bandar tejari gomishan 01تورکمن نیوز- اخبار گمیشان: مدیر بنادر و دریانوردی استان گلستان گفت: بنابر تحقیقات انجام شده مطلوب ترین نقطه برای ایجاد بندرتجاری استان، در منطقه  گمیشان خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، الله‌یار اسعدی، در نشستی که صبح دیروز در سالن اجتماعات اداره کل راه و شهر سازی استان گلستان برگزار شد، اظهار کرد: استان گلستان 131 کیلومتر ساحل دارد که در حدود 85 کیلومتر از آن در خلیج و مابقی در ساحل دریای خزر واقع شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته خیلی دور شرایط استان به گونه ای بوده که امکان دریانوردی و کشتی رانی در آن وجود داشته است، خاطر نشان کرد: به دلیل پسروی آب، دو بندر گز و ترکمن، در خشکی قرار گرفته و از عملیات بندری خارج شدند.
وی ادامه داد: یک سرمایه گذار، در سال 84 برای احداث بندر به استان مراجعه و در خواست ساخت بندری به نام طرح توسعه خواجه نفس می‌کند. از طرف سازمان بنادر و دریانوردی چندین مرحله به این سرمایه گذار مجوز ساخت دادند، اما شخص سرمایه گذار نتوانست عملیات اجرایی و عمرانی را در این منطقه انجام دهد.

اسعدی، افزود: در سال 90سرمایه گذار تغییر کرد و علی رقم اینکه سرمایه گذار جدید اراده لازم برای ساخت بندر را دارد، تا به امروز نتوانسته خواسته هایی که سازمان بنادر و دریانوردی، برای تمدید و صدور مجوز دارد را تامین کند.
وی در خصوص خلیج گرگان مطرح کرد: مشکلی که در خلیج گرگان وجود دارد، مسدود شدن 2 کانال چاپقلی و خوزینی است، که در این راستا بنا بر پیش بینی های انجام شده، در کمتر از 5 سال آینده احتمال خشک شدن خلیج گرگان، متصور خواهد بود که در پی آن سونامی مالاریا و مشکلات زیست محیطی منطقه را فرا خواهد گرفت.

وی در خصوص علت ایجاد بندر در استان، توضیح داد: با ایجاد یک بندر تجاری در استان، می توانیم حجم مراودات و تردد کامیون ها بین استان خودمان و استان های دیگر حاشیه دریای خزر و نیز استان هایی که در شرق استان ما وافع هستند را کمتر کنیم.
مدیر بنادر و دریانوردی استان افزود: سازمان بنادر نقطه ای را در سواحل گمیشان شناسایی و مطالعات لازم را بر روی آن نقطه انجام داده است.
وی خاطر نشان کرد: بنا بر تحقیقات انجام شده مطلوب ترین نقطه برای ایجاد یک بندر، در منطقه  گمیشان خواهد بود و در حال حاضر نیز به دنبال فعال کردن بخش خصوصی درآن نقطه هستیم.

 وی گفت: سازمان بنادر و اداره کل دریانوردی استان گلستان، مدیریت و یکپارچه سازی سواحل استان را در دستور کار دارد و در حال پایش تمام سواحل استان است و لازم است بدانید که در سواحل استان گلستان، سازه غیر مجاز نداریم.
در ادامه این جلسه علی‌اصغر رفیعی نژاد، مدیرکل ساخت و توسعه کنترل راه های استان گلستان ، با اشاره به وجود 3 محور اصلی در استان، عنوان کرد: هر سه محور در قالب یک طرح و آن هم ساخت بزرگراه بهشهر- گرگان- آزادشهر- بجنورد- قوچان دنبال می شود. در استان گلستان این طرح را به 3 محور شامل، نوکنده به گرگان، گرگان به آزاد شهر و آزاد شهر به جنگل گلستان تقسیم می کنند.

مدیرکل ساخت و توسعه کنترل راه های استان گلستان اضافه کرد: بخش عمده عملیات راهسازی نوکنده به گرگان به طول 52 کیلومتر در سال های گذشته تکمیل شده است، بخش دوم این جاده که مسیرگرگان به آزاد شهر را شامل می شود، طول آن 74 کیلومتر می باشد که این محور از نظر زیرساخت به اتمام رسیده و تقاطع ها و اقدامات تکمیلی آن باقی مانده است.

رفیعی نژاد تصریح کرد: در قسمت سوم که بیشترین فعالیت در آن قسمت صورت می گیرد، حد فاصل آزادشهر تا جنگل گلستان را شامل می‌شود.
وی در ادامه در خصوص جاده آزاد شهر به جنگل گلستان توضیح داد: مسیر آزادشهر به شهرک صنعتی مینودشت که 21 کیلومتر می باشد، تکمیل شده، همچنین جاده شهرک صنعتی مینودشت تا پلیس راه این شهر نیز تا 95 درصد پیشرفت داشته است. علاوه بر این مسیر حد فاصل پلیس راه مینودشت تا تنگه راه در حال پیگیری است.

وی در خصوص احداث کمربندی جدید گرگان، خاطر نشان کرد: قطعه اول کمربندی گرگان به اتمام رسیده اما ورودی و خروجی آن نیاز به آزادسازی مسیر و 2.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیر کل ساخت و توسعه کنترل راه های استان ادامه داد: قطعه دوم این جاده شامل11 کیلومتر می باشد که احداث این پروژه، در آینده نزدیک آغاز می شود. امسال در حال پرداخت تمام مطابات مربوط به پیمانکاران، در قالب اوراق خزانه اسلامی، هستیم.
وی در خصوص خطوط راه آهن استان نیز عنوان کرد: 80 کیلومتر از راه آهن گرگان به اینچه برون از قبل ساخته شده که در حال حاضر نیاز به تکمیل دارد.

رفیعی نژاد اضافه کرد: خط راه آهن گرگان – گنبد – مشهد در حال پیگیری است که 145 کیلومتر از آن در حوزه جغرافیایی و سرزمینی استان گلستان قرار دارد که مطالعات آن در حال انجام است، همچنین یک قطعه 24 کیلومتری از آن آماده انجام مناقصه است و امیدواریم در آینده نزدیک این پروژه آغاز شود.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات در راه سازی و راه آهن سازی تامین مصالح و رفع موانع است، توضیح داد: انتظار داریم مردم در این زمینه ها به ما کمک کنند و همراهی خودشان را بیشتر کنند.

در ادامه این نشست، محمدرضا قربانی، مدیر کل راه آهن شمال شرق 2، توضیح داد: راه آهن شمال شرق 2 در آذر ماه سال 93 افتتاح شده است و یکی از اقدامات انجام شده در این مدت، احداث خط دوم بندرگز به قره‌تپه به طول 35 کیلومتر و با اعتبار بالغ بر 107 میلیارد تومان بوده است و این پروژه در دهه فجر سال جاری به بهربرداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد: با افتتاح این پروژه سرعت قطارهای مسافربری در این مسیر به 140 کیلومتر می رسد. همچنین ظرفیت خط نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
وی در خصوص اقدامات انجام شده از ابتدای افتتاح راه آهن شمال شرق 2 عنوان کرد: از اقدامات انجام شده می توان به قطار مسافری ریل باس 336 نفر گرگان به اینچه برون، تعویض یکی از قطار های گرگان به پل سفید با قطار ریل باس 336 نفره درجه یک، تعویض قطارهای مسافربری گرگان به تهران با قطار درجه یک 4 و 6 تخته، افتتاح پروژه نفت کوره ترانزیست، افتتاح محوطه بارگیری کلیگر و سنگ آهن، احداث 5 کیلومتر خط راه آهن در اینچه برون با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان اشاره کرد.

قربانی خاطر نشان کرد: مهمترین پروژه ما، پروژه بندر خشک اینچه برون است که در زمینی به مساحت 1250 هکتار ایجاد خواهد شد و در مرحله اول 350 هکتار از این زمین ها تحویل و 35 میلیارد تومان پول دریافت کردیم.

مدیر کل راه آهن شمال شرق 2 گفت: ظرف مدت 15  روز آینده پیمانکار از طریق مناقصه انتخاب و در ادامه این پروژه، ما زیرساخت های لازم را فراهم می کنیم و زمین ها را به شرکت های درخواست واگذار خواهیم کرد.

وی در آخر متذکر شد: اگر این پروژه به بهربرداری برسد 3500 فرصت شعلی ایجاد می شود، کل اعتباری که برای بهربرداری از این پروژه لازم است 500 میلیارد تومان است./ ایسنا

با کانال تلگرامی « تورکمن‌نیوز» همراه شوید

مطالب مرتبط:

میز تجاری استان قزل اوردا قزاقستان در گرگان راه‌اندازی می‌شو

رئیس جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان انتخاب شد

گنبدکاووس میزبان دومین اجلاسیه نماز استان گلستان

تامین مرکبات و صیفی‌جات از استان گلستان برای قزاقستان اهمیت

بوسه همسر نیکول کیدمن به دست وی در جشنواره کن 2017! عکس

مسابقات تنیس‌روی‌میز پیشکسوتان قهرمانی کشور در رامیان آغاز ش

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram