امروز : دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۸۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  24020

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  9:44 | ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

گلستان 300x202 - 300 هزار هکتار از اراضی گلستان در معرض بیابانی شدن استاخبارکشاورزی – ترکمن نیوز- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی مناطق شمالی و مرزی استان در معرض بیابانی شدن و تبدیل به دشت رسوبی شور است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، ابوطالب قزلسفلو به مناسبت ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی اظهار کرد: مناطق در معرض خطر بیابانی شدن دارای هوای گرم و خشک بوده و بیشتر در حوزه شهرستان های گُمیشان، آق قلا، گنبدکاووس، مراوه تپه و آزادشهر قرار دارد.

 

وی گفت: همچنین بخشی از قسمت های جلگه ای و اراضی پست استان به علت مجاورت با صحرای قره قوم ترکمنستان در معرض خطر پدیده خزنده بیابان زایی است.

 

قزلسفلو تصریح کرد: بهره‌برداری نامناسب از آب و خاک، آتش زدن بقایای کشاورزی و کاربری نامناسب از اراضی، سبب فراهم شدن شرایط بیابان می‌شود ما باید مدیریت صحیح در جلوگیری از ایجاد بیابان کنیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی با بیان اینکه محدوده مناطق مستعد بیابان زایی منطبق با محدوده مراتع قشلاقی شمال استان است، افزود: چالش های مدیریتی مراتع قشلاقی به نوعی همان چالش های مدیریتی مناطق بیابانی استان است.

 

وی؛ بهره برداری سنتی و معیشتی از مراتع و جمعیت انسانی و دامی مازاد، کوچک بودن اندازه واحدهای بهره برداری از مراتع، وجود بهره برداران خرده پا و ناهماهنگی بین دامداران جهت اجرای طرح های مرتعداری، رعایت نکردن ظرفیت و قابلیت اراضی به ویژه زراعت در زمین های کم بازده و رعایت نکردن اصول زراعت در مناطق خشک، کمبود مراتع ییلاقی و بهره برداری طولانی مدت از مراتع قشلاقی را از جمله چالش ها در استان برشمرد.

 

مدیر کل منابع طبیعی در ادامه از مطالعات مدیریت مناطق بیابانی در سطح ۲۲ هزار و ۸۸۲ هکتار خبر داد و گفت: ایجاد هلالی آبگیر در سطح ۷۵۰ هکتار و بوته کاری در سطح دو هزار و ۱۰۰ هکتار در شهرستان های گنبدکاووس، مراوه تپه و آق قلا، تولید و کشت گونه های مرتعی بیابانی شامل انواع آتریپلکس، قره داغ، قیچ و آگروپایرون النگاتوم به تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله از جمله اقدامات برای کاهش روند بیابان زایی در استان بوده است.

 

قزلسفلو؛ آموزش ۱۰ هزار نفر ساعت از افراد بومی، تبدیل دیمزارهای کم بازده در سطح ۱۵۰ هکتار، احیای اراضی خلع ید شده درسطح ۳۵ هکتار، مشارکت مجریان طرحهای مرتعداری در سطح ۲۰ هکتار را از دیگر اقدامات بیان کرد.

 

وی؛ به اجرای طرح ترسیب کربن در جهت توسعه پایدار روستایی به عنوان یکی از پروژه های بیابان زدایی در استان گلستان اشاره کرد و گفت: این پروژه از سال ۹۳در حوزه تیل آباد شهرستان آزادشهر و سپس در سال ۹۶ در حوزه اوغان شهرستان گالیکش عملیاتی شده است.

 

به گفته وی؛ برنامه ترسیب کربن در چهار بخش سازماندهی جوامع محلی و تشکیل صندوق های اعتباری خرد، اقدامات بیولوژیک، برنامه ها و اقدامات خدمات توسعه ای و برنامه های آموزشی و افزایش مهارت و دانش جوامع محلی در حال پیگیری است.

 

قزلسفلو؛ به اعتبارات بیابان زدایی در استان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: از مجموع ۶۷ میلیارد ریال اعتبار مصوب حدود ۴۲ میلیارد ریال اختصاص پیدا کرد.
گلستان با مساحتی در حدود دو میلیون و ۱۹۲ هزار و ۱۳۰ هکتار در شرق استان مازندران و غرب استان خراسان شمالی قرار دارد.

 

اراضی زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع، ۲۰ هزار هکتار اراضی ساحلی و اراضی مستثنیات و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی موات است.

گردآوری : گروه خبری ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com

لینک عضویت تلگرام

https://t.me/ITNAnews

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • ۳۰ میلیون هکتار از اراضی ایران در حال «بیابان شدن»؛ ۱۴ میلیون هکتار مناطق «بحرانی بیابانی» | KayhanLondon کیهان لندن

  […] مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خرداد ۱۳۹۷ گفته بود که «حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی مناطق شمالی و مرزی […]

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز