امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

635891944604683723 1 300x183 - ۱۹ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بیمه بافندگان فرش اختصاص می‌یابدتورکمن نیوز: رئیس مرکز ملی فرش ایران از اختصاص ۱۹ هزار میلیارد ریال اعتبار برای بیمه قالیبافان فرش دستبافت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از مهر، فرشته دستپاک در نشست کارگروه فرش دستبافت خراسان شمالی، با بیان اینکه با اخذ یارانه برای بیمه بافندگان فرش توانستیم امنیت شغلی فعالان این عرصه را تأمین کنیم، اظهار کرد: اعتبار در نظر گرفته شده تنها برای قالیبافان است و چنانچه غیر بافندگان معرفی شوند این مبلغ از دست می‌رود.

دستپاک تاکید کرد: رئیس صمت و مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی نسبت به شناسایی قالیبافان واقعی اقدام کنند تا فعالان این عرصه مورد حمایت قرار گیرند.

وی در ادامه با بیان اینکه وضعیت فرش خراسان شمالی رضایت بخش نیست، تصریح کرد: جای تأسف دارد در استانی که فرش کردی و ترکمن ثبت جهانی شده اما بافندگان آن با برندهای دیگر استان‌ها اقدام به تولید فرش می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فرش اضافه کرد: تاکنون قدمی برای رفع مشکلات فرش خراسان شمالی برداشته نشده و این همه بی توجهی نسبت به صنعتی که تأثیر بسزایی در تحول اقتصادی دارد، دردناک است.

دستپاک گفت: جمعیتی بالغ بر دو میلیون نفر در عرصه فرش دستبافت فعالیت دارند و از طرفی تنها صنعتی است که با کمترین سرمایه می‌تواند بیشترین ارزش افزوده را داشته باشد اما مورد غفلت قرار گرفته است.

وی بیان کرد: فرش دستبافت پس از نفت، زعفران و پسته بیشترین ارزش افزوده را دارد و کالای استراتژیک محسوب می‌شود اما نتوانسته‌ایم از این صنعت بهره مند بشویم.

رئیس مرکز ملی فرش اظهار کرد: بسیاری از افرادی که در حوزه فرش دستبافت فعالیت دارند ساکن روستا و حاشیه نشین هستند اما کارتی در این زمینه ندارند.

دستپاک افزود: به علت تأمین عدم امنیت شغلی روز به روز از تعداد بافندگان فرش دستبافت کاسته و این ناشی از بی برنامگی دولت و سایر مسئولان مربوطه است.

فرش دستبافت شناسنامه دوم ایران است

رئیس مرکز ملی فرش با بیان اینکه فرش دستبافت صنعت نخست ایران و شناسنامه و پرچم دوم کشور است، گفت: تمام دنیا ایران و ایرانی را بانام فرش دستبافت می‌شناسند اما متأسفانه از این صنعت مهم صیانت نمی‌کنیم.

وی ضمن اعلام اینکه با کمترین سرمایه می‌توان صنعت فرش را ایجاد کرد، افزود: صنعت فرش با سرمایه پنج الی ۱۰ میلون تومانی می‌تواند ارزش‌افزوده بالایی را برای استان و کشور به همراه داشته باشد.

معاون وزیر صمت ادامه داد: متأسفانه باوجود صنعت دامداری و وجود گیاهان دارویی در طبیعت خراسان شمالی، نتوانسته‌ایم صنعت رنگرزی فرش را در این استان ایجاد کنیم.

دستپاک تصریح کرد: سالانه سه هزار تن پشم گوسفند در خراسان شمالی تولید می‌شود اما برای تأمین مواد اولیه بافت فرش با مشکل روبرو هستیم و این نشان می‌دهد در بهره مندی از داشته‌های استان درست عمل نکرده‌ایم و فرصت‌های تولید ثروت را از دست داده‌ایم.

وی با بیان اینکه پیله ابریشم جز مزیت‌های خراسان شمالی بشمار می‌رفت، اظهار کرد: جرگلان به عنوان مرکز نوغانداری مطرح بود اما چه کردیم که دیگر ترکمن نشینان دست از تولید کرم ابریشم برداشته‌اند.

رئیس مرکز ملی فرش در ادامه از نبود موزه فرش در خراسان شمالی گلایه کرد و گفت: از زمان ایجاد موزه فرش در این استان هشت سال می‌گذرد و طی این مدت فرش‌های نفیس که سرمایه این کشور بشمار می‌رود در مکانی انباشته شده باشد.

دستپاک افزود: حضور خراسان شمالی در نمایشگاه بین المللی فرش بسیار ضعیف است و این نشان می‌دهد که حال صنعت فرش استان خوب نیست.

وی موزه فرش را جز اولویت‌های خراسان شمالی اعلام کرد و گفت: در شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین خانه فرش تشکیل تا مشکلات اقتصادی این حوزه مرتفع شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز