امروز : شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگیٍ ، صنایع دستی و گردشگری:

پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده است

  • کد خبر :

    18378

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:47 | ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x225 - پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده استاخبار فرهنگی-ترکمن نیوز- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگیٍ ، صنایع دستی و گردشگری در هشتمین کارگاه هماهنگی مدیریت سایت های معرفی شده جنگل های هیرکانی برای ثبت در فهرست میراث جهانی در گرگان اظهار امیدواری کرد که یک صدا و یک دل این اقدام مهم در آینده نزدیک به نتیجه برسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران محمد حسن طالبیان گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده و این مهم با همراهی استانهای گلستان، مازندران و گیلان در حال پیگیری است.

وی همچنین اقدامات گلستان در این زمینه را مثبت بیان کرد.

ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان هم گفت: ثبت جهانی جنگل های هیرکانی می تواند به فرهنگ سازی حفاظت از جنگل و میراث طبیعی کمک کند.

پرفسور کناپ نماینده هیات مدیره بنیاد سوکو از کشور آلمان نیز گفت: این کارگاه یک هماهنگی بین سازمان های ذینفع در کمیته مربوط، ارتقا آگاهی ها و مشارکت های عمومی و علاوه بر این فرایند مداوم مدیریت جنگل ها است.

وی اظهار کرد: هدف این کارگاه ایجاد هماهنگی و گفتگو در مورد ارزیابان iucn برای ارزیابی مناطق معرفی شده، است که در پاییز امسال انجام می شود.

به گفته وی؛ سرفصل های این نشست فرآیند جنگل های هیرکانی، معرفی پیشینه و تاریخچه فرآیند، مراحل مختلف فرآیند معرفی جنگل ها، فرآیند پیش رو و دیدگاههای آینده است.

در این نشست دو روزه در گرگان مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری وحفاظت محیط زیست گلستان، کارشناسان کشوری منابع طبیعی و استانهای گیلان و مازندران حضور دارند.

همچنین روز پنجشنبه هفته جاری شرکت کنندگان از سایت‌های جنگلی استان گلستان شامل پارک ملی گلستان، جهان‌نما ، جنگل ابر و افراتخته دیدن می کنند.

جنگل های هیرکانی که از سوی مردم ایران جنگل های شمال نامیده می شود، متراکم ترین ناحیه جنگلی کشور بوده و در جنوب دریای خزر قرار گرفته است.

13 نقطه از جنگل های خزری (هیرکانی) واقع در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان با 150 هزار هکتار مساحت که از لحاظ حیات وحش، حفاظت و پوشش گیاهی وتنوع زیستی ارتقاع مناسبی دارد، برای ثبت جهانی انتخاب و در حال پیگیری است.

از جمله این نقاط پارک ملی گلستان، جنگل افراتخته، جهان نما، بولای دودانگه، الیمستان هراز، جنگل واز، کجور، چهارباغ، خشک داران، گچ رودخان، سیاه رودبار و منطقه حفاظت شده لیسار است.

گسترش عمومی جنگل های شمال کشور از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر دو هزار و 800 مترادامه دارد.

جنگل های شمال از نظر تعداد گونه درختی و درختچه ای جزء جنگل های غنی محسوب می شود و تقریبا 80 گونه درختی به طور عمده پهن برگ و 50 گونه درختچه ای به صورت طبیعی در این مناطق یافت می شود.

اکنون جنگل های هیرکانی زیست بوم 296 گونه پرنده و 98 گونه پستاندار است.

جنگل های هیرکانی با قدمت حدود 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود، واژه هیرکان شکل یونانی نام گرگان است./ایرنا

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز