امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    110918

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:38 | ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 300x169 - ۳ تالاب‌ بین‌المللی گلستان در معرض بحران خشکسالی استترکمن نیوز:  رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس گفت: آلاگل، آجی‌گل و آلماگل به عنوان سه تالاب بین‌المللی گلستان که در این شهرستان قرار دارد به دلیل عوامل انسانی و محیطی در معرض بحران خشکسالی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  احمد احمدی روز یکشنبه در نشست هماهنگی مدیریت بحران گنبدکاووس، اظهارداشت: افزایش دما و کاهش میزان بارندگی به عنوان عوامل طبیعی در کنار عوامل انسانی همگی دست به دست هم داده تا تالاب‌های بین المللی شهرستان واقع در بخش اینچه برون در معرض بحران قرار گیرد و به عنوان نمونه پهنه آبی تالاب آلاگل به کمتر از ۵۰۰ هکتار و عمق‌ عمیق‌ترین نقطه آن به کمتر از یک متر برسد.

وی تاکید کرد: با توجه به سطح تبخیر سالانه هزار و ۸۰۰ میلی‌متر در منطقه داشلی برون در صورتی که اقدامات لازم برای تامین آب انجام نشود این تالاب تا پایان فصل تابستان خشک خواهد شد که مهمترین تاثیر آن بر معیشت جوامع محلی ساکن در محدوده تالاب‌ها و همچنین گسترش پدیده ریزگردهاست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس افزود: اگر به تالاب‌ها آبرسانی مناسب صورت نگیرد سلامتی انسان‌ها بر اثر بیماری‌های تنفسی و چشمی ناشی از ریزگردها تهدید می‌شود و تاثیر منفی در کوچ پرندگان مهاجر، میزان رویش و تنوع گیاهی و کیفیت آب و هوا دارد و باعث تخریب مزارع کشاورزی و تشدید انگیزه جوامع محلی برای مهاجرت خواهد شد.

احمدی از مسوولان استانی و شهرستان خواست با توجه به بحرانی بودن وضعیت تالاب‌های بین المللی گنبدکاووس، توجه ویژه‌ای به آبرسانی این زیستگاه ها داشته باشند چراکه بر اساس قانون حفاظت و احیای تالاب‌ها بعد از آب آشامیدنی دومین بحث تامین حق آبی تالاب‌هاست.

وی یادآور شد: پدید ریزگردها چندین سال است که دامن‌گیر کشور به ویژه استان‌های غربی و جنوبی شده اما در سال‌های اخیر به دلیل مسائل طبیعی از جمله خشکسالی و تغییر شرایط اقلیمی و عوامل انسانی مانند مدیریت نادرست منابع آب و خاک این پدیده به استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس هم سرایت کرده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس افزود: گلستان در طبقه سوم استان‌های درگیر با ریزگردهاست و منشا خارجی این پدیده استان‌های خراسان شمال و سمنان و صحرای قره قوم ترکمنستان است و همچنین کانون بحران گرد و غبار با منشا داخلی به مساحت ۱۲۲ هزار و ۶۹۴ هکتار در استان تشکیل شد.

احمدی ادامه داد: کانون‌های بحرانی فرسایش بادی به مساحت ۷۲ هزار و ۲۷۷ هکتار در ۱۰ درصد مساحت گلستان در سه شهرستان گمیشان، آق‌قلا و گنبدکاووس تشکیل شده و مناطقی از بخش اینچه برون گنبد در همسایگی شهرستان‌های گمیشان و آق‌قلا به مساحت ۱۳ هزار و ۱۰۰ هکتار در معرض فرسایش بادی قرار دارد.

وی اضافه کرد: روزهای درگیر با پدیده گرد و غبار در گنبدکاووس به ۴۰ تا ۵۰ روز می‌رسد که به طور عمده در فصل بهار اتفاق می‌افتد بر همین اساس نخستین ایستگاه سنجش گرد و غبار استان در ایستگاه هواشناسی اینچه‌برون نصب شد که با توجه به کشیده شدن پدیده گرد و غبار به داخل شهر تلاش داریم دستگاه سنجش گرد و غبار با هدف اطلاع رسانی به موقع به افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان و کودکان برای خارج نشده از منزل در زمان آلودگی هوا در محل شبکه بهداشت مستقر شود.

به گزارش ایرنا، شکار و صید بی‌رویه جوامع انسانی ساکن در حاشیه تالاب، ورود پساب‌های شهری و روستایی و زهکش‌های کشاورزی از اراضی بالادستی و تغییرات ناشی از آن در خواص فیزیکی و شیمیایی آب و به تبع آن تخریب فون بنتیک موجود در تالاب که در نهایت منجر به کاهش غنای زیستی تالاب می‌شود، احداث سد و سازه‌های هیدرولیکی در مسیر منابع تامین کننده آب، عدم رعایت میزان حقابه تعیین شده توسط دستگاه‌های مسوول برای حفظ بقا و پایداری اکوسیستمی تالاب و برداشت بی رویه آب به اعتقاد فعالان حوزه حمایت از محیط زیست مهمترین عوامل تهدید کننده تالاب‌های بین المللی استان محسوب می‌شود.

حفظ این سیستم پیچیده اکولوژیک و سود جستن از منابع بی شمار اقتصادی، تفرجگاهی و ژنتیکی در گرو مطالعه و شناخت دقیق هر تالاب است و بدون اندیشیدن به محیط زیست، بهبود و ارتقای کیفیت زندگی انسان‌ها در چارچوب هر گونه هدف، بهره‌وری از طبیعت امکان پذیر نخواهد بود.

تالاب‌های بین المللی آلاگل، آجی‌گل و آلماگل همزمان با برگزاری نخستین نشست پژوهشگران سازمان جهانی حفاظت در سال ۱۳۵۰ با هدف حفاظت از تالاب‌های مهم در رامسر که تحت عنوان “کنوانسیون رامسر” در مجامع بین المللی از آن یاد می‌شود به همراه تالاب‌های مهم دیگر ایران به منظور حمایت بهتر از آنها و زیستمندانی که در آن می‌زیستند به ثبت این کنوانسیون رسید.

تالاب آلاگل با ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار، تالاب‌ آجی‌گل با ۳۲۰ هکتار و تالاب آلماگل با مساحت ۲۰۷ هکتار در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان در فاصله نزدیکی نسبت به هم در بخش داشلی برون گنبدکاووس واقع شدند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز