تورکمن نیوز- عظیم قرنجیک: بحث اعتدال در بینش تئوریک و سنتی، چه در اندیشه کلاسیک اسلامی و چه در اندیشه یونان باستان، مقام وزین و معتبری داشته است.

 

 

چنان که ، اعتدال و یا به تعبیری "حد وسط " در منطق و سیاست ارسطویی جایگاه مهمی داشته ، در قرآن نیز وقتی صحبت از " قدر و اندازه " می شود به یک معنا می تواند مفهوم اعتدال را در بر داشته باشد . لذا در این اندیشه های کلاسیک ، فرض بر این بوده که نوعی اعتدال در کل کیهان برقرار بوده و بدین سبب می کوشیده اند ، اندیشه های سیاسی و اجتماعی خود را با صورت بندی معرفت ودانایی نوع کیهانی ، تنظیم کنند و نمایندگی زمینی و اجتماعی آن صورت بندی را عهده دار شوند .

 

در قرون اخیر با شتاب گرفتن جنبش های دموکراتیک انقلابی ، اعتدال تا حدی کمرنگ شده و اعتبار خود را به انقلاب و رادیکالیسم داده بود . در مجموع ، اعتدال چه در اندیشه های کلاسیک و چه در اندیشه های جدید ، هم تفاسیر خودمحورانه در امر سیاست و اجتماع را نفی می کند و هم دخالت لجام گسیخته نیروهای اجتماعی به عرصه های سیاست و اجتماع را . لذا اعتدال یک حریم و حدواسطی بین این دو جریان تلقی می گردد . بطوری که امروزه می توانیم آن را به عنوان نرم هنجارین به حساب آوریم .

 

در حال حاضر و با توجه به مقتضیات زمانی کشورمان و اینکه طبقه متوسط گسترده ای در کشورمان موجودیت پیدا کرده و سیاست ها یا اندیشه هایی معطوف به طبقه متوسط را به خاطر وزن و نقشی که این طبقه در کلیت بافت اجتماعی دارد ، می توانیم سیاست ها و اندیشه های اعتدالی و میانه رو را ، به عنوان اندیشه های پایه ای قلمداد کنیم .

 

اگر بخواهیم به شاخصه مهم تفکر اعتدالی اشاره کنیم ، می توان گفت که اعتدال ، بیشتر در قالب نقد صورت بندی حاکم ، که محافظه کارانه می نماید ، می گنجد . بدون اینکه ، بخواهد آن صورت بندی را ، با حرکات ویرانگرانه و بدون تحولات اجتماعی ، به هم بریزد . برخلاف رویکرد محافظه کارانه ، که مشخصه اش جزمیت آن است ، بدون آنکه ، پیشینه را نقد و بازنگری کند ، حرمت می نهد . و یا رویکرد رادیکالی ،که واژگونی بنیادهای موجود جامعه را مد نظر قرار می دهد .

 

رویکرد اعتدالی اگرچه چشم به تغییرات دارد ، ولی تغییرات و تحولاتی را چه به جهت معرفتی و چه به جهت کنش اجتماعی ، آنگونه نمی بیند که ، منجر به یک صورت بندی رادیکالی و واژگونی بنیادهای جامعه شود .

 

اعتدال باید بیانگر امر اجتماعی باشد و بنا بر این امر اجتماعی ، یکی از مفروضات اعتدال ، وجود یک نیروی اجتماعی برخوردار از وزن و اعتبار گسترده در جامعه می باشد . یعنی طبقه متوسط و لایه های میانی جامعه ، که بتواند بین لایه های پایینی و بالایی جامعه ، چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ گرایشهای سیاسی تعادلی برقرار نماید . مشکل جامعه ما ، فقدان چنین لایه های اجتماعی است .

 

سوالاتی که در باره سیاست اعتدالی که دولت آقای روحانی در دستور کار خود قرار داده مطرح است ، این است که ، آیا این سیاست به جهت تئوریک پایه های روشنی دارد؟ یا اینکه ارتباطش با لایه های میانی جامعه ، به عنوان یک امر اجتماعی ، از شفافیت لازم برخوردار هست ؟ آیا نیروهای اجتماعی متوسط در کشور ما قدرت انطباق با نقش و رسالت ویژه اعتدال بخشی در تحولات را دارند و نیز آیا دولت آقای روحانی سوگیری های لازم جهت مدیریت اعتدال را دارا هست یا خیر؟ از طرفی با عنایت به اینکه در انتخابات سال92 اصلاح طلبان حمایت حداکثری از دولت اعتدال کرده بودند .

 

تفکر اعتدالی چه نسبتی با تفکر اصلاحی پیدا کرده و یا اینکه آیا تفکر اعتدالی به عنوان بدیلی در برابر تفکر اصلاحی شکل گرفته یا خیر؟ اصلاح و اعتدال دو مفهوم متضاد ، متناقض و یا مخالف هم ، نیست و نیز الزاماً این دو مفهوم این همانی هم نمی باشد . رابطه این دو مفهوم ، به امر اجتماعی که در چارچوب آن صورت می گیرد ، برمی گردد . این دو ، زمانی بایکدیگر رابطه این همانی پیدا می کنند که در داخل یک نظام ، توزین نیروهای اجتماعی به گونه ای باشد که یک نیروی برتر به عنوان نیروی متوسط ، وجود داشته باشد ، آنگاه هم اصلاح و هم اعتدال خواهیم داشت .

 

نیروهای اجتماعی همراه اعتدال ، مثل دوران اصلاحات ، همچنان صحبت از جامعه مدنی ، آزادی های مدنی و توزیع عادلانه امکانات ، حقوق بشر و حفظ حرمت های انسانی می کنند . در دوران اصلاحات ، این شعارها پاسخ مناسب و مطابق انتظارات دریافت ننموده بود ، لذا برای اینکه در دوران اعتدال ، این نیروهای اجتماعی از دولت اعتدال فاصله نگیرند ، باید پاسخ مناسب به این انتظارات داده شود . از سردادن شعارهایی که هیچ تناسبی با تحقق و فعلیتش پیدا نکند ، و یا شعارهای کلان جامعه مدنی که نیروهای نمایندگی متناسب با خودش را پیدا نکرده باشد ، بایستی اجتناب کرد .

 

دولت اعتدال اگر بخواهد در خط اعتدال راسخ و جدی حرکت کند ، باید حداقلی از شاخص های فردی و جمعی اعتدال را داشته باشد ، و بایستی فرصت های اجتماعی لازم را برای آن لایه های اجتماعی که می توانند خودشان را قوام دهند و نهادینه کنند فراهم کند تا برخی از ارزش ها و شعارهای دولت اعتدال را در بین خود و در جامعه متحقق کنند . اکنون دولت اعتدال و نیروهای حامی آن ، خواه ناخواه ، با بخشی از توقعات اجتماعی در پیوند قرار گرفته ، و به راحتی نمی تواند مطالبات اجتماعی را نادیده بگیرند .

 

دولت اعتدال باید آمادگی آن را داشته باشد که به معنای جدی ، پای شعارهای اصلی خود بایستد . دولت اعتدال بایستی نیروهای اجتماعی مناسبی برای تحقق شعارهایش داشته باشد ، و این نیروها نیز به نوبه خود ، شعار اعتدال را درک کرده باشد . دولت اعتدال نیز ، متقابلاً این توانایی را داشته باشد که با گروههای اجتماعی ، و برای جذب آنها ، رابطه و تعامل دموکراتیک برقرار کند ، و بایستی استراتژی مشخصی برای جذب دست کم نیروهای متوسط جامعه ، داشته باشد . باید حرکتی در جهت جذب نیروهای اجتماعی متناسب با شعارهایش بکند ، حتی می تواند هسته های مشورتی ایجاد نماید . اعتدال ، نیاز به نیروهایی دارد که متعلق به زمانه خودشان باشند ، نه اینکه صرفاً شعارهای زمان خودشان را سر دهند .

 

دولت اعتدالی باید بتواند با به کارگیری نیروهای مختلف جامعه در بدنه سیاسی – اجتماعی خود ، بنیادهای مدنی را تقویت کند ، یا نوعی از سیاست های اقتصادی را پیش بگیرد که بتواند ، نیروهای اجتماعی مقوّم خود را تقویت کند . و به دنبال سازوکارهایی باشد تا بتواند ، جامعه مدنی را از طریق قوام بخشیدن به نیروهای اجتماعی ، تحقق بخشد . اگر سیاست های اقتصادی که پیش گرفته می شود منجر به انهدام طبقه متوسط و آزردگی آنها شود ، بدانیم که جامعه مدنی خیلی خوب درک نشده است ./ اولکامیز

 

مطالب مرتبط:

35 کیلوگرم مواد مخدر در آق قلا کشف شد

کاهش 7،3 درصدی طلاق در استان گلستان در سال 94

لغو پروانه شکار پرندگان وحشی در گلستان

بازرسان در کمین بازار نوروزی/ جزئیات برنامه ویژه بازرسی شب‌ع

برگزاری ليگ واليبال ساحلی جانبازان و معلولين به ميزبانی گلست

بهره‌برداری از ۷۱ پروژه در شهرستان راز و جرگلان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram