امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

آهن ازبکستان 300x147 - راه‌آهن مزار شریف-کابل-پیشاور، چشم اندازهای گسترده‌ای را برای تجارت بین‌المللی ایجاد می‌کندترکمن نیوز:  مسائل مربوط  به شکل گیری کریدورهای حمل و نقل منطقه ای و بین منطقه ای جدید، در زمینه توسعه بیشتر همکاری های تجاری و اقتصادی بین المللی، از اهمیت زیادی برخوردارند.

این مسائل در توسعه پایدار اقتصاد آسیای مرکزی و افغانستان که دسترسی مستقیم به ارتباطات دریایی جهان ندارند، نقشی اساسی دارند.
با وجود توسعه کریدورهای حمل و نقل بین المللی ازبکستان که ارتباطات ریلی آزاد با بندرهای دریایی غربی و شرقی را فراهم می کند، وضعیت در مسیر جنوب همچنان دشوار است. در عین حال، حمل و نقل از بنادر آسیای مرکزی، کشورهای مستقل مشترک المنافع و روسیه به بنادر پاکستان فرصت های گسترده ای را برای توسعه تجارت بین المللی ایجاد می کند.
مرکز کلیدی برای اطمینان از اتصال حمل و نقل بین بزرگترین خطوط ریلی کشورهای مستقل مشترک المنافع و اروپای شرقی، ایران و ترکیه و چین با راه آهن پاکستان و هند، در افغانستان است.
طرح راه آهن مزار شریف-کابل-پیشاور الگوی جدید جهانی را برای دسترسی از طریق بندرهای پاکستان (گوادر ، کراچی) به کشورهای خلیج فارس تشکیل خواهد داد.
پروژه مسیر مزارشریف – کابل – پیشاور یک زیرساخت ریلی یکپارچه بین کشورهای مستقل مشترک المنافع با کشورهای جنوب آسیا را تشکیل می دهد. اجرای این پروژه علاوه بر شکل گیری جریانهای ترانزیتی بین منطقه ای و بین قاره ای، چشم اندازهای منحصر به فردی برای توسعه اقتصاد افغانستان نیز ایجاد می کند.
همچنین، ده ها ذخایر معدنی بزرگ واقع در استانهای مرکزی و شرقی افغانستان در گردش اقتصادی نقش مهمی دارند. پروژه جدید راه سازی به تنهایی، نوید ده ها هزار شغل جدید را می دهد.
پروژه های خطوط انتقال برق فشار قوی “سورخان-پول خمری” و CASA-1000 عملاً در امتداد خط راه آهن جدید اجرا خواهند شد.
احداث خط انتقال برق “سورخان-پول خمری” تأمین برق از ازبکستان به افغانستان را ۷۰ درصد یعنی تا ۶ میلیارد کیلووات ساعت در سال افزایش می دهد. بعلاوه، خط انتقال “سورخان-پول خمری” می تواند به بخشی جدایی ناپذیر از پروژه CASA-1000 تبدیل شود و تامین برق به پاکستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی را تسهیل کند. امروزه، ازبکستان یکی از تأمین کنندگان اصلی برق برای افغانستان است که در آن کمبود شدید برق وجود دارد.
در تاریخ ۲۰ اکتبر، بانک توسعه آسیا (ADB) و افغانستان توافق نامه ای را برای تأمین اعتبار ساخت خط انتقال برق “سورخان-پول خمری” از ازبکستان امضا کردند. بخش عمده ای از بودجه به کارهای ساختمانی اختصاص خواهد یافت که طبق برنامه ریزی، توسط پیمانکاران ازبک انجام می شود.
هزینه کل این پروژه ۱۵۰ میلیون دلار است که ۱۱۸ میلیون دلار آن توسط طرف افغانستان (از جمله ۱۱۰ میلیون دلار – وام بانک توسعه آسیا) و ۳۲ میلیون دلار توسط ازبکستان سرمایه گذاری شده است.
توافق نامه مربوط به احداث این خط انتقال بین شبکه ملی سهامی برق ازبکستان و شرکت برشنا افغانستان (DABS) به زودی امضا خواهد شد.
وجود خطوط برق، موجب صرفه جویی قابل توجه منابع مالی در مرحله ساخت و بهره برداری از راه آهن خواهد شد که در آینده امکان برقی شدن آن را فراهم خواهد کرد. نیروی الکتریکی در مناطق کوهستانی مرتفع نسبت به گازوئیل مزیت هایی دارد.
طول راه آهن از مزارشریف به پیشاور، طبق محاسبات ۵۷۳ کیلومتر است. به طور کلی، اجرای پروژه راه آهن افغانستان باعث کاهش ۳۰ درصدی زمان و هزینه حمل کالا در امتداد کریدور شمال و جنوب می شود.
بنابراین، زمان تحویل کالا از مرز روسیه (ایستگاه اوزینکی) به کراچی ۱۶-۱۸ روز و از ترمذ به کراچی ۸-۱۰ روز خواهد بود. طبق محاسبات، در سالهای اول بهره برداری، حجم ترافیک می تواند به ۱۰ میلیون تن برسد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز