رسوم-تورکمن‌نیوز: ترکمن‌ها از نژاد ترک‌های غز یا اوغوز بوده و بسیاری از سلسله‌های حکومت‌گر در ایران هم‌چون سلجوقیان، قره‌قوینلو، آق‌قوینلو، صفویه، افشاریه و حتی قاجاریه از طوایف اوغوز بوده‌اند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - آداب و رسوم سیستانی‌ها: عید فطر از مهمترین اعیاد مذهبی مردم ایران در هر منطقه ای با آداب و رسوم خاص است و سیستانی های ساکن گلستان نیز با اقامه نماز عید و سنت هایی همچون کمک به مستمندان، صله رحم و پخت شیرینی این عید را گرامی می دارند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - آداب و رسوم ترکمن‌ها:  عید فطر به عنوان یکی از دو عید بزرگ اسلامی، در بین ترکمن ها از ارج و قرب بالایی برخوردار است و از قدیم الایام به عنوان یکی از مهم‌ترین اعیاد، گرامی داشه شده و با سنت های خاصی در بین این قوم همراه بوده است.

ادامه مطلب...توركمن نيوز- آداب و رسوم: عید فطر به عنوان یکی از دو عید بزرگ اسلامی، در بین ترکمن ها از ارج و قرب بالایی برخوردار است و از قدیم الایام به عنوان یکی از مهمترین اعیاد، گرامی داشه شده و با سنت های خاصی در بین این قوم همراه بوده است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز- امانقلیچ شادمهر: ماه رمضان، ماه نیایش و ماه مهمانی خداست. ماه برگزیده خداوند، افضل ماه ها و ماه پر برکتی است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - فرهنگی: رمضان كه ماه روزه داری ونزدیک شدن به خداوند است‌، از لحظه شروع تا پایان با سنت‌ها ومراسم ویژه‌ای همراه است .اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم، در واقع مراسم اصلی ماه خدا در میان تمامی‌ایرانیان مشترک است...

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - آداب و رسوم ترکمن‌ها: نهمین ماه از تقویم هجری قمری، ماه مبارک رمضان است. این ماه را عرب‌ها «شهر (ماه) الصیام» یا «شهر الرمضان»، ترک‌ها «اوروج» (یا احتمالاً «عروج») و ترکمن‌ها «اورازا» (احتمالاً تغییر یافته‌ی کلمه‌ی «روزه» است) و یا «رمضان» می‌نامند.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - اخبار فرهنگی ترکمن صحرا: سنت‎های موجود در ترکمن صحرا که عبارت است از قراردادهای اجتماعی که در طی قرون حفظ شده و به دوران ما رسیده و در اصطلاح ترکمن به مجموعه آن «داٴب» گفته می‎شود.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - عادل خدرخوجه: نوروز هم از جمله اعیادی است که در تاریخ معاصر ترکمن ها از هموطنان ایرانی خود به ارث برده و اقتباس نموده اند . خوشبختانه با توجه به فضای پرطراوت و شادابی که در این عید سعید ، باستانی و اصیل ایرانی ایجاد می کند ، هم وطنان ترکمن نیز در آن سهیم شده و مشارکت فعالی دارند .

ادامه مطلب...

تورکمن نیوز - آداب و رسوم: ذکر خنجر نوعی مراسم آیینی یا کیشی - مذهبی است و بدون تردید از قدمت بسیار زیادی برخوردار است.

ادامه مطلب...تورکمن نیوز - آداب و رسوم ترکمن‌ها: برای نشان دادن احترام والای مسلمانان سنی به اهل بیت حضرت رسول (ص) نیازی به بر شمردن شواهد و ادله از كتب حدیث و سخنان بزرگان این مذهب نیست و نگارنده كه خود بر مذهب تسنن است در این مقاله بدون هیچ توضیحی ابتدا تنها به چند نمونة كوچك از احترام تركمن‌ها ـ كه سنی مذهب هستند ـ به امامان اشاره می‌نماید و در ادامه ، با استناد به برخی اشعار مختومقلی فراغی (1169-1112 هجری شمسی) كه سنی‌مذهب است و به بیانی بنیانگذار ادبیات مكتوب تركمنی می‌باشد ، سعی خواهد نمود نگرش ایشان به واقعة كربلا و شهادت امام حسین و یارانش را بیان نماید.

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram