sarzamin baradariیادداشت - ترکمن‌نیوز: چند روز پیش یک کاروان چند ده نفره از شهر قم و سایرشهرهای ایران از برادران شیعه برای دومین بار به شهر گنبد کاووس تشریف آوردند. بنده و چند نفر از دوستان ترکمن دیگر به دعوت مشترک دوست بزرگوارمان صالح کاهانی و رضا سرایلی به آنجا تشریف آوردیم. اول یک نفر روحانی از آذر بایجان شرقی پیرامون فضیلت برادر و دوستی اقوام و مذاهب صحبت کردند و یک روحانی ازاهالی اصفهان نیز در مورد تندرویهای مذهبی که در اصفهان وجود دارد صحبت کردند و همچنین سایر دوستان فارس و ترکمن هم سخنان کوتاهی پیرامون وحدت برادری صحبت نمودند که بیشتر آرزوهای مقدس آنها بود.

 بنده هم چند کلمه ای در آنجا بیان فرمودم. البته من قصد صحبت نداشتم اگر داشتم آنرا از اول مدون و آماده می کردم اما چون دیدم بیشتر صحبتها تعارف گونه است و بنده هم از تعارفات و تشریفات خیلی خوشم نمی آید، مجبور شدم چند کلمه ای را فی البداهه بیان کنم. «اول گفتم چند سال پیش احمدی نژاد فقه شیعه را در میان اهل سنت می خواست به زور تدریس کند. گفتم: خوبی این طرح این بود فقه های شیعه و سنی را با هم آشنا می کرد . بدی اش هم این بود که آنرا می خواست با زورو اجبار محقق بکند» البته بنا به گفته ی روحانیون ترکمن که با مخالفت خیلی از روحانیون منطقه روبرو شد.بعد گفتم: «بهتر است تعارف را کنار بگذاریم با یکدیگر رو راست باشیم. در منطقه نفرتهای قومی و مذهبی هم وجود دارد.بعضی از ترکمنها از کشته شدن شیعیان در بمب گذاریهای عراق خوشحال می شوند از آن طرف ممکن است شیعیان از کشته شدن سنیان خوشحال شوند. ما بجای اینکه آنرا کتمان نماییم، بهتر است  علنی نموده و برای آن چاره اندیشی بکنیم». بعد در ادامه صحبتهایم گفتم:« وفاق و برادری بصورت یک طرفه محقق نمی شود.

حکومت هم باید همکاری بکند. چرا حکومت با وزیر شدن اهل سنت یک پارچه مخالفت می کند؟ اگر یک سنی ،مثلاً وزیر ورزش شود آسمان به زمین می آید؟اگر استاندار کردستان یک کرد سنی،استاندار سیستان بلوچستان یک بلوچ سنی و استاندار گلستان یک ترکمن سنی مذهب شود چه مشکلی پیش می آید؟ وقتی هم مشخص شود آنها کارآمدی لازم را نداشته باشند می شود بر کنار کرد. این کار به وحدت و یکپارچگی و همگرایی کشور کمک می کند و دهان مخالفان و بدخواهان را می بندد». ما بیش از دیگران  و بیش از هر زمان دیگری به پلورالیسم دینی و مذهبی نیاز داریم. اندیشمندان و متفکران و دانشمندان و فیلسوفان دو طرف بنشینند با هم صحبت وقلبها را به یکدیگر نزدیک و نفرتها را از بین ببرند، این کاربزرگ مستلزم  حداقل 50 سال کار فرهنگی عمیق ومستمرولاینقطع است.ترکمنها و فارسها نزدیک صد سال در گنبد با هم زندگی می کنند از عمر انقلاب نزدیک چهل سال می گذرد ولی برای از بین بردن شکافها کار اساسی صورت نگرفته است ؟ چرا ترکمنها و فارسها در انتخابات شورای شهرکه فصل مشترک همه ی ماهاست نمی توانند لیست مشترک بدهند؟ اگر این شکاف نیست پس چیست؟

ما برای زدودن آن چه کار مهمی کردیم که پس از هر انتخابات هم تشدید می شود.سِرّ نابودی و ویرانی کشورهای عراق و افغانستان و سوریه و یمن و لیبی چیست؟ دراین کشورها پلورالیسم سیاسی و دینی و مذهبی محقق نشده است. اندیشمندان و متفکران این کشورها برای زدودن کینه ها و نفرتها با یکدیگر گفتگو نکردند یا نتوانستند یا نگذاشتند یا اهمیت و ضرورت آنرا درک نکردند. این کارمستلزم جهاد دائمی است . حتی در درون یک مذهب هم این گفتگوها به شدت احساس می شود ما این خطرات را نباید دست کم بگیریم. اگر خدای نکرده در کشور بحران سیاسی بوجود بیاید این شکافها سر باز خواهد کرد و همه چیز را یکجا خواهد بلعید که خدا آنروز را نیاورد. پس بنابراین ،این کار برادران (سرزمین وفاق و برادری) بسیاربسیار مهم و مقدس است و باید گسترش یابد و از سطح به عمق برود تا در آینده دلها را هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک کند. چون این کم هزینه ترین و مؤثرترین راه وحدت و برادری درعین برسمیت شناختن کثرتها و تفاوتها و تنوعات سیاسی،دینی ومذهبی است.

امان محمد خوجم‌لی

مطالب مرتبط:

مصلی نماز جمعه بزرگترین اجتماع مردمی مقابله با تهاجم فرهنگی

استقبال از نمایشگاه فرش دستباف گلستان در سازمان برنامه و بود

ایجاد موازنه بین اقوام و گرایش‌های مذهبی محور مباحث شورای فر

شهید اترک و هلاکو از نگاه دو فعال گنبدی

سیر تحوّلات در تاریخ و ادبیّات تورک با رویکرد تورکمنی

تلگرام نزد ایرانیان است و بس!

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram