امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    101269

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:59 | ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 300x200 - 130 دلار حق عبور ارضی از کامیون‌های ترانزیت ایرانی در مرز آذربایجان و ارمنستانترکمن نیوز: به دنبال جلوگیری از عبور و مرور کامیون های ترانزیت بین المللی به خاک ارمنستان توسط آذربایجان در یک ماه قبل از نوار مرزی آذربایجان و حل موضوع با شرط ایجاد راه مستقل کناره رو در مرز توسط ارمنستان بدون ورورد از خط مرزی آذربایجان که این راه هم الان در حال ساخت است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ دیروز از سوی مرزبانی و پلیس مرزی آذربایجان مستقر در نزدیکی های شهر گوریس پلیس راه آذربایجان به عنوان حق عبور ارضی (توپراق باستی) عوارض عبور از کامیون ها و تریلرهای عبوری درخواست کرده. در آغاز امر اعلام گردید که این امر شایعه ای بیش نیست ولی یکی از رانندگان قبض پرداختی را نشان داده که مبلغ ۱۳۰ دلار با قیمت ارز ایران تقریبا سه میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان که رقم بزرگی برای صاحبان تریلرها و رانندگان است دریافت کرده اند که  اگر همان کامیون موقع برگشت دارای بار باشد باید همان رقم را مجددا بپردازد. با توجه به حجم عبور تریلرها از این مرز که به بیش از ۹۰ تریلر به جز  وسایل نقلیه دیگر است این رقم از رفت و برگشت به ۱۸۰ تریلر و به رقمی تقریبی ۲۳ هزار دلار می رسد که معادل ریالی آن ۵۹۸۰۰۰۰۰۰۰ برابر با پنج میلیارد و نهصد و هشتاد هزار ریال می شود که یک رقم تحمیلی به رانندگان تریلر ایرانی است.

هم اکنون ۹۰ درصد کامیون هایی که وارد ارمنستان می شوند ایرانی هستند و اگر کامیون گرجستان هم باشد آن ها هم در ایران کاپوتاژ شده اند.

یک مقام آگاه در منطقه آزاد ارس و ماکو اعلام کرد که مرزبانی ایران طرف آذربایجانی را دعوت به مذاکره کرده تا این مورد حل و فصل شود.

گفته می شود روزانه بیش از ۶۰ تریلر ایرانی و ۲۰ تریلر از کشورهای دیگر از این مرز به ارمنستان عبور و مرور می شود.

بیشترین بار حلال ها نفتی، مواد نفتی، قیر و روغن های پایه و در حجم کمتر مواد غذایی یا قطعات صنعتی است.

دکتر ابراهیمی دبیر کل اسبق ایران و ارمنستان در این باره گفت ارمنستان بازار خوبی برای بازرگانان ایرانی است و تجار آذربایجان شرقی و غربی و استان اردبیل آشنایی خوبی به این بازار دارند ولی متاسفانه ما نتوانستیم در ابتدای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این بازار بالقوه و بالفعل را در اختیار داشته باشیم گر چه تعداد زیادی از ارامنه ایران نیز وارد این بازار شدند ولی به علت عدم رعایت اخلاق کسب و کار و انضباط تجاری این بازار را از دست دادیم گر چه محل بزرگی چون پاتاک پتک از طرف دولت وقت ارمنستان در اختیار بازرگانان ایران قرار داشت و شرکت آبزیان مجری این طرح با همه زحماتی که کشیدند ولی متاسفانه به تدریج همین بازارچه به دست خود ایرانیان تبدیل به بازار کالای ترک گردید.

ابراهیمی افزود: با عنایت به این که اغلب تجار در حوزه علمدار، جلفا، بازرگان و منطقه آزاد ارس و جلفا که ساکن منطقه هستند آشنایی به زبان ارمنی دارند و پایه های محکمی برای تجارت است لزوما باید گستره مبادلات خیلی بالاتر از این امر باشد.

ما می توانیم به ارمنستان علاوه بر مواد پایه نفتی، شوینده ها، کنسرو، ماکارونی، شکلات و انواع مصنوعات می توان از موقعیت استراتژیک اقتصادی ارمنستان برای صدور تولیدات صنعتی – معدنی و مواد غذایی و محصولات جالیزی به کشورهای حوزه قفقاز استفاده کنیم.

هم اکنون ارزش صادرات ما به ارمنستان در ۵ ماه گذشته ۶% از سهم صادرات ایران است که ۱۶ درصد کاهش صادرات نسبت به ۵ ماه مشابه سال قبل است که می تواند نتیجه جنگ آذربایجان و ارمنستان باشد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز