امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    120069

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:04 | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

7 300x200 - ۲۴۲ میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت خشکسالی در گلستانترکمن نیوز:  استان گلستان که جزو سه استان اصلی کشور در حوزه خشکسالی در سالیان اخیر بوده است، امسال نیز جزو استان های بادرجه خشکسالی شدید است.

برای گذر از این خشک‌سالی، کم‌آبی بی‌سابقه و مقابله و مدیریت این معضل جدی می بایست برنامه ها و اقدامات مهمی در این راستا تدوین و اجرا شود.

مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان برای مقابله و مدیریت این چالش بزرگ اقدامات مهمی در دستور کار خود قرار داده است.

خبرنگار خبرگزاری فارس با علی نصرتی مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان درباره اقدامات، فعالیت ها و اعتبارات تخصیص یافته گفت‌وگویی انجام داده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی در خصوص خشکسالی و اعتبارات تخصیص یافته به آن گفت: مدیریت آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان تلاش دارد تا با انجام اقداماتی در حوزه زیرساخت های عرصه کشاورزی، سامانه های نوین آبیاری کم و تحت فشار، اجرای عملیات آب و خاک، احیا و توسعه کشاورزی، تامین و انتقال آب در اراضی شیبدار و غیره بتواند معضل و چالش خشکسالی را مدیریت کرده و مشکلات ناشی از آن را به ویژه در حوزه کشاورزی کاهش دهد.

علی نصرتی اظهار کرد: در سال گذشته از محل اعتبارات استانی، ملی و خشکسالی مبلغ ۲۴۲ میلیارد تومان تخصیص یافته که ۱۲۶ میلیارد تومان این اعتبار از محل اعتبارات ملی، مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات خشک‌سالی تخصیص یافته است.

وی افزود: همچنین از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان گلستان مبلغ هزارو ۶۲۰ میلیارد تومان مصوب شده که تاکنون ۱۱/۵ درصد آن که حدود ۱۸۶ میلیارد تومان می‌شود، تخصیص یافته و می بایست در حوزه های زهکشی اراضی، سامانه های نوین آبیاری و آب بندان ها هزینه شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال استان گلستان جزو سه استان کشور با خشکسالی بسیار شدید بوده، تلاش داریم تا با تخصیص اعتبارات و اجرای پروژه های مختلف مانند انتقال آب با لوله از منابع آبی آب بندان ها و چاه بتوانیم به بخش کشاورزی کمک کنیم.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان خاطرنشان کرد: برای تجهیز اراضی آبی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری قطره ای به ازای هر هکتار مبلغ ۵۴ میلیارد تومان و بارانی کلاسیک به ازای هرهکتار ۴۵ میلیون تومان اعتبار نیاز است که تعهد دولت در این حوزه در سالهای گذشته ۸۵ درصد بوده که با محدویت اعتبارات، در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد آن را پرداخت کرده و مابقی، باید توسط کشاورز پرداخت شود‌.

وی ادامه داد: ۲۷۰ هزار هکتار از اراضی آبی گلستان ظرفیت و پنانسیل تجهیز شدن به سامانه های نوین آبیاری را داشته که از سال ۶۹ تاکنون ۷۵ هزار هکتار و در سال گذشته سه هزارو ۲۵ هکتار از این اراضی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده و استان گلستان در سال گذشته در این حوزه رتبه پنجم کشور را کسب کرده است.

نصرتی گفت: در این راستا بزرگترین طرح یکپارچه سازی سامانه نوین آبیاری کشور در استان گلستان به وسعت چهار هزار هکتار از اراضی محدوده سد وشمگیر در دست اجرا بوده و تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.برای اجرای این پروژه تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و با توجه به اینکه کشاورزان این منطقه توان پرداخت سهم خودیاری خود را به دلیل خشکسالی چند سال اخیر ندارند برای تکمیل آن ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

توسعه سامانه های نوین آبیاری مهم‌ترین راهکار خشکسالی در حوزه کشاورزی

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: مهمترین و اثربخش ترین راهکار برای خشکسالی به ویژه در حوزه کشاورزی تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین ابیاری است‌. استان گلستان هر سال ظرفیت تجهیز ۱۰ هزار هکتار اراضی گلستان به سامانه های نوین ابیاری دارد اما با توجه به محدودیت اعتبارات سالانه حدود چهار هزار هکتار اراضی به این سامانه تجهیز می شود. از محل اعتبارات سفر رئیس جنهور به استان گلستان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان مصوب شده که تاکنون ۴۶ میلیارد تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

با احداث مرمت و اصلاح ۱۲۰ دهنه آب‌بندان، ۱۳۷ میلیون مترمکعب به ظرفیت ابگیری گلستان افزایش پیدا می کند

وی ادامه داد: در استان گلستان ۵۴۸ دهنه آب‌بندان در اراضی به وسعت پنج هزارو ۹۶۷ هکتار شناسایی شده و مطالعات طرح تفصیلی اصلاح، مرمت و احداث ۱۲۰ دهنه اب بندان در سطح سه هزارو ۴۰۰ هکتار در دستور کار قرار دارد.ظرفیت آب‌گیری ۱۲۰ دهنه آب بندان، ۵۹ میلیون مترمکعب بوده که با اصلاح و مرمت و بازسازی انها،۱۳۷ میلیون مترمکعب به ظرفیت آبگیری افزوده و ۲۶ هزارو ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش خواهد داد.

نصرتی ابراز کرد: در سال گذشته تعداد ۶ دهنه اب بندان به وسعت ۲۱۵ هکتار اجرا شد که سه میلیون مترمکعب به ظرفیت ابگیری افزوده شد‌. همچنین چهار دهنه آب بندان به وسعت ۳۹ هکتار با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در حال اجرا بوده که با بهره برداری از ان یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب به ظرفیت آبگیری اضافه خواهد شد. همچنین ۹ دهنه آب بندان به وسعت ۸۳ هکتار با اعتبار ۸۰ میلیارد تومان در مرحله برگزاری مناقصه برای اجرای آن بوده که با احداث ان دو میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب به ظرفیت ابگیری استان افزوده می شود.

وی یادآور شد: احداث و اجرای آب بندان ها به جمع اوری سیلاب هاو تامین اب بخش کشاورزی و شیلات کمک میکند.در این راستا تفاهم نامه ای با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) با هدف محرومیت زدایی منعقد شده تا حدود ۶۰ دهنه اب بندان توسط این قرارگاه احداث شود. همچنین از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان برای این حوزه مصوب شده که تاکنون ۴۵ میلیارد تومان ان تخصیص یافته است. احداث یک هکتار آب بندان سبب تامین آب حدود ۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی شده و حداقل تولید محصولات کشاورزی به ویژه غلات را تا دو تن افزایش می دهد.

* هزار میلیارد تومان ره آورد سفر رئیس جمهور به گلستان برای زهکشی اراضی استان گلستان

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گلستان درباره زه‌کشی اراضی گلستان بیان کرد: طبق مطالعات انجام شده ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی استان گلستان به ویژه شمال این استان زهکشی می شود که از این تعداد ۱۶۰ هزار هکتار توسط سازمان جهاد کشاورزی و ۱۲۰ هزار هکتار توسط شرکت اب منطقه ای انجام می شود. از ۱۶۰ هزار هکتار سازمان جهاد کشاورزی تاکنون ۱۰۸ هزار هکتار آن اجرا شده و از ۵۲ هزار هکتار باقیمانده به ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز بوده که ۳۵ هزار هکتار ان در حال اجرا است. مقدار ۱۷ هزار هکتار باقیمانده نیز طبق تفاهم نامه با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) انجام خواهد شد.

وی افزود: از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان گلستان برای اجرای زهکشی اراضی گلستان مبلغ هزار میلیارد تومان مصوب شده که تاکنون ۸۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

* ۱۷ هزار کیلومتر از جاده بین مزارع استان گلستان نیاز به احداث و مرمت دارد

نصرتی با اشاره به ۱۷ هزار کیلومتر جاده بین مزارع شناسایی شده در گلستان گفت: در سطح استان گلستان ۱۷ هزار کیلومتر جاده بین مزارع شناسایی شده که نیاز به احداث و یا مرمت دارد.از این مقدار تاکنون هشت هزار کیلومتر ان اجرا شده است.

وی بیان کرد: یکی از حوزه هایی که در سازمان جهادکشاورزی به اعتبارات زیادی نیاز دارد حوزه جاده بین مزارع بوده که اغلب از محل اعتبارات ملی تامین می شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات سال گذشته مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای احداث و مرمت جاده بین مزارع مصوب شده که تاکنون ۱۶ میلیارد تومان آن تخصیص یافته که بخش اعظم ان مربوط به دیون و مطالبات پیمانکاران بوده است‌.

وی یادآور شد: در سال گذشته در سفر نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به استان گلستان موضوع تخصیص ردیف ملی و خاص برای احداث و مرمت جاده بین مزارع مطرح شد تا سالانه اعتباری از این ردیف بودجه به این پروژه ها تخصیص پیدا کند که تاکنون به نتیجه موثر منجر نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس خشکسالی یکی از مباحث مهم در حوزه کشاورزی بوده و با توجه به اینکه استان گلستان امسال با خشکسالی شدید روبرو است، قطعا در بخش های دام، زراعت، باغبانی و غیره خسارت هایی وارد خواهد شد. بنابر این باپیگیری و اقدامات سازمان جهاد کشاورزی و بخش های مختلف در برابر خشکسالی، می تواند در کاهش خسارت های وارده و پیشگیری از گسترش خشکسالی تاثیر بسزایی داشته باشد.

فاطمه عبدی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز