امروز : چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

عرب گلو درباره اولین پیامد ریزگردها درشمال گلستان گفت:

۴۰۰ کیلومتر شبکه برق گنبدکاووس در مناطق مرزی و شمالی در معرض خطر ریزگردها قرار دارند

 • کد خبر :

  3284

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  11:13 | ۰۳ مهر ۱۳۹۶

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

bargh 3m 300x188 - 400 کیلومتر شبکه برق گنبدکاووس در مناطق مرزی و شمالی در معرض خطر ریزگردها قرار دارنداخبار گنبدکاووستورکمن نیوز  مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدکاووس از قرار گرفتن ۴۰۰ کیلومتر از شبکه انتقال برق این شهرستان در مناطق مرزی و شمالی این شهرستان در معرض خطر ریزگردها خبر داد و گفت:  احتمال آسیب دیدگی این شبکه برق ها وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار تورکمن،  محمدعلی عرب گلو روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی در مناطق شمالی گنبدکاووس که سبب از بین رفتن پوشش گیاهی و وقوع پدیده نوظهور ریزگردها در این منطقه شده، شبکه انتقال برق را درمعرض خطر جدی قرار داده است.
وی گفت: درشبکه انتقال برق قطعه ای به نام ‘مقره’ وجود دارد که نوعی عایق بوده که در حدفاصل سیم برق با تیرها مورد استفاده قرار می گیرد تا برق موجود در سیم ها به تیرها و پایه ها منتقل نشود.
عرب گلو اضافه کرد: نشستن گرد و غبار (ریزگردها) بر این مقره ها سبب می شود تا با کمترین بارش یا شبنم صبحگاهی که درمناطق بیابانی و کویری شمال گنبدکاووس به دلیل تغییر دما در روز و شب ایجاد می شود، این مقره ها قابلیت عایق بودن خود را از دست بدهند.
وی تصریح کرد: با از بین رفتن کارکرد عایقی مقره ها، برق سیم ها به پایه ها منتقل و دچار برق گرفتگی و بعضا آتش سوزی در پایه ها بویژه پایه های چوبی شبکه انتقال برق می شود.
مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدکاووس یادآور شد: در گذشته که ریزگردها نبودند، شوره زار بودن خاک منطقه نواحی شمالی این شهرستان، سبب خوردگی و فرسودگی پایه های انتقال برق می شدند اما اکنون با از بین رفتن پوشش گیاهی و ظهور پدیده ریزگردها، خاک ها نیز از نوع سیلک شده که چسبندگی و برندگی بالایی دارند.
عرب گلو افزود: چسبندگی این نوع خاک بر روی مقره ها سبب شده تا گرد و خاک ها با وزش باد یا بارش ها نرم و سطحی از بین نرود و تنها با بارش های رگباری و شدید و یا استفاده از خودروهای آتش نشانی این خاک ها از بین برود.
وی اضافه کرد: با این حال برای شست و شوی مقره ها در سطح ۴۰۰ کیلومتر از شبکه انتقال برق در مناطق شمالی گنبدکاووس علاوه بر زمان بر بودن و نیاز به اعتبار بالا، به بسیج همه خودروهای آتش نشانی استان گلستان نیاز دارد.
عرب گلو، تعویض مقره ها با مقره های جدید که قدرت عایق بیشتری دارند را راه حل دوم و پر هزینه رفع این خطر احتمالی دانست و تصریح کرد: علاوه بر راه حل های ذکر شده، پیشنهاد خرید یا تامین یکدستگاه خودروی مناسب آتش نشانی که توان حرکت در اراضی شوره زار و بیابانی مناطق شمالی گنبدکاووس را داشته باشد، به شرکت توزیع برق استان گلستان داده شده است.
مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدکاووس همچنین گفت: درمناطق شمالی گنبدکاووس حدود ۱۰ هزار مشترک برق وجود دارد که درصورت ایجاد مشکل احتمالی، برق آنان قطع می شود.
عرب گلو افزود: چند روز پیش کار شست و شوی برخی از مقره هایی که بیشتر در معرض آسیب قرار داشتند، انجام شد اما برای پیشگیری از وقوع حوادث احتمالی و با توجه به درپیش بودن فصل پاییز و افزایش رطوبت و شبنم صبحگاهی، شستشوی مقره های شبکه انتقال برق در نواجی شمالی گنبدکاووس ضروری است.
وی با اشاره به حادثه ایجاد شده برای شبکه برق خوزستان (اهواز) در چند ماه پیش، اضافه کرد: متاسفانه شرایط آب و هوایی مناطق شمالی گنبدکاووس، شبیه مناطق جنوبی بوده و جدیدا نیز پدیده ریزدگردها آن را مضاعف کرده است.
شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت درشرق استان گلستان واقع است.

 

گردآوری: گروه خبر ترکمن نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: ایرنا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز