IR GHتورکمن نیوز - اخبار اقتصادی: تجار و بازرگانان استان گلستان که با کشور جمهوری قزاقستان مراوده تجاری - بازرگانی دارند، خواستار رفع موانع تجارت با این کشور شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، قزاقستان از مجموعه کشورهای آسیای میانه است، پایتخت این کشور در سال 1998 از آلماتی در جنوب که بزرگ ترین شهر آن می باشد، به آستانه در شمال منتقل شد.
جمعیت قزاقستان 16 میلیون و 600 هزار نفر، زبان رسمی آن قزاقی و روسی و واحد پول این کشور تِنگه است.
قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است.
امروز ارتباط تجاری جمهوری قزاقستان با ایران از طریق زمینی و ریلی پس از عبور خاک کشور جمهوری ترکمنستان و مرز گمرکی در شمال کشور به ویژه گمرک اینچه برون استان گلستان انجام می شود.
طبق گزارش اخیر ولی الله افخمی معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست میز ایران و قزاقستان در گرگان، میزان تجارت ایران و قزاقستان از 400 میلیون دلار سال 93 به 220 میلیون دلار در سال گذشته کاهش یافت که علت آن دلایل مختلف اقتصادی از جمله پایین آمدن قیمت نفت بوده است.
اقلام عمده ای که تجار ایرانی به کشور قزاقستان صادر کرده اند شامل صنایع غذایی و مصالح ساختمانی و واردات از قزاقستان آهن و فولاد، گندم و جو بوده است.
به گزارش ایرنا شماری از تجار استان گلستان که در امر صادرات و واردات با کشور جمهوری قزاقستان فعالیت دارند، پایین آوردن هزینه جابجایی کالا، استفاده از رایزن بازرگانی فعال ایران در کشور جمهوری قزاقستان، عملیاتی شدن تفاهم نامه های بسته شده بین دو کشور در امر توسعه تجارت، انتقال ارز به کشور، تاخیر صدور گواهینامه بازرگانی در قزاقستان، دریافت ویزا، آشنا نبودن با کشور قزاقستان و نیازها، نداشتن نرخ نامه ریلی با قزاقستان، نبود مرکز تجاری ایران در آن کشور و نبود پرواز هوایی مستقیم را از جمله موانع توسعه تجارت با کشور جمهوری قزاقستان برشمردند.
یکی از فعالان اقتصادی استان گلستان که در امر صادرات و واردات کالا در کشورهای آسیای میانه از جمله جمهوری قزاقستان فعالیت دارد، در این باره می گوید: برای برداشته شدن موانع تجارت با کشور جمهوری قزاقستان لازم است ابتدا تفاهم نامه های امضا شده بین دو کشور عملیاتی شود.
علی صفرنژاد افزود: اکنون 14 تفاهم نامه تجاری بین دو کشور ایرا ن و قزاقستان میان روسای جمهوری بسته شده است .
وی همچنین توجه بر ایجاد زیرساخت های تجاری بین دو کشور ایران و جمهوری قزاقستان تاکید کرد.
یکی دیگر از فعالان اقتصادی استان گلستان نیز می گوید:برای توسعه صادرات کالا از استان گلستان به کشور جمهوری قزاقستان نیاز اساسی است و در حوزه هزینه حمل کالا باید بررسی دقیق صورت گیرد تا هزینه حمل کاهش داده شود.
عزیزی از مسوولان دستگاه های مرتبط درخواست کرد که با توجه به برخورداری استان گلستان از راه های ریلی و زمینی در ایجاد زیرساخت های لازم در دو حوزه ریلی بیش از گذشته سرمایه گذاری داشته باشد.
وی همچنین دقت در انتخاب رایزن بازرگانی در کشور جمهوری قزاقستان را ضروری دانست و افزود: متاسفانه اکنون برقراری ارتباط با رایزن بازرگانی ایران در جمهوری قزاقستان به خوبی در جهت رفع موانع و توسعه تجارت برای تجار ایرانی انجام نمی شود و لازم است دستگاه های مرتبط مشکل رایزن بازرگانی را مورد بررسی و در رفع آن تلاش کنند.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز به اهمیت روابط تجاری با کشور جمهوری قزاقستان اشاره کرد و گفت: اکنون یکی از مشکلات فعالان اقتصادی کشور از جمله این استان با کشور جمهوری قزاقستان، صدر ویزا است.
رمضان بهرامی افزود: میز مشترک ایران و قزاقستان بهترین فرصت برای رفع موانع و توسعه روابط تجاری فعالان اقتصادی استان گلستان با کشور جمهوری قزاقستان است و اشتیاق میان فعالان اقتصادی استان با کشور وجود دارد که باید با شتاب بیشتر مسایل و مشکلات تجاری بین دو کشور حل شود.
وی همچنین دستیابی به کمیسیون اقتصادی کشورهای همسایه از جمله کشور جمهوری قزاقستان را بسیار سخت دانست و گفت: لازم است مسوولان مرتبط کشور در نشست های دوجانبه در آتی در رفع این مساله تلاش کنند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان نیز در میز مشترک ایران و قزاقستان در گرگان به اهمیت روابط تجاری بین ایران و کشور قزاقستان اشاره کرد و گفت: جمهوری قزاقستان برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که این کشور 1.6 برای جمهوری اسلامی ایران وسعت دارد کشوری غنی از ذخایر معدنی و تولیدات کشاورزی به طوریکه 10 میلیون تن مازاد تولید گندم و دهمین تولیدکننده سنگ آهک جهان و جایگاه چهارم ذخیره فروآلیاژ را دارد و با توجه به غنای معدنی و کشاورزی، وجود خط ریلی می‎تواند عاملی در رونق اقتصادی باشد.
حسینقلی قوانلو افزود: با توجه به ظرفیت خوبی که در جمهوری قزاقستان در حوزه های مختلف وجود دارد، برای استان گلستان روابط تجاری بسیار مهم است و دلیل برگزاری میز مشترک ایران و قزاقستان در گرگان در رفع موانع و مشکلات در حوزه تجاری بین فعالان اقتصادی دو کشور است.
وی رفع موانع ریلی، کاهش تعرفه ریلی و برداشته شدن موانع ویزا را برای توسعه روابط تجاری با کشور جمهوری قزاقستان ضروری دانست و گفت: اکنون تعرفه های ریلی قابل رقابت با حمل کالا از طریق آبی نیست و اگر می خواهیم مسیر ریلی قزاقستان فعال شود نیاز به مشوق ها از جمله کاهش تعرفه ریلی را داریم.
وی نبود تفاهم‎نامه ترجیحی و مشکلات ناشی از انتقال ارز جزو موضوع ها و مشکلات تجار و بازرگانان استان به شمار می رود.
وی گفت: قرار است طبق یکی از پروژه‎های ابلاغی رشد صادرات استان گلستان به 10 میلیارد دلار برسد که دستیابی به این هدف توسط بخش خصوصی قابل تحقق است.
معاون اقتصادی و امور هماهنگی استاندار گلستان نیز وضعیت کنونی روابط تجاری استان با جمهوری قزاقستان را نامناسب دانست و گفت: لازم است از فرصت های خوبی که این استان از جمله زیست 6 -5 هزار نفر قزاق، وجود ریلی، وجود سرلنکسولگری قزاقستان و ... برای توسعه تجاری با کشور جمهوری قزاقستان در اختیار دارد، نهایت بهره را ببرد.
محمود ربیعی افزود: اگر امسال نتوانیم از شرایطی که در اختیار داریم استفاده کنیم بازار صادرات کالا به جمهوری قزاقستان را به رقبا واگذار خواهیم کرد.
اکنون استان گلستان خواهرخوانده استان منگستائو قزاقستان بوده و سرکنسولگری این کشور نیز در گرگان فعال است.
گفته می شود که نزدیک به 1500 خانوار قزاق با جمعتی حدود 6 تا 8 هزار نفر در شهرها و روستاهای استان گلستان بویژه گرگان ساکن هستند که این حضور آنها ارتباط تنگاتنگی را بین ایران و کشور قزاقستان فراهم کرده است.
این قزاق های مسلمان از سال 1313 به جهت درگیری بلشویک ها و منشویک ها و آزار و اذیت ها، با تحمل مشقات وارد ایران شدند و نواحی جنوبی دریای خزر را برای زندگی انتخاب کردند.
قزاق‌های ساکن ایران ابتدا در مناطق ترکمن نشین این منطقه سکونت کرده و به مرور زمان در شهرهای گنبدکاووس، گرگان و بندرترکمن پراکنده شده و محلات خاصی برای خود برپا کردند.
نسل اول قزاق های ساکن گلستان به مشاغلی همچون کشاورزی، باربری، رانندگی کامیون مشغول بودند اما با گذشت زمان بسیاری از نسل های بعدی آنها به تحصیل پرداخته و اکنون علاوه بر فعالیت های تجاری، تعداد قابل توجهی از آنها حتی در ادارات بخش دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند.
به گفته ولی الله افخمی معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت ایران صادرات کالا به کشور جمهوری قزاقستان در سال جاری 50 میلیارد دلار پیش بینی شده است که 38 میلیارد دلار در بخش صنعت و معدن، هفت میلیارد دلار در حوزه معاینات و پنج میلیارد دلار در بخش کشاورزی است.
استان گلستان با یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت در شمالی کشور و در همسایگی جمهوری ترکمنستان قرار دارد.

گزارش از علی اصغر تیموریان

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

برای عضویت کلیک کنید.

telegram.me/TurkmensNews

 

مطالب مرتبط:

آب های زیرزمینی گلستان در شرایط بحرانی است

افزايش سهميه سوخت عملكردي ناوگان حمل و نقل جاده‌اي گازوئيل س

ضعف صنایع گلستان از نگاه مدیر عامل شرکت گاز استان

دکتر صابری: ۹ پروژه حوزه بهداشت و درمان گنبد کاووس با اعتبار

۸۶ بنگاه اقتصادی گلستان از رکود خارج شدند

فلاح مطرح کرد: برقراری پروازهای هوایی و کشتیرانی مازندران -

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram