امروز : چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    14567

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:30 | ۰۷ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

restless7tvf 2 web w700 300x200 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دومخواندنی ها و دیدنی ‌ها-ترکمن نیوز- رمان های جاسوسی داستان انسان های گاه خیانت کاری را تعر یف می کنند که برای به انجام رساندن ماموریت خود دست به هر کاری می زنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران، به نقل از روزیاتو، در دنیای واقعی نیز در حوزه جاسوسی اتفاقاتی رخ می دهد که گاه قابل باور نیستند. دنیای جاسوسی دنیای پیچیده ای است که عجیب ترین خلاقیت ها در آن به کار گرفته می شود و در این میان عملیات سری و جاسوسی که در دوران جنگ جهانی دوم شکل گرفت از همه عجیب تر و باورنکردنی تر به نظر می رسند. در آن دوران جاسوسان و عوامل مخفی اسلحه ای نداشتند و خبری از ساخت چتری که یک مسلسل در درون خود داشت نبود و برای رساندن اطلاعات، نوشته ها را در بدن کبوترها جاسازی نمی کردند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۵ داستان جاسوسی و خرابکاری عجیب دوران جنگ جهانی دوم به طور خلاصه آشنا کنیم.

عملیات طعمه گوشتی

157 w700 300x176 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دوم

حمله به سیسیل توسط نیروهای متفقین یکی از مهم ترین نقشه های سری آن ها برای شکست نیروهای موسولینی و هیتلر در ایتالیا بود. برای این که توجه دشمن از سیسیل برداشته شود، مقامات بریتانیایی به یک ایده جاه طلبانه و دیوانه وار رسیدند. آن ها تصمیم گرفتند بر سر راه یکی از قایق های گشتی آلمانی ها جسدی را بگذارند که در جیب آن نوشته هایی حاوی اطلاعاتی ظاهراً سری در مورد حمله قریب الوقوع متفقین به یونان وجود داشت. در کمال ناباوری این نقشه موثر افتاد و فرماندهان آلمانی این طعمه را گاز زدند و در نهایت توجه آن ها از سیسیل به یونان معطوف شد.بدین ترتیب وقتی که متفقین به سیسیل حمله کردند آلمانی ها غافلگیر شده و به دلیل ناآمادگی و تعداد کمشان خیلی زود شکست خوردند.

داستان جوزفین بیکر

josephine baker 3 w700 300x250 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دوم

جوزفین بیکر یکی از رقصنده های سیاهپوست بسیار مشهور دوران جنگ جهانی دوم بود که از کشور خود ایالات متحده فرار کرده و به فرانسه که لیبرال تر بود گریخت. بعد از تسلیم شدن فرانسه و اشغال آن توسط آلمان، جوزفین همچنان به فعالیت خود در این کشور ادامه داد و به جاسوسی برای متفقین پرداخت. وی اطلاعات بدست آمده را با جوهر نامرئی روی صفحات نُت موسیقی می نوشت و عکس ها را نیز به لباس های زیر می بست و بدست رابطان خود می رساند. آلمانی ها هیچگاه متوجه جاسوس بودن بیکر نشدند و او سهم زیادی در مبارزات ضد آلمانی نیروهای مردمی داشت.

اولین کماندو آمریکایی

441 w700 300x176 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دوم

ستوان جک تیلور که او را اولین «گراز دریایی ایالات متحده» می نامند از کسانی بود که در طول جنگ جهانی دوم هم در هوا، هم در دریا و هم در روی زمین در منطقه بالکان و یونان به انتقال سلاح، مهمات و جاسوس می پرداخت. او در زمینه شناسایی خطوط پشتیبانی آلمان ها تبحر داشته و معمولاً به تنهایی به خطوط حیاتی راه آهن حمله می برد تا در روند انتقال کمک به نیروهای آلمانی اختلال ایجاد کند.

فی فی زیبارو

244 w700 300x176 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دوم

ماری کریستین شیلور در یک موضوع بسیار حساس با بریتانیا همکاری می کرد. او مسئول بررسی و زیر نظر داشتن جاسوس های جدیدی را بر عهده داشت که قرار بود به سرزمین های اشغال شده توسط آلمان ها فرستاده شوند. او یک دوره آموزشی چند روزه برای این زنان جاسوس ترتیب می داد و آن ها را با روش های اغوا کردن مردان و گرفتن اطلاعات از آن ها آشنا می کرد. همچنین وی بود که در صورت دیدن رفتارهایی مخاطره آمیز و غیرحرفه ای از جانب این افراد آن ها را اخراج می کرد. وی که با نام مستعار «فی فی» عمل می کرد سهم زیادی در عملیات جاسوسی سیستم اطلاعاتی بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم داشت.

خرابکار یک پا

339 w700 300x176 - ۵ مورد از عجیب‌ترین جاسوسی‌ها و خرابکاری‌های دوران جنگ جهانی دوم

ویرجینیا هال آمریکایی یکی از پاهایش را چند ماه قبل از آغاز جنگ جهانی دوم از دست داد. این موضوع باعث شد که دیگر نتواند در زمینه دیپلماتیک فعالیت های خود را ادامه دهد از این رو هال سعی کرد با انجام فعالیت های جاسوسی و خرابکارانه به آزادسازی فرانسه کمک کند. در طول دوران اشغال فرانسه وی به صورت مخفیانه وارد سرزمین های تحت اشغال شد و با دزدیدن یک قایق جنگی از آلمان ها به آموزش سه گردان از نیروهای مقاومت فرانسه پرداخت و چندین عملیات خرابکاری و جاسوسی متهورانه را به انجام رساند. او و افرادش بیش از ۱۵۰ نفر از افسران آلمانی را به قتل رسانده، ۴ پل را منفجر کرده و بیش از ۱۵ قطار پشتیبانی نظامی آلمان ها را از خط خارج کردند.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز