رشد اقتصادی ازبکستان - 5.1 درصد نرخ رشد اقتصادی ازبکستان در سال 2021ترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان در نشستی در مورد بررسی شاخص‌های بودجه دولت برای سال ۲۰۲۱ میلادی گفت: نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی باید حداقل در سطح ۵٫۱ درصد قرار گیرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ شوکت میرضیایف اظهار کرد: با توجه به ادامه روند پاندمی و کاهش فعالیت اقتصادی در سطح جهانی، برنامه ریزی بودجه به موقع انجام شد. پاندمی کرونا روی برنامه‌های زیادی تاثیر جدی داشت. در نتیجه اقدامات صورت گرفته شاخص‌های بودجه برای سال جاری میلادی اجرایی و تخصیص معادل یک میلیارد و ۲۹۲ میلیون دلار برای مقابله با پاندمی‌ فراهم شد.

وی ادمه داد: همچنین برای تامین ثبات اقتصاد کلان باید نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی باید حداقل در سطح ۵٫۱ درصد از جمله ۵٫۸ درصد صنعت و ۶٫۵ درصد خدمات و ساخت و ساز قرار گیرد. همچنین باید از فزونی شاخص‌های پیش بینی شده تورم و کمبود بودجه نیز جلوگیری کرد.

میرضیایف خاطرنشان کرد: در شرایط پاندمی در سال ۲۰۲۱ میلادی برنامه ریزی می‌شود، بودجه در بخش اجتماعی نسبت به سال جاری میلادی حداقل ۱۵ درصد و آموزش عمومی ۱۶ درصد افزایش یابد. نخستین بار از بودجه برای اتصال مدارس به شبکه اینترنت معادل ۹ میلیون و ۶۴۲ هزار دلار و همچنین برای تجهیزات معادل ۱۹ میلیون و ۲۸۳ هزار دلار اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: همچنین برنامه ریزی می‌شود در زمینه بهداشت حدود یک میلیارد و ۹۲۹ میلیون دلار از جمله ۲۸۹ میلیون و ۲۴۷ هزار دلار در راستا مبارزه با کروناویروس و معادل ۱۷۳ میلیون و ۵۴۸ هزار دلار برای خریداری دارو هزینه شود.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین اظهار داشت: در چارچوب برنامه حمایت از کارآفرینی، بیش از ۲۸۹ میلیون و ۲۴۷ هزار دلار اختصاص داده شود. همچنین در سال آینده میلادی برای نخستین بار جهت تامین مسکن یتیمان از بودجه معادل ۲ میلیون و ۸۹۳ هزار دلار اختصاص خواهد یافت.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱:۳۳

۳۰ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

84579

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک