Zabh 6 Shاخبار اجتماعی-تورکمن نیوز- در آستانه عید قربان هستیم و در بیشتر خانواده‌ها این رسم اسلامی قربانی کردن انجام می شود. پس در این روزها که یبه گونه ای همه با این قربانی کردن درگیریم لازم است حتما به نکته هایی توجه کنیم که مسقیم و غیرمستقیم با بهداشت و سلامت خود ، خانواده وجامعه گره خورده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  به نقل از قابوس نامه، توجه به نکات بهداشتی هنگام خرید و ذبح گوسفند برای حفظ سلامت و پیشگیری از ایجاد بیماری لازم و ضروری است.

براساس آمار موجود حدود ۴۰۰ بیماری مشترک میان انسان و دام شناسایی شده است؛ از جمله سیاه‌زخم، سل، تب‌مالت، سالمونلوز، هاری و… اهمیت موضوع وقتی بیشتر می‌شود که بیماری‌های انگلی قابل انتقال خطرناک را نیز به این فهرست اضافه کنیم.

با توجه به همین مسئله باید دام های مورد نیاز خود را برای مراسم گوناگون از جمله عید قربان حتما از مراکز مورد تایید دامپزشکی، تهیه کنیم، چراکه در این مراکز دام ها قبل از عرضه، مورد معاینه، واکسیناسیون و سم پاشی قرار می گیرند.

در این بین افراد سودجویی هستند که در پرورش دام فقط به جنبه اقتصادی آن توجه می‌کنند و اغلب اوقات تغذیه دام‌های عرضه شده در کنار جاده‌ها یا آغل‌های غیربهداشتی فاقد مجوز، با مواد غیرمغذی مانند زباله‌های اطراف شهر‌ها و نان‌های خشک کپک زده و حتی کاغذهای باطله صورت می‌گیرد.

در پرورش این دام‌ها اصول علمی به کار گرفته نشده و اغلب این دام‌ها به علت نوع تغذیه، عدم دریافت واکسن و جایگاه پرورشی‌شان، آلوده به بیماری‌ها و انگل‌های متعدد هستند.

بیشتر این دام‌ها داروی ضد انگل دریافت نمی‌کنند. همچنین استفاده غیرعلمی و غیرضروری آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای شیمیایی در این دسته از دام‌ها سبب ایجاد بقایای دارویی در عضلات و اندام‌شان می‌شود که مصرف آنها به ایجاد سرطان، بیماری‌های مزمن ناشناخته منجر می‌شود که بسیار حایز اهمیت است.

آشنایی با آلودگی ها
باید بدانیم دامهایی که برای کشتار و تأمین گوشت در نظر گرفته می شوند،در معرض دو نوع آلودگی قرار دارند :

آلودگی های اولیه که شامل ابتلا به انواع بیماریهای دامی یامشترک بین انسان ودام است وآلودگیهای ثانویه که درحین اعمال کشتارگاهی، ذبح و حمل و نقل درشرایط غیر بهداشتی رخ میدهد.حتی گوشت قربانی نیز درمعرض آلودگی به انواع میکروارگانیسمها قراردارد.

برای تشخیص بیماری در دام ها،شرط اصلی کشتار این دام ها در کشتارگاه ها و به خصوص در کشتارگاه های صنعتی و انجام بازرسی گوشت،قبل و بعد از کشتار،توسط بازرسان است.در صورت مصرف گوشت های کشتار شده در خارج از کشتارگاه،احتمال ابتلای انسان به آلودگی ثانویه افزایش می یابد.

مشخصات ظاهری گوسفند سالم
توجه به سلامت ظاهری دام هنگام خرید خیلی مهم است. بیشتر بیماری‌های دام بعد از ذبح حیوان مشخص می‌شود و علایم ظاهری بیماری را هم فقط دامپزشک متوجه می‌شود و برای مردم امکان متوجه شدن نیست.

اما دام سالم، سرحال و قبراق وسرزنده بوده،جثه قوی،چشمان طبیعی و براق ،پراشتها و پرتحرک بوده و دارای پشم و موهای صاف و نرم و لطیف وتمیز و براق البته با محکمی و سفتی لازم استکه به راحتی کنده نمی شود و پوزه ی گرم،مرطوب و خنک و فاقد تاول دارد.

در دامهای سالم غشاهای مخاطی در مخاط پوزه،سوراخ های بینی،چشم و پلک ها،دارای درخشش و صاف بوده و رنگ آنها صورتی کم رنگ می باشد.در برخی بیماریها نظیر زردی رنگ این مخاط ها تغییر کرده و زرد می شوند.

توجه به اینکه در گله ها عواملی نظیر خارج شدن ترشحات از بینی و چشمها ،ورم مفاصل ،سرفه –عطسه-سرگیجه- عدماشتها-اسهال-لرزش-عدم تعادل عمومی بدن –تب-لنگش و خارش پوست از نشانه های عدم سلامت است.

لازم است پوشش سطح خارجی دام از نظر وجود انگل‌های جلدی مانند کنه، جرب و شپش بررسی شود. دام‌های آلوده با انتقال به محیط زندگی سبب انتقال این انگل‌ها به خانه و محل زندگی می‌شود.

نکات بهداشتی هنگام ذبح دام
حتی المقدور دام های قربانی را در کشتارگاههای محل اقامت ذبح نمائید، زیرا:

۱- کشتار دام در فضای خارج از کشتارگاه آلودگی های زیست محیطی ایجاد می نماید.
۲- از نظر اجتماعی کشتار دام در انظار عمومی نا خوشایند بوده و باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی بویژه در کودکان می شود.
۳- کشتار دام در اماکن و معابر عمومی باعث انتقال بیماری های مشترکی چون تب مالت ، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ، سیاه زخم وصدها بیماری مشترک دیگر بین انسان و دام می شود.

تب مالت نیز یک بیماری مزمن ناتوان کننده است که کمردرد و دردهای مفاصل طولانی مدت ایجاد می کند.
بهتر است بدانیم هم ذبح کننده دام و هم تمام افرادی که با دام یا خون آن در تماس بوده اند می توانند به بیماری های تب مالت، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سیاه زخم مبتلا شوند.

اما در صورتی که ذبح دام در کشتارگاه برای شما مقدور نمی باشد و در منازل مسکونی اقدام به ذبح دام قربانی می نمایید،ضمن رعایت نکات بهداشتی واستفاده از دستکش،خون دام وسایر ضایعات را به کانال فاضلاب هدایت و یا در باغچه ای چال و دفع کنید.

نکته اول جایگاه ذبح دام است. محلی که برای ذبح دام انتخاب می‌شود، باید تمیز و قابل شستشو و ترجیحا با کف کاشی و سرامیک باشد. از ذبح دام در محل‌های آلوده، غیرقابل شستشو، کنار کوچه و خیابان به علت خطر آلودگی باید بپرهیز شود. لازم است محلی که برای این‌کار انتخاب می‌شود دارای نور کافی، تهویه مناسب و مجرای فاضلاب باشد. همچنین بهداشت فرد ذبح‌کننده بسیار مهم است. باید از لباس کار مخصوصی برای ذبح دام استفاده شود و بعد از ذبح شسته شود. پیش از ذبح دام، محل باید با یک ماده ضدعفونی غیرسمی گندزدایی شود. باید توجه داشت که خون و پس‌مانده‌های ناشی از کشتار به سرعت فسادپذیر بوده و منبع بالقوه‌ای از نظر عفونت هستند.

بعد از عمل ذبحنیز بهتر است از یک ماده ضدعفونی گندزدا در محل استفاده شود و یا بخوبی محل شیستشو داده شود.

نکته مهم دیگر، ابزار و لوازم مورد استفاده در ذبح دام است. تمام ابزار و ظروف مورد استفاده باید تمیز و بهداشتی بوده و چاقوی مورد استفاده بعد از ذبح شسته و ضدعفونی شود. استفاده از یک چاقو برای ذبح تعداد بیشتری دام به هیچ عنوان صحیح نبوده و ممکن است سبب انتشار آلودگی از لاشه بیمار به سایر لاشه‌های سالم شود.

چاقویی که برای بریدن امعا و احشا استفاده می‌شود باید حتما با یک ماده گندزدا، ضدعفونی شود
احتمال انتقال بیماری از راه تماس دست با حیوان می‌تواند نیز وجود دارد. همچنین هوا، محیط و پشم گوسفند و یا تماس قسمت‌های بیرونی بدن حیوان با بخش داخلی پس از باز کردن لاشه، احتمال آلودگی گوشت با انواع میکروارگانیسم‌ها را افزایش می‌دهد و این گوشت‌ها بیماری‌زا خواهند بود.

ریختن خون حیوانات بعد از ذبح ممکن است سبب سرایت بیماری شود. خون هم می‌تواند سبب سرایت شود و محلی را که خون ریخته شده علاوه بر شستن با آب باید با مواد ضدعفونی‌‌کننده شستشو داد.

نکته مهم دیگر، جمع‌آوری پس مانده‌های حاصل از کشتار است. محتویات روده بیشتر دام‌ها حاوی عوامل عفونت‌زا مانند ای‌کولای و سالمونلا است و به علت فسادپذیری بالای این اعضا، لازم است هرچه سریع‌‌تر با روش‌های ویژه نسبت به جمع‌آوری و دفع آنها اقدام شود.

در کشتارگاه‌های صنعتی پس‌مانده‌های ناشی از کشتار سوزانده می‌شوند ولی در ذبح‌های غیرکشتارگاهی حتی اگر این پس‌مانده‌ها به درستی بسته‌بندی و در کیسه‌های نایلونی به عنوان زباله دور انداخته شوند، باز اهمیت بیماری‌زایی آنها به قوت خود باقی می‌ماند و برای محیط‌زیست نیز آلوده‌کننده هستند.

نکات مهم بعد ذبح

پس از ذبح دام قبل ازجدا نمودن اندامهای نظیر دل و جگر ،ریه،کلیه وغدد لنفاوی حتماجهت اطمینان ازسلامت دام ذبح شده ازکارشناسان دامپزشکی درخواست نظارت نمایید.

*پس از ذبح و معاینه لاشه ، اندامهای قابل خوردن را با آب سرد شستشو دهید.

*لاشه و اندامهای دام ذبح شده را پس از ذبح سریعا مصرف ننمایید، بلکه توصیه میشودگوشتدامرادردمای۴ درجه سانتیگراد یخچال بمدت چند ساعت قرار دهید، تا چنانچه برخی از عوامل بیماریزا در بدن دام وجود داشته باشد از بین برود.

باید گوشت های حاصل از دام های ذبح شده را حتما به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کرده و از مصرف بلافاصله آن خودداری کنند چراکه نگهداری گوشت ها در یخچال درصورت آلوده بودن آنها، ویروس ها را از بین می برد.

*از مصرف لاشه های تب دار و تیره رنگ و یا اندامهای که تغییر رنگ ویاتغییرشکل داده اندودارای زوائداضافی می باشند،خوداری نمایید.

ابزار و سطوحی که در تماس با گوشت خام بودهاند)مانند کارد،تخته گوشت و غیره )را با آب گرم و مایع ظرفشویی و یا مواد ضد عفونی کننده بشویید.جهت قطعه نمودن و آماده سازی گوشت،از تخته گوشت های بدون خلل و فرج و قابل شستشو استفاده کنید.

باکتری های موجود در شیره گوشت خام قادرند،غذاهایی را که با رعایت موازین بهداشتی پخته شده اند و یا مواد غذایی که بهصورت خام مصرف می شوند را (مثل ترکیبات سالاد)آلوده سازند.به منظور پیشگیری از انتقال آلودگی،رعایت نکات زیر ضروری است:دستهایتان را قبل و بعد از تماس با گوشت خام با آب گرم و صابون بشویید.

توصیه هایی درباره قسمتهای مختلف دام قربانی برای مصرف

کله پاچه
کله پاچه یکی از غذاهای بسیار سنگین است و پروتئین و چربی بالایی دارد که قسمت هایی از آن مفید و قسمت هایی از آن بسیار مضر هستند که به هیچ عنوان خوردن آنها توصیه نمی شود. در واقع باید گفت کله پاچهیک منبع غذایی است که چربی بسیار بالایی دارد و نه تنها غذای مفیدی به شمار نمی رود بلکه بسیار نیز مضر است.

کله پاچه به میزان بالایی کلسترول دارد . کلسترول یکی از چربی‌هایی است که در رگ ‌های خونی رسوب می‌کند و موجب گرفتگی آن می‌شود و می‌تواند در دراز مدت موجب سکته مغزی و قلبی شود. مقدار کلسترول مغز گاو و گوسفند بسیار زیاد است .کله پاچه برای افراد ضعیف تقویت کننده است و چون هضم آن به درستی انجام گردد قوای جنسی را افزایش می دهد. برای کسانی که ضعف معده دارند با کمی اصلاح غذای خوبی است.

از نظر تغذیه ای، بهترین قسمت پاچه است که چربی کمی دارد و بدترین بخش مغز است که سرشار از کلسترول است. جالب است بدانید مغز گاو یا گوسفند به اندازه ۸ زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزو مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می شود.

البته توام بودن چربی هایی مثل تری گلیسیرید با کلسترول، جذب کلسترول را بالا برده و باعث افزایش چربی خونمی شود.پس طبق گفته های متخصصان تا حد امکان از خوردن مغز درکله پاچهخودداری کنید تا از مضرات آن در امان بمانید.

قابل ذکر است افرادی که بیماری ندارند و کلسترول پایینی دارند می توانند ماهی یکبار آن را استفاده کنند و چنانچهکله پاچهرا به عنوان وعده صبحانه مصرف می کنند در وعده ناهار باید از یک غذای گیاهی سبک استفاده کنند.

خوردن پاچه برای مبتلایان به تب و کسانی که غذای کم نیاز دارند و مبتلایان به خونریزی رحم و سستی روده و خونریزی بواسیر به طورکلی برای کسانی که بدن شانمحتاج به محکم نمودن اندام است مفید می باشد .همچنین کله‌ پاچه غذایی بسیار سنگین است که می‌تواند موجب مشکلات گوارشی شود ؛ بهتر استکله پاچهدر وعده صبحانه استفاده شود.

جگر سیاه
جیگر علاوه بر آن که محل ذخیره انواع ریز مغذی هاست، محل تجمع و دفع مواد زاید، سموم شیمیایی، هورمونی و دارویی و همچنین منبع انواع میکروب ها، ویروس ها و باکتری های بدن دام است، به همین دلیل احتمال دارد برخی از این ترکیبات در بافت چرب جگر سیاه و قلوه دام اندوخته شده و برای مصرف کننده مضر باشد. البته احتمال تجمع سموم در احشای دام های جوان تر کمتر است. پروتئین جگر سیاه همچون گوشت قرمز، ولی آهن آن دو تا سه برابر بیشتر از آهن گوشت گاو است.

در واقع آهن آن به قدری زیاد است که مازاد آن می تواند در بافت کبد و کلیه تجمع و موجب ناکارایی این دو عضو شود و بخصوص در بدن آقایان زمینه افزایش «هموسیستئین» را فراهم کرده و به بروز بیماری های قلبی ـ عروقی منجر شود، اما مصرف متعادل آن به خانم هایی که از کم خونی ناشی از فقر آهن رنج می برند بویژه طی دوران عادت ماهانه توصیه می شود.

لازم است بدانید سموم، داروهای هورمونی و زواید موجود در جگر طی پخت از بین نمی رود، اما انواع میکروب های بیماریزا و انگل ها در اثر حرارت نابود می شود.

به همین دلیل جگر باید به خوبی پخته، سفت و بدون آب شود. برای سالم بودن جگر سیاه، رنگ و دانه های سفید روی آن را بررسی کنید. اگر آبسه یا کیست انگلی روی آن دیدید از اطراف آن را ببرید و دور بیندازید و از پاره شدن آن جلوگیری کنید. اگر تعداد این کیست ها زیاد بود جگر غیرقابل مصرف است.

بهتر است وسط جگر را با چاقو برش داده و با دو دست دو طرف جگر را به آرامی فشار دهید اگر جگر آلوده به انگل باشد به این طریق از جگر خارج می شود. انگل یا کرم زبانی شکل موجود در برخی جگرهایی که حرارت لازم را نگرفته اند می تواند در ناحیه حلق انسان مستقر یا به چشم، مهاجرت و موجب اختلالات بینایی شود.

جیگر سفید
جگر سفید به دلیل آن که نایژه ها و کیسه های هوایی زیادی دارد باید حداقل دو ساعت داخل آب بجوشد تا بافت داخلی آن کاملا پخته شود. تازگی جگر را از روی رنگ و تیزی لبه جگر می توان فهمید.

دل و قلوه
دل و قلوه باید کاملا پخته و سفت شود و مصرف آن به صورت آبدار مناسب نیست. این دو فرآورده، باید رنگی یکنواخت داشته و بدون رنگ پریدگی و هنگام لمس فاقد هرگونه ضایعه، تومور چرکی و کیست انگلی باشد. ماندگاری دل و قلوه تازه ۴۸ ساعت در دمای یخچال و چهار ماه در دمای فریزر است.

خوئک یا خوش گوشت
خوش گوشت یا خوئک بافتی شبیه چربی است و به لوزالمعده حیوان گفته می شود که مناسب مصرف نیست. غده ای که کار ترشح انسولین و تنظیم قند خون را به عهده دارد. البته گاهی ابتدای روده، تیموس و تیرویید دام را هم با نام خوئک به فروش می رسانند.

معمولا غده ها باید از گوشت جدا و معدوم شود و عموما غده های تولیدکننده هورمون ها نقش چندانی در تغذیه انسان ندارند و در برخی گزارش های دانشگاه های علوم پزشکی خوردن خوش گوشت نهی شده است، اما در مورد بیماری احتمالی آن سخنی به میان نیامده است.

خوئک به دلیل آن که پرچرب است بسیار لذیذ بوده و آقایان از طرفداران آن هستند. این فرآورده علاوه بر دارا بودن چربی ترانس و کالری زیاد، بشدت کلسترول را بالا برده و حاوی مقداری پتاسیم است و متخصصان مصرف زیاد خوئک را توصیه نمی کنند.

منابع:
۱.بیماری‌های مشترک انسان و دام.نادر زکیان
۲.اصول بهداشت دام و طیور .مقدم _شیمی
۳.بهداشت و بازرسی گوشت کشتارگاهی.قائم مقامی
۴.بیماری‌های باکتری دام.فیروزی_طباطبایی

گردآورنده:عارف تیموری /دانشجوی رشته دامپزشکی دانشگاه آزاد شبستر

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

 

مطالب مرتبط:

مراسم ۲۸۴-مین سالگرد بزرگداشت مخدومقلی فراغی در بجنورد برگزا

دستگیری سارقی در گرگان با ۲۲ فقره انواع سرقت

قهرمانی ورزشکار بندر‌ترکمن در والیبال ساحلی ارگان‌های دریایی

پیش بینی بارش های رگباری و کاهش دما در گلستان

آغاز عملیات اجرایی کارخانه پسماند ویژه صنعتی در گلستان

زنگ سپاس معلم در مدارس شهرستان گنبد کاووس نواخته شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram