AtashSozi 28اخبار محیط زیست-تورکمن‌نیوز- معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به وسعت حریق در مناطق تحت مدیریت محیط زیست از ابتدای سال ۹۶ تاکنون، اقدامات پیشگیرانه یگان حفاظت محیط زیست برای مقابله با وقوع آتش سوزی در کشور را برشمرد و گفت: تشکیل تیم‌های واکنش سریع برای اطفای حریق جنگل‌ها و مراتع از جمله آن‌ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن، منوچهرفلاحی اظهارکرد: ازابتدای سال ۹۶ تاکنون در استان‌های گلستان یک هکتار،کهگیلویه وبویراحمد ۳۰ هکتار،خوزستان ۱۲ هکتار،ایلام ۲۵ هکتار،فارس ۳۰ هکتار،لرستان دو هکتار و کردستان دو هکتار حریق روی داده است.

وی با بیان اینکه طبق آمار ۹۸ درصد آتش‌سوزی‌ها درعرصه‌های طبیعی کشور ناشی ازعوامل انسانی است، گفت: این آتش‌سوزی‌ها چه به‌طورسهوی وچه عمدی ناشی از فعالیت‌ها وخطاهای انسانی است.

به آتش کشیدن کاه و کلش مزارع معضل بزرگ محیط زیست

معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نمونه‌هایی از آتش‌سوزی ازطریق عوامل انسانی افزود: تعدادی ازآتش‌سوزی‌ها درمناطق کوهستانی براثر زغالگیری صورت می‌گیرد،همچنین دراراضی کشاورزی که درمرحله آماده‌سازی برای کشت دوم هستند،سوزاندن کاه وکلش مزارع باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود که به دلیل پیوستگی اراضی کشاورزی با مراتع و اراضی مشجرآتش به این مناطق سرایت می‌کند و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را بر جای می‌گذارد. دراین زمینه از ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها درخواست شده است طی مکاتبه با با ادارات جهاد کشاورزی، مانع به آتش کشیدن «پس چر» مزارع شوند.

بی‌توجهی برخی گردشگران به موارد ایمنی عامل وقوع حریق‌های گسترده
فلاحی بی‌توجهی و سهل‌انگاری برخی گردشگران را یکی از دلایل وقوع حریق درجنگل‌ها و مراتع کشوردانست وتصریح کرد: با پایان امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها و با آغازفصل تابستان و شروع تعطیلات،مسافرت‌های گسترده درکشورآغازمی‌شود،متاسفانه برخی ازشهروندان موارد ایمنی رارعایت نمی‌کنند وباسهل‌انگاری‌های کوچک باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت مناسب بارش‌ها از ابتدای سال آبی امسال اظهارکرد: به دلیل بارندگی‌های مناسب،پوشش گیاهی افزایش یافته است ودراکثرنقاط کشور،درمناطق مرتعی و جنگلی پوشش گیاهی شرایطی دارد که مستعد آتش‌سوزی است وباکوچکترین جرقه، حریق‌های گسترده صورت می‌گیرد بنابراین گردشگران تحت هرشرایطی از افروختن آتش درمناطقی با پوشش گیاهی بالا خودداری کنند و ازجایگاه‌های مشخصی که برای روشن کردن آتش تعبیه شده،استفاده کنند واحیانا اگردرجایی اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند،ازخاموش شدن آن اطمینان کامل حاصل کنند.

معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با آغاز فصل سفر درجایی مثل پارک گلستان بسیاری ازگردشگران حضورمی‌یابند و یا ازاین مسیرعبورمی‌کنند که کوچکترین بی‌احتیاطی باعث بروزفاجعه می‌شود. اگردراین مسیریک مسافر ته‌سیگار بیاندازد یا آتش روشن کند کمترین سهل‌انگاری او باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود. ازآنجا که این مناطق صعب‌العبورهستند درصورت وقوع آتش‌سوزی اطفای آن به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

تشکیل تیمهای واکنش سریع اطفای حریق
فلاحی برضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با وقوع حریق تاکید کرد وگفت: مهمترین وجه آتش سوزی پیشگیری است چون هنگام وقوع حریق حتی اگراطفاء صورت گیرد خسارات خود رابه جای می‌گذارد. به همین دلیل امسال تشکیل تیم‌های واکنش سریع به منظوراعزام به‌موقع نیروها برای اطفای حریق را به عنوان یکی ازمهمترین اقدامات دراستان‌ها در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: این تیم‌های واکنش سریع مسئول ستاد،مسئول پشتیبانی وفرماندهی دارند و ازاعضای مشخص تشکیل شده‌اند که با استقراردرنقاط مختلف به محض اطلاع ازوقوع آتش‌سوزی به محل اعزام می‌شوند. کارها برای اعضای این تیم‌ها طبقه‌بندی شده است واعزام نیرو و هماهنگی‌ها با نیروی انتظامی،سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی ازطریق این تیم‌های واکنش سریع به سرعت صورت می‌گیرد. هدف آن است که ازطریق این تیم‌ها ازگسترش آتش سوزی درمناطق جلوگیری وآتش درهمان لحظات اولیه وقوع اطفاءشود.

استقرار اکیپ‌های سیاراطفای حریق
فلاحی با اشاره به اینکه درقالب دستورالعمل‌ها مجموعه‌ای از وظایف برای استان‌ها درمقابله با حریق تعیین شده است تا بتوانیم پیشگیری را با جدیت اجرایی کنیم،اظهارکرد: کانون‌های وقوع حریق درهریک ازاستان‌ها، شناسایی شده واکیپ‌های سیاردرنقاطی که احتمال وقوع آتش‌سوزی بالاست،مستقرمی‌شوند. این اکیپ‌هاباید ادوات سبک مثل کپسول آتش‌خاموش‌کن وآتش‌کوب داشته باشند تا درمرحله ابتدایی وقوع حریق،آن را اطفاء کنند.

گزارشهای حریق رابه ۱۵۴۰ خبردهید
وی با بیان اینکه پخش اطلاعیه‌های هشداردهنده درسطح رسانه‌های استانی موضوعی است که ازادارات کل محیط زیست استان‌ها درخواست شده است،گفت: ارتباط گیری باسازمان‌های مردم‌نهاد وجوامع محلی استان‌ها به منظور استفاده ازنیرووتوان آنها درآتش‌سوزی‌ها ازموارد مورد تاکید ما است. افزون براین درباره سامانه ۱۵۴۰ اطلاع‌رسانی شود تا مردم به محض رویت آتش‌سوزی،بااین سامانه تماس بگیرند وگزارش آتش‌سوزی را اعلام کنند.

برگزاری مانور آتش سوزی بعد ماه رمضان
معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در پایان از برگزاری مانور آتش سوزی بعد از ماه رمضان خبر داد واظهارکرد: یکی ازاقدامات مهم برای پیشگیری ازوقوع حریق درمنابع طبیعی کشوربرگزاری مانوراست تا نیروهای ما آمادگی کافی در این زمینه را کسب کنند. درسال گذشته درچهاراستان ایلام،گلستان،لرستان و فارس مانور برگزارکردیم. امسال نیزطبق برنامه‌ریزی، بعد ازماه رمضان درچهارمحال وبختیاری،آذربایجان شرقی،گلستان،فارس واستان‌های همجوارآنها مانوربرگزارمی‌کنیم.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط:

صادر ۶۰۰ هزار کارت هوشمند ملی در گلستان

۶۴ پروژه بزرگ و اساسی در استان گلستان آماده واگذاری به سرمای

برخورد مزدا وانت با تیر برق در کردکوی+عکس

اظهارات تند ترامپ؛ از ابلهانه خواندن برجام تا بی مصرف خواندن

نظارت مستمر بر سلامت اداری و پیشگیری از جرم ضروری است

سرنوشت نامعلوم پدر و پسر در سیلاب گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram