امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۸,۱۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    35688

  • /
  • تاریخ :

    ۲۷ شهریور ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

70 هزار هکتار اراضی شمال شهرستان گنبدکاووس زهکشی می شود 300x204 - 70 هزار هکتار اراضی شمال شهرستان گنبدکاووس زهکشی می شوداخبار گنبدکاووس– ترکمن نیوز- رییس گروه طرح های شبکه های آبیاری و زهکشی آب منطقه ای گلستان گفت: مطالعه مرحله دوم طرح زهکشی اراضی اولویت دار استان در قالب ۷۰ هزار هکتار زمین در ناحیه شمالی شهرستان گنبدکاووس در حال انجام است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، بخش وسیعی از اراضی شمال گلستان به دلیل اقلیم نیمه خشک، نوع بافت خاک، شیب کم اراضی و شوری امکان کشت قابل قبولی نداشته و طرح های زهکشی این زمین ها در شمال غرب استان نیز در حال اجرا می باشد.
در مجموع حدود ۲۸۰ هزار هکتار اراضی اولویت دار گلستان باید زهکشی شود.
افراسیاب میرزایی در گزارشی از وضعیت اجرای طرح زهکشی زمین های استان، اظهار داشت: هم اینک با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، استانداری و اتاق بازرگانی پیگیر تامین مالی اجرایی شدن این بخش هستیم.

*پیشرفت ۴۰ درصدی طرح های زهکشی
وی اضافه کرد: اکنون پیشرفت کلی طرح زهکشی اراضی اولویت دار استان در محدوده ۲۲ هزار هکتاری ( تعهد سفر دولت تدبیر و امید) حدود ۴۰ درصد است.
به گفته وی، از ۲۴ اردیبهشت ۹۶ قراردادهای اجرایی با پیمانکاران منعقد شده و هم اینک حدود ۱۰ هزار هکتار از زهکش های اصلی در شمال غرب استان آماده بهره برداری است.
وی اضافه کرد: برآورد شرکت آب منطقه ای گلستان برای اولویت یک و دو، (تعهدات دولت) در اجرای این پروژه یکهزار و صد میلیارد ریال بوده و در سال های ۹۵ و۹۶ حدود ۵۵۰ میلیارد ریال اعتبار به این طرح تخصیص یافته است.
میرزایی گفت: با توجه به مساعدت ها و روند اجرایی پروژه ها، تعهدات سفر دولت در سطح ۲۲ هزار هکتار تا ۱۵ ماه آینده تکمیل وآماده بهره برداری کامل می شود.
رییس گروه طرح های شبکه های آبیاری و زهکشی آب منطقه ای گلستان افزود: همچنین این شرکت پیگیر اجرای طرح مزارع پایلوت در سطح ۱۵۰ هکتار برای استفاده از آب های نامتعارف است که در این راستا تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور تامین بخشی ازهزینه های مشاوره ای و خدمات فنی منعقد شده است.
به گفته وی، اراضی مورد نیاز جهت اجرای مزارع پایلوت در بخش های مختلف محدوده طرح زهکشی ۲۸۰ هزار هکتاری خریداری و یا به نحوی در اختیار طرح قرار گرفته است.
میرزایی گفت: در این پروژه با استفاده از آب های نامتعارف موجود و زهکش ها، اقدام به کشت گیاهان و پرورش گونه های مختلف زیستی می شود که نتیجه حاصل از مزارع پایلوت در کل طرح تعمیم یافته و در اشتغال پایدار، توسعه اقتصادی و اجتماعی و بهبود وضعیت زیست محیطی نقش آفرینی می کند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز