گلستان - ۴روستا و یک شهر صنایع دستی استان گلستان ثبت ملی شدندترکمن نیوز:  استاندار گلستان با اشاره به تپه های باستانی موجود در استان و آثار تاریخی که اخیرا کشف شده اند، اظهار کرد: شناسایی آثار فرهنگی و تاریخی، بیانگر هویت یک قوم و ملت است و باید در حفظ آن ها بکوشیم.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس، دوشنبه ۱۵ دی در مراسم اعلام رسمی و اعطای گواهی‌نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی که با حضور تعدادی از استانداران و چند نفر از شهرداران شهرهای ملی صنایع‌دستی، تعدادی از نمایندگان مجلس و جمعی از مدیران کل ستادی و استانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد، گفت: استان گلستان با دارا بودن ۱۶ قوم و ۸ اقلیم متفاوت، جاذبه های تاریخی و گردشگری متعددی دارد.

وی افزود: بسیار خرسندیم که در گذشته شهر گنبد به عنوان شهر فرش، جنگلهای هیرکانی و دوتار گلستان به ثبت رسید و امروز نیز شهرستان علی آبادکتول در رشته لباس سنتی قوم کتول و ۴ روستای زیارت، شاهکوه، سیاه رودبار و تنگلی نیز به ثبت ملی رسیده اند.
دکتر حق شناس، جهانی شدن و در ویترین قرار گرفتن را از مزیت های مهم ثبت ملی و جهانی آثار ملی و تاریخی دانست و خاطرنشان کرد: در استان گلستان، بیش از ۳۰ هزار صنعتگر در ۸۵ رشته صنایع دستی بومی و غیر بومی در حال فعالیت هستند.
وی افزود: در حال حاضر ۱۰ مرکز تخصصی و ۱۰۳ فروشگاه صنایع دستی در استان گلستان وجود دارد و ۶ بازارچه تخصصی نیز در حال احداث می باشد که کمک زیادی در رونق و فروش صنایع دستی خواهند داشت.
استاندار گلستان اظهار امیدواری کرد که آثار تاریخی و فرهنگی بیشتری از این استان به ثبت ملی و جهانی برسد.
در این مراسم، گواهی‌ ۲۷ شهر و روستای ملی صنایع‌دستی به آنها اعطا شد.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۳۳

۱۵ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

88141

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک