امروز : سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    114223

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    7:56 | ۰۷ مهر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز:  در 1 سپتامبر 2022، رئیس جمهور قزاقستان، قاسم جومارت توکایف، پیام سالانه خود را خطاب به شهروندان خود ارسال کرد.

photo ۲۰۲۲ ۰۹ ۲۹ ۱۹ ۰۳ ۱۳ 300x169 - یک گام بزرگ رو به جلو

یک بسته چشمگیر از ابتکارات اعلام شده توسط رئیس دولت برای توسعه و دموکراتیک شدن جامعه ضروری است.

در این راستا، رهبر قزاقستان ویژگی‌های نه تنها یک استراتژیست و سیاستمدار دوراندیش، بلکه رئیس‌جمهوری را نشان می‌دهد که نسبت به شهروندان خود و سرنوشت آنها بی‌تفاوت نیست.
رئیس‌جمهور تصمیمی گرفت که برای رویه سیاسی قزاقستان بی‌سابقه بود، تا کل برنامه انتخاباتی را منتشر کند و در نتیجه منافع دولت را در اولویت قرار دهد.
به این ترتیب، انتخابات فوق العاده ریاست جمهوری در پاییز امسال در جمهوری برگزار می شود.
علاوه بر این، انتخابات مجالس و مسلکات در تمام سطوح نیز در نیمه اول سال آینده برگزار می شود و کشور ترکیب جدیدی از نمایندگان دریافت خواهد کرد که منافع گروه های گسترده ای از شهروندان را نمایندگی می کنند.
به گفته کارشناسان، این امکان تمرکز بر حل وظایف فوری و استراتژیک برای توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور را فراهم می کند.
به گفته دانشمندان علوم سیاسی قزاقستان، راه اندازی کل چرخه انتخابات به دلیل نیاز به راه اندازی مجدد رادیکال سیستم سیاسی قزاقستان است، و کاملاً با منطق اصلاحات قانون اساسی مطابقت دارد که اکثریت شهروندان در همه پرسی در ژوئن در مورد تصویب اصلاحات قانون اساسی قزاقستان از آن حمایت کردند.
دلیل اصلی برگزاری انتخابات زودهنگام، تنش و تلاطم فزاینده ژئواستراتژیک اقتصاد جهانی و همچنین غیرقابل پیش بینی بودن پویایی توسعه فرآیندهای جهانی است که خطرات و چالش ها را نه تنها برای دولت ها، بلکه برای کل مناطق چند برابر می کند.
پیشنهاد پرطمطراق دیگری در سخنرانی قاسم جومارت توکایف دنبال شد: ایجاد محدودیت در دوره ریاست جمهوری به یک دوره 7 ساله بدون حق انتخاب مجدد. دانشمندان علوم سیاسی قزاق خاطرنشان می کنند که چنین نوآوری سیاسی در محیط دور و نزدیک قزاقستان سابقه ای ندارد.

هدف آن تثبیت نظام سیاسی کشور در بلندمدت و از همه مهمتر از بین بردن خطرات انحصار قدرت و تقویت اصول اساسی دموکراسی است. این اقدامات و اقدامات قبلی نشان می دهد که قزاقستان در مسیر درستی برای دور شدن از مدل قدرت فوق ریاست جمهوری قرار دارد.
با روی کار آمدن توکایف به سمت ریاست کشور بود که تغییرات مشهودی آغاز شد که با استقبال پرشور مردم روبرو شد.
به لطف ابتکارات او، تمام قدرت در قزاقستان دیگر در دست یک نفر متمرکز نخواهد شد: رئیس دولت باید غیر حزبی باشد – یعنی بی طرف باشد، قوم و خویش او نمی توانند در ساختارهای دولتی و شرکت های دولتی پست داشته باشند. بخشی از اختیارات ریاست جمهوری به سایر نهادهای قدرت داده شده است.

مفهوم دولت شنونده که توسط توکایف پذیرفته شده است، همانطور که در پیام او مشهود است، که به مشکلات و درخواست های شهروندان عادی می پردازد. رئیس جمهور به ویژه تصمیم گرفت حداقل دستمزد را افزایش دهد که مستقیماً بر درآمد 1.8 میلیون قزاقستانی تأثیر می گذارد.

توجه ویژه ای به مسائل آب می شود. بدیهی است که کمبود آب مانعی جدی بر سر راه توسعه پایدار اقتصاد کشور است. در این راستا پیشنهاد شد با حضور متخصصان تحصیلکرده کار شورای آب زیرمجموعه دولت احیا شود. به این ترتیب رئیس جمهور دستور داد تا برنامه سه ساله توسعه بخش آب را برای تربیت کارشناسان لازم و شناسایی دانشگاه قوی در این حوزه تدوین کند.

راه اندازی مجدد قابل توجهی از سیستم بازنشستگی از طریق افزایش مداوم در نرخ پایه بازنشستگی برنامه ریزی شده است. بنابراین، تا سال 2028، سن بازنشستگی برای زنان 61 سال تعیین می شود. همراه با تصمیمات قبلی، این اجازه می دهد تا کل مستمری را تا سال 2025 به طور متوسط 27 درصد افزایش دهد. مراقبت از سالمندان نه تنها نشانگر رهبری است که شهروندان خود را می شنود، بلکه همچنین نشان می دهد که سنت های قدیمی احترام به سالمندان در قزاقستان رعایت شده است.
این کشور به نسل جدید نیز اهمیت می دهد: یک مورد جداگانه در پیام موضوع کودکان است. پیش از این، قاسم جومارت توکایف سال 2022 را سال کودکان اعلام کرد و در سخنرانی فعلی خود برنامه جدیدی را با عنوان “صندوق ملی برای کودکان” راه اندازی کرد که در آنپیشنهاد کرد 50٪ از درآمد سرمایه گذاری سالانه صندوق ملی را به پس انداز ویژه کسر کند. برای کودکان زیر 18 سال حساب می شود. پس از رسیدن به سن قانونی، مبالغ انباشته صرف خرید مسکن و تحصیل می شود. این کمک بزرگی به والدینی خواهد بود که فرصت پرداخت هزینه تحصیل فرزندشان در دانشگاه را ندارند.
هر سیاستمدار خوبی که مسئولانه به رهبری کشور نزدیک می‌شود، باید بداند که آموزش جوانان را نمی‌توان نادیده گرفت – آینده کشور به آن بستگی دارد. جای تعجب نیست که رییس توکایف ساخت مدارس جدید را یکی از وظایف اولویت دار دولت و روسای مناطق نامید و در این مورد نظری عالی بیان کرد که با تشویق شدید اعضای دولت مواجه شد:
قاسم ژومارت توکایف گفت: «همه وجوهی که به طور غیرقانونی به دست آمده و در نتیجه محاکمه مقامات فاسد در اختیار دولت قرار می گیرد، باید صرف ساخت مدارس شود. امروزه این ابتکار به شدت مورد بحث و حمایت قزاقستانی ها در شبکه های اجتماعی قرار گرفته است.
آموزش عالی در این کشور به لطف تخصیص کمک های آموزشی متمایز بر اساس اندازه – از 30 تا 100٪ – بسته به نتایج آزمون و سایر شاخص ها و همچنین ارائه وام های ترجیحی برای آموزش در 2-3٪ در دسترس تر می شود. در سال با برنامه های بین المللی زیاد و چنین شرایط دلپذیری، شاید دانشجویان ما بیشتر به دانشگاه های قزاقستان علاقه مند شوند.
یکی دیگر از معیارهای مهم سلامت ملت است. به بهبود همه جانبه زیرساخت های درمانی توجه می شود و به زودی سامانه بیمه داوطلبانه درمان راه اندازی می شود. سیستم آموزش پزشکان نیز به طور مداوم در حال بهبود است. به عنوان مثال، بیمارستان ها و کلینیک های چند رشته ای دانشگاهی در دانشگاه های علوم پزشکی ایجاد خواهند شد.
در آخرین سفرمان به قزاقستان، متوجه چنین ویژگی شدیم: این کشور از نظر مساحت یکی از ده کشور بزرگ است، اما در عین حال، تنها چند روستا را می توان در چندین مایل از گستره های استپی یافت. با چنین فاصله هایی دسترسی به هر روستایی و ارائه خدمات پزشکی به همه سخت است.
رئیس جمهور قزاقستان با تاکید بر اینکه ایجاد یک سیستم یکپارچه کمک های اجتماعی هدفمند به عنصر مهم رفاه شهروندان تبدیل خواهد شد، گفت: برای شرکت کنندگان در سیستم بیمه اجتماعی، پرداخت های از دست دادن شغل به 45 درصد افزایش می یابد. متوسط درآمد ماهانه به طور کلی باید توجه داشت که چند سالی است که کشور به طور فعال و موثر با بیکاری مبارزه می کند و به هر طریق ممکن از بیکاران در آموزش، یافتن شغل و راه اندازی کسب و کار خود حمایت می کند. همانطور که مشخص است چنین اقداماتی از ظهور بخش هایی از جمعیت زیر خط فقر در کشور جلوگیری می کند.
در اینجا از ابتکارات و استارت آپ های جوانان استقبال می شود. گواه این موضوع، تسهیلات اعتباری خرد 2.5 درصدی جداگانه است که به زودی برای حمایت از کارآفرینی جوانان راه اندازی می شود.
وضوع کاهش مشارکت دولت در محاکمات، افزایش استقلال قضات مطرح شد. ریشه کن کردن نفوذ سازمان های مجری قانون، به استثنای تمام ابزارهای فشار اداری آنها بر قضات، اساساً مهم است. در عین حال مسئولیت خود قضات در قبال تخلفات جدی تقویت خواهد شد.
در عین حال، توکایف خواستار پایبندی به ایده های سازمان ملل، یک محاکمه عادلانه و انسان گرایی است و این عقیده را ابراز می کند که شرکت کنندگان در رویدادهای “ژانویه غم انگیز” حق شانس مجدد دارند. رئیس جمهور تصمیم گرفت برای آنها یک بار عفو برگزار کند.لبته این عفو بر متهمان اصلی سازمان‌دهی شورش‌ها و همچنین متهمان خیانت به کشور و تلاش برای تغییر قدرت خشونت‌آمیز تأثیری نخواهد داشت. متخلفان مکرر، افرادی که مرتکب جنایات تروریستی و افراطی شده و از شکنجه استفاده کرده اند مشمول عفو نخواهند شد. رئیس جمهور تأکید کرد که حاکمیت قانون لغو نشده است.
ام خطاب شده ایده‌های واقعاً پیشرفت و نوآوری را برای چنین کشور جوانی ارائه می‌کند و یک چرخش سیاسی اساساً جدید را در تاریخ کشور باز می‌کند. کارشناسان اطمینان می دهند که این ابتکارات سیاسی به طور جامع مملو از محتوای واقعی است که قبلاً ذکر شد
قاسم ژومارت توکایف، فرمول کلیدی دولت سازی “یک رئیس جمهور قوی – یک پارلمان با نفوذ – یک دولت پاسخگو” است.
ستانداردهای جدید، از جمله کاملا شفافیت در تصمیم گیری سیاسی، غیر دائمی، رقابت آزاد، بدون شک بر ساخت یک جامعه دموکراتیک در قزاقستان فقط به صورت مثبت می شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز