b_300_300_16777215_00_images_Turkmnstn.jpgتورکمن نیوز- خاورمیانه: معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه با اشاره به اراده تهران و عشق‌آباد برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور از 3 میلیارد فعلی به 2 برابر این میزان گفت که در این صورت حجم واردات گاز و صادرات اقلام مختلف بین تهران و عشق‌‏آباد به طور قابل ملاحظه‏‌ای افزایش خواهد یافت.

 


«ابراهیم رحیم پور» نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر که در راس یک هیئت عالی رتبه سیاسی به منظور انجام مذاکرات و رایزنی‌های سیاسی در ترکمنستان به سر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد نتایج مذاکرات با مقامات‌عالی رتبه دولت ترکمنستان را مثبت ارزیابی کرد.

نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر گفت: ما به دعوت وزارت امور خارجه ترکمنستان به این کشور سفر کردیم که در این سفر 2 دور مذاکره صورت گرفت؛ نخست مذاکراتی با وزیر خارجه ترکمنستان و دور دوم مذاکره با قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور برگزار شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه کشورمان گفت: در این جلسات مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار گرفت، همچنین مذاکرات بسیار فشرده و کاری را با طرف ترکمنستان داشتیم و پیغام‌هایی را هم دریافت کردیم تا به ایران منتقل کنیم تا در این مورد در آنجا تصمیم‌گیری نهایی صورت گیرد.

رحیم پور در ادامه گفت: یکی از موضوعات مهمی که مورد بررسی قرار گرفت، افتتاح خط‌آهن «اینچه بورون» و فعالیت این خط در آینده است.

وی گفت: موضوع ترانزیت به صورت تخصصی در 2 کشور دنبال می‌شود و وزارت راه جمهوری اسلامی ایران به زودی جلسات را در تهران با حضور کشورهای منطقه برگزار خواهد کرد.

برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان

وی اعلام کرد: کمیسیون مشترک ایران هم به زودی تشکیل خواهد شد که در این جلسه «عباس آخوندی» وزیر راه جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهد کرد و در این رابطه مقدمات کار فراهم شده است.

رحیم پور تصریح کرد: در این سفر ابعاد مختلف این اجلاس و موضوعات آن با طرف ترکمنی و نیز تدارکات برای برگزاری آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


3 میلیارد دلار؛ حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکمنستان در سال گذشته

نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور دریای خزر عنوان کرد: اراده 2 کشور بر این است که حجم مبادلات بازرگانی بین تهران و عشق‌‏آباد در سال جاری میلادی به طور قابل ملاحظه‏‌ای افزایش یابد، چه از نظر واردات گاز و چه صادرات اقلام مختلف ایران، برنامه‌هایی در دست اقدام است که باعث رشد همکاری‌های اقتصادی بین 2 کشور می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، شرکت‏‌های معتبر ایرانی نیز در راه هستند تا در ترکمنستان پروژه‌های را در اختیار بگیرند و تعداد پروژه‌ها و یا صادرات خدمات فنی و مهندسی تهران به عشق آباد را افزایش دهند.

حمایت ترکمنستان از حق طبیعی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‏‌ای
معاون وزیر خارجه ایران گفت: طبعا ترکمنستان از جمهوری اسلامی ایران به خاطر داشتن ظرفیت‌های بالای همکاری و همچنین استفاده صلح آمیز هسته‌ای حمایت می‌کند و این موضوع درمذاکرات دوجانبه توسط مقامات عشق‌آباد به وضوح مشخص بود.

وی تصریح کرد: در مورد موضوعات دیگر همچون موضوع دریای خزر و مسائل دیگری که در اطراف ما است، مذاکرات خوبی انجام شد و به نظر می‌رسد که در بخش همکاری‌های دوجانبه که بیشتر سفر ما مربوط به آن بود، توافقات و هماهنگی‌های زیادی وجود دارد، علاقمندی مقامات و به خصوص رؤسای دو کشور در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای بسیار زیاد می‌باشد.
وی ادامه داد: ما موفق شدیم در این سفر مقدمات این کار را فراهم کنیم و حامل پیام های بسیار مهم و کاری برای مقامات کشورمان هستیم.

رحیم پور گفت: یکی از مسائل مهمی که مدتها در دستور کار دو کشور قرار دارد، سفر رئیس جمهور ایران به عشق‌آباد است، که در این زمینه نیز گفت‌و‌گو‌هایی صورت گرفت.


ایران و ترکمنستان مشتاق برگزاری مراسم جشن جهانی نوروز هستند

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره برگزاری جشن جهانی نوروز گفت: ایران و ترکمنستان مشتاق برگزاری مراسم جشن جهانی نوروز هستند.

وی تصریح کرد: صحبت‌هایی هم بین ما و مقامات ترکمنستان در این خصوص انجام شد و در حال پیگیری هستیم که میزبان این جشن را هر چه زودتر اعلام کنیم.

ایران و طرف ترکمنی از موضوع دستگیری صیادان ایرانی اطلاعی نداشتند

نماینده ویژه رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره موضوع رسانه‏‌ای شدن دستگیری صیادان ایرانی در خزر توسط مرزبانان ترکمنستانی گفت: در مذاکرات امروز با طرف ترکمنی این موضوع نیز مطرح و بررسی شد، به نظر می‏‌رسد که در انتشار این خبر بیش از حد غلو شده و در کل موضوع بازداشت این صیادان مبحث دیگری است.

اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر دو سال آینده در قزاقستان

نماینده ویژه ایران در امور دریای خزر در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی روند دستاوردهای به دست آمده در اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر که در سپتامبر ماه سال گذشته میلادی در «آستاراخان» روسیه برگزار شد، نیز گفت: تهران و عشق آباد از اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در آستاراخان روسیه ابراز رضایت کردند و برای اجلاس دو سال آینده «آستانه» نیز همکاری‌های نزدیکی در دستور کار دارند.

معاون وزیر خارجه ایران در ارتباط با برنامه‌های آینده بین دو کشور اعلام کرد که ظرف دو ماه آینده چند برنامه مهم در پیش داریم که مهمترین آنها برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران، همایش مشترک تجاری ایران و ترکمنستان، برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های کنسولی به سرپرستی آقای «حسن قشقاوی» و نیز برگزاری نمایشگاه روزهای فرهنگی ایران که همگی در عشق‌آباد برگزار می‌شوند، همچنین برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی بین ایران و ترکمنستان را نیز در برنامه خود داریم.

وی افزود: علاوه بر این نیز چند سفر هیئت اقتصادی و فنی ایران به ترکمنستان در دستور کار است که در دو ماه آینده محقق خواهد شد.

پل دوم سرخس احداث خواهد شد

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا در مذاکرات با طرف ترکمنی مسئله کامیون داران ایرانی بررسی شد؟ گفت: بله، در این مورد هم مذاکراتی خوبی انجام شد و در سفر آتی«حسن قشقاوی» معاون کنسولی وزارت امور خارجه این مراحل نهایی خواهد شد، تعداد کامیون‌های بین 2 کشور افزایش خواهد یافت، البته لازم است که پل دوم سرخس ساخته شوند که در دستور ما است و همچنین در بهره برداری از خط‌آهن اینچه برون تصمیماتی گرفته شده تا بتوانیم هر چه زودتر این خط آهن عملیاتی بشود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر چند محموله برای این خط ‌آهن جاری شده که در واقع سمبلیک است و ما امیدواریم که هزینه‌هایی که برای ساخت این خط‌آهن انجام شده‌‏است، بتواند برای کشورهای ذینفع از جمله ایران، ترکمنستان و قزاقستان مفید باشد.

سند انتقال زندانیان به مراحل نهایی خود نزدیک شده‌ ‏است

رحیم پور در پاسخ به مسئله زندانیان ایرانی در ترکمنستان و سند انتقال زندانیان بین دو کشور نیز گفت: این مسئله نیز در جریان ملاقات و مذاکرات با طرف ترکمنی مطرح و بررسی شده و در حال حاضر سند انتقال زندانیان به مراحل نهایی خود نزدیک شده‌‏است.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: امیدواریم که این سند در آینده نزدیک امضاء شود، در این صورت زندانیان میان 2 کشور تبادل می‌شوند.

وی تاکید کرد: اراده 2 کشور بر این است که حجم روابط بین ایران و ترکمنستان از 3 میلیارد فعلی حداقل به 2 برابر افزایش یابد.

وی تصریح کرد: ما برخورد مقامات سیاسی ترکمنستان را مثبت ارزیابی می‏‌کنیم و به نظر می‏‌رسد که سال 2015 روابط ایران و ترکمنستان به بهترین نحو افزایش یابد./ خبرگزاری فارس

b_500_500_16777215_00_images_News_khavarmiane_Ejlas-01_800x600.jpg

مطالب مرتبط:

قدرت‌نمایی دوندگان زن گلستان در آغاز فصل قهرمانی کشور

احداث پارکی به نام دکتر غلامعلی بسکی در شهرستان گنبد کاووس+ع

کاهش 18 درصدی مرگ ناشی از سوء مصرف موادمخدر در گلستان

مشاركت تجار و صنعت‌گران گلستان در ساخت بيمارستان 64 تختخوابي

جزیده: شگفتی ساز لیگ برتر می‌شویم /تیم جواهری گنبد برای بقا

روحانی آب خزر را به سمنان می‌رساند؟

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram