امروز : دوشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۱۲۱

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    111784

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:37 | ۰۲ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

خارجی 300x151 - 20 میلیارد دلار حجم مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در 5 ماه 2022ترکمن نیوز:  بر اساس گزارش کمیته آمار ازبکستان، مبادلات بازرگانی خارجی این کشور در ۵ ماه گذشته سال ۲۰۲۲ میلادی به ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار یا ۳۷٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، حجم صادرات در ماه گذشته در سطح ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و واردات در سطح ۱۲ میلیارد و۲۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

در این میان تراز مبادلات بازرگانی با کسری تجاری در سطح ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

در این دوره یاد شده به ارزش ۱۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار فرآورده‌های تولیدی و ۹۳۰ میلیون دلار خدمات وارد و به ارزش ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار فرآورده‌های تولیدی و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار خدمات صادر شده است.

در ۵ ماه گذشته سال ۲۰۲۲ میلادی چین، روسیه، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان، افغانستان و تاجیکستان همکاران اصلی مبادلات بازرگانی خارجی ازبکستان در صادرات کالاها و خدمات است که سهم آنها در کل حجم صادرات به ۴۸٫۵ درصد رسیده است.

خاطرنشان می‌شود که با توجه به افزایش صادرات به دیگر کشورهای خارجی سهم صادرات به کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع کاهش یافته و سهم آنها در کل حجم آن به ۲۸٫۳ درصد رسیده است.

در زمینه صادرات ۸۶٫۶ درصد به کالاهای صنعتی (۲۳٫۱ درصد)، مواد غذایی و حیوانات زنده (۶٫۲ درصد)، مواد شیمیایی و محصولات مشابه (۵٫۵ درصد) تعلق دارد.

ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل (۳۴٫۱ درصد)، کالاهای صنعتی (۱۸٫۲ درصد) و همچنین مواد شیمیایی و محصولات مشابه (۱۳٫۸ درصد) سهم اصلی واردات جمهوری را تشکیل می‌دهند.

سهم واردات از کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی ۲٫۳ درصد کاهش یافته و سهم آنان در مبادلات بازرگانی خارجی، بر اساس نتایج ۵ ماه گذشته سال ۲۰۲۲ میلادی، در سطح ۳۷٫۳ درصد قرار گرفته است.

به طور کلی در ۵ ماه گذشته سال ۲۰۲۲ میلادی ازبکستان از ۱۵۴ کشور کالا و خدمات وارد کرده است. یک سوم واردات به کشورهای بزرگ مانند چین، روسیه، قزاقستان، کره جنوبی، ترکیه، آلمان و ترکمنستان تعلق دارد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز