امروز : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۷,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    17064

  • /
  • تاریخ :

    ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Tasfieh 5O 300x200 - 40 واحد از تصفیه خانه های آب و فاضلاب کشور در سال جاری به بهره برداری می رسدگلستان-ترکمن نیوز- معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور: ۴۰ واحد (مدول) از تصفیه خانه های آب و فاضلاب کشور در سال جاری اجرا و به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، علی اصغر قانع اظهار داشت: ۲۶ دستگاه تصفیه خانه ای در حوزه فاضلاب به ظرفیت ۴۸۰ متر مکعب در شبانه روز ساخته خواهد شد که سه میلیون جمعیت را تحت پوشش خود قرار می دهد که تاکنون حدود هزار میلیارد تومان برای اجرای این تعداد تصفیه خانه فاضلاب هزینه شده و برای تکمیل آن نیز ۲۷۰ میلیارد تومان نیاز است .

وی افزود: جمعا بیش از ۱۲۷۰ میلیارد تومان در بخش فاضلاب هزینه خواهیم کرد تا این ۲۶ تصفیه خانه فاضلاب به بهره برداری برسد.

قانع گفت: در بخش تصفیه آب، ۱۲ تصفیه خانه آب به ظرفیت بیش از ۱ میلیون متر مکعب در شبانه روز ساخته خواهد شد که قادر است ۵ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهد که تاکنون بیش از ۵۵۰ میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه کرده ایم و برای تکمیل آن حدود ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر باید سرمایه گذاری شود.

وی افزود: دو آب شیرین کن و یا واحد نمک زدایی در بندر عباس و بندر ترکمن پیش بینی شده تا به بهره برداری برسد که خوشبختانه با سرمایه گذاری بخش خصوصی بالغ بر ۲۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که از این دو آب شیرین کن ۲۹ هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب در این دو شهر به بهره برداری خواهد رسید.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور تاکید کرد: در بخش آبرسانی روستایی امسال از محل صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار معادل ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد شد.

وی افزود: دو سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار برای آبرسانی به روستاها از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافت و پارسال نیز ۳۰۰ میلیون دلار در نظر گرفته شد که ۱۵ درصد آن کسر و بقیه تخصیص یافت و امسال این رقم به ۲۰۰ میلیون دلار رسید که امیدواریم بطور کامل تخصیص یابد.

قانع گفت: علاوه بر آن در ردیف بودجه امسال در بخش روستایی ۵۷۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال جاری به ۱۶۰۰ روستا با جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر آبرسانی پایدار انجام شود.

قانع با اشاره به اینکه ظرفیتهای خوبی در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در طرح های آبی وجود دارد گفت: قراردادهایی با شیوه های BOT و BOO و بیع متقابل منعقد و در حال اجراست که برخی از آنها آغاز شده و تعدادی هم در مرحله انعقاد قرارداد است.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور گفت: برخی طرح ها نیز از طریق فاینانس خارجی انجام می شود که بزرگترین طرح در شمال شرق خوزستان با اعتباری بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بخش شهری در حال اجراست که البته همه روستاهای مسیر اجرای این طرح نیز از آن منتفع خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه تصفیه خانه های فاضلاب هم از طریق بیع متقابل در حال اجراست افزود: قادریم ۷ هزار میلیارد تومان از طرح ها را از طریق خرید تضمینی و بیع متقابل و BOT اجرا کنیم.

قانع گفت: مطالعات ۹۲۴ مجتمع روستایی در کشور انجام شده که به نوعی پیوست قانون بودجه هستند ، این تعداد مجتمع روستایی شامل ۱۶ هزار روستا می شود که از دو تا ۳ سال قبل عملیات اجرایی برخی از این روستاها آغاز شده و تعدادی نیز به پایان رسیده است.

وی گفت: در سال ۹۶ آب سالم و قابل شرب حدود ۱۵۰۰ روستا تامین شد و امسال نیز پیش بینی می کنیم ۱۶۰۰ روستا را بتوانیم تامین کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور گفت: برای تکمیل آبرسانی به بخش روستایی ۷ هزار میلیارد تومان نیاز است که اگر در دو تا سه سال آینده این اعتبار تامین شود بیش از ۸۰ درصد مسائل آبرسانی روستایی کشور حل خواهد شد.

وی ادامه داد: این در صورتی بود که سالانه ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به آبرسانی روستایی تخصیص می یافت در حال حاضر با کاهش این اعتبارات براساس اعتباری که تخصیص داده می شود زمان تکمیل این طرح ها نیز تغییر می کند.

قانع گفت: اثرات تامین آب روستایی علاوه بر جلوگیری از مهاجرت به شهرها در بخش خصوصی موجب اشتغال زایی می شود چنانکه در دو سال قبل بالغ بر ۵۹ هزار نفر در این بخش و در اجرای طرح های آبی روستاها اشتغال ایجاد شده است.
وی افزود: قیمت تمام شده آب برای بخش روستایی بیش از هزار تا ۱۲۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب است که به قیمت صد تا ۱۵۰ تومان به ازای هر مترمکعب در اختیار روستاییان قرار می گیرد.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور گفت: در بخش شهری نیز قیمت تمام شده هر متر مکعب هزار تا ۱۲۰۰ تومان است که به قیمت ۳۸۰ تا ۴۰۰ تومان به ازای هر متر مکعب در اختیار مشترکان قرار می گیرد همچنین قیمت تمام شده آب از طریق آب شیرین کن نیز به ازای هر متر مکعب حدود ۳ هزار تومان است.

وی تاکید کرد: به این ترتیب همه شرکت های آب و فاضلاب، شرکت های زیان ده هستند و هر سال زیان انباشت آن نیز افزوده می شود.

قانع گفت: در بخش شهری ۱۵ هزار میلیارد تومان و در بخش روستایی ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ میلیارد تومان زیان انباشت شرکت های آب و فاضلات است که باید با اصلاح تعرفه ها و کمک زیان دولت در بودجه سالیانه بخشی از آن جبران شود.

وی افزود: درآمد سالانه شرکت آب و فاضلاب کشوراز فروش آب ۲ هزار تا ۲۳۰۰ میلیارد تومان است که ۱۲۰ میلیارد تومان آن از طریق فروش آب بخش روستایی بدست می آید این درحالی است که از نیروهای نظامی و مسلح بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان طلب داریم و هرسال به این رقم افزوده می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آبفای کشور گفت: شرکت آب و فاضلاب نیز به شرکت های آب منطقه ای که آب خام را در اختیار تصفیه خانه ها قرار می دهند ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان بدهکار است و همین میزان نیز به شرکت های برق بدهی داریم.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط کم آبی با کمک مردم بتوانیم با مدیریت تقاضا در تابستان امسال از پیک مصرف عبور کنیم./ صدا و سیما

https://t.me/ITNAnews

لینک عضویت کانال تلگرام

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز