امروز : سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    33965

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:59 | ۰۶ شهریور ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Amouzesh Parvaresh 6Sh 300x179 - 55 مدارس گلستان تخریبی یا منتظر مقاوم سازیآموزش و پرورش- ترکمن نیوز- مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه محرومیت گلستان در پس نامش پنهان است، گفت: حدود 55 مدارس شهری و روستایی استان تخریبی و یا نیازمند مقاوم سازی بوده و سلامت دانش آموزان را تهدید می کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، احسان گوهری راد دوشنبه شب در شورای آموزش و پرورش استان که با حضور سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در باشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد، اظهارداشت: استاندارد سرانه فضای آموزشی هر دانش آموز 8.39 مترمربع بوده و شاخص کشوری هم اینک 5.18 مترمربع است، اما این عدد در گلستان 4.92 مترمربع می باشد.
وی عنوان کرد: سرانه فضای ورزشی، نمازخانه مدارس و اردوگاهی دانش آموزان گلستانی نیزبه ترتیب 37 سانتیمتر، 11 سانتیمتر و 1.3 مترمربع است.
مدیرکل آموزش و پرورش با تاکید دوباره برمحرومیت گلستان و ضرورت قرار گرفتن در لیست استان های محروم وزارتخانه، اضافه کرد: در استان شاهد ترک تحصیل 25 هزار دانش آموز به ویژه در مقطع متوسط اول و دوم هستیم که این دانش آموزان به دلیل مشکلات اقتصادی توان حضور در مدارس را ندارند و در کنار سایر اعضای خانواده به نیروی کار به ویژه در روستاها، مناطق محروم و مرزی تبدیل شده اند.
وی با اشاره به این که گلستان در زمینه ترک تحصیل دانش آموزان در میان پنج استان اول کشور قرار دارد، افزود: برای بازگرداندن این گروه از جامعه هدف، باید بسته های حمایتی در اختیار این دانش آموزان قرار داده شود.
مدیر کل آموزش و پرورش گلستان در ادامه با اشاره به بازنشسته شدن یکهزار و 200 نفر نیروی فرهنگی و جایگزینی تنها 407 فرهنگی، تصریح کرد: با ساماندهی نیروی انسانی و برنامه ریزی انجام شده در اول مهر ماه هیچ کلاسی در استان بدون معلم نخواهد بود.
گوهری راد اضافه کرد: از 2 هزار و 580 مدرسه در گلستان، 2 هزار و 156 واحد آموزشی دولتی و مابقی غیردولتی است که 847 واحد با سه هزار و 696 کلاس به دلیل پراکنده بودن روستاها در نواحی محروم و دورافتاده مرزی، در مقطع ابتدایی و متوسطه اول مختلط است.
وی تصریح کرد: سال تحصیلی گذشته 325 هزار دانش آموز در مدارس استان مشغول تحصیل بودند که امسال پیش بینی می شود این رقم به 345 هزار و 500 نفر و حضور 14.13 درصدی این تعداد در مدارس غیردولتی برسد.
گوهری راد در خصوص وضعیت مالکیت واحدهای آموزشی استان اضافه کرد: حدود 70 درصد فضاهای آموزشی سند مالکیت ندارد که سنددار شدن آن سالانه پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و از سوی دیگر در تامین فضا مشکلاتی داشتیم، که با استفاده از فضاهای مشارکتی این مشکل برطرف شد.
مدیر کل آموزش و پرورش گلستان در ادامه به بیان برخی مشکلات استانی، همکاران و دانش آموزان پرداخت و از مقام عالی وزارت خواست که نسبت به ایجاد ردیف اعتباری برای هوشمندسازی مدارس و افزایش سرانه های دانش آموزی مساعدت نماید.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان هم گفت: اگر دولت و مجلس در کنار آموزش و پرورش نباشند، بدون شک مشکلات فرهنگیان و این حوزه همچنان پابرجا خواهد ماند.
علی اصغر طهماسبی اظهارداشت: تخریبی بودن برخی مدارس استان به گونه ای بوده که امکان بازسازی و تغییر کاربری آن وجود ندارد.
وی اضافه کرد: ترک تحصیل دانش آموزان استان به علت فقر مطلق، مشخص نبودن وضعیت 200 فرهنگی حق التدریسی، تحصیل حدود 30 هزار دانش آموزان اتباع بیگانه و بویژه از کشور افغانستان و نیز مشکوک التابعه، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش گلستان است که باید برای آن چاره اندیشی شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان هم گفت: همچنان که برای رفع موانع تولید اقدام به ارائه تسهیلات می کنیم، برای نداشتن مشکل در 20 سال آینده در آموزش و پرورش، باید وام در اختیار متقاضیان قرار دهیم.
حسین پیشقدم افزود: این تسهیلات باید در اختیار بخش خصوصی و غیردولتی با بهترین شرایط قرار گیرد تا نسبت به رفع مشکلات این حوزه اقدام کند.
به گفته وی، در حوزه مرزی دستگاه ها، نهادها، ارگان ها، سازمان ها و حتی برخی وزارتخانه ها تاحدودی اقداماتی انجام داده اند، اما در حوزه آموزش و پرورش اقدام قابل قبول و دفاعی انجام نشده است.
همچنین در این نشست مدیران گرگان و گنبدکاووس به نمایندگی از دیگر مسوولان حوزه آموزش و پرورش شهرستان های استان به بیان مشکلات و راهکارها پرداختند.
وزیر آموزش و پرورش روز دوشنبه به منظور بازدید از روند نام نویسی در مدارس و شرکت در آئین گشایش طرح های هفته دولت و شورای آموزش وپرورش گلستان به این استان سفر کرد.

 

منبع: irna.ir/golestan

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز