امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    62605

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:15 | ۱۱ مهر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اولی های تورکمن صحرا ۲ 1 300x169 - رقابت‌ نامزدهای انتخاباتی برای نزدیک شدن به یاش‌اولی‌های گنبدکاووستورکمن نیوز:  از قرار معلوم حواشی انتخاب گزینه اصلح توسط گروه یاش‌اولی‌های حوزه گنبدکاووس که طی انتخابات دوره‌ی گذشته مجلس واکنش منفی تنی چند از کاندیداها را موجب شده بود به دلیل اجتناب ازایجاد حساسیت‌های تنش‌زا فعلا به فراموشی سپرده شده است؛ چراکه همان نامزدهای انتخاباتی که تحت تاثیر نتیجه رقابت‌های دوره دهم جلسه خانگی ترتیب داده و برعلیه  گروه اجماع سخنرانی کرده بودند اکنون ضمن تلاش برای انجام دیدار با سران یاش‌اولی و با ایجاد کانال و شبکه درفضای مجازی می‌کوشند تا با نزدیک شدن به یاش‌اولی‌ها گوی سبقت را از سایر رقبا بربایند.

انتخابات در گنبدکاووس درست مثل جریان یک فینال مسابقه  نفس گیر ورزشی می‌ماند. بدین معنی که فرد پیروز خود را شایسته عنوان قهرمانی دانسته و بازنده‌ها هم طبق معمول باختشان را گردن عومل انسانی می‌اندازند. شبیه به آنچه که در دوره گذشته انتخابات این حوزه اتفاق افتاد. جالب آنکه اجماع این دوره پیش از استارت به خیلی از مسائل مربوط و نامربوط  متهم شده‌اند.!!

ازیک سو تشکیل گروه‌های موازی که بعید است راه به جایی ببرند و ازسوی دیگر تلاش عده‌ای از بیرون و بعضا نفراتی از داخل برای ایجاد شکاف میان اعضای این گروه  کم‌کم می‌رود تا جریان یاش‌اولی‌گری در گنبد را دچار چالش جدی نماید.

ورود یاش‌اولی‌ها به صحنه اولین بار درجریان شروع انتخابات شورای شهر در گنبد اتفاق افتاد و آنها نشان دادند که  به شرط  داشتن انسجام می‌توانند به هر میدانی فائق آیند.

دوره چهارم انتخابات شوراها، آنها بازهم نتیجه یک دوره اتحاد و همدلی را تجربه کرده و در رقابت‌های مجلس نیز مزد تلاش خود را چشیدند. حال در این دوره به نظر می‌رسد مدعیان راهیابی به مجلس یازدهم ظاهرا با خودشان قرار گذاشته‌اند که اجازه ندهند فرد دیگری به مجلس برود.

بردی‌پور، هاشمی، طیار، رستگار، مغربی قوجق، یلمه و… غروای به عنوان مهمان ناخوانده انتخابات گزینه‌های فعلی پیروزی در انتخابات گنبد هستند. موضوع اساسی در مورد غراوی این است که وی سابقا به عنوان منتخب مردم حوزه شرق به مجلس معرفی شده و مسلما طرفداران کاندیداهای بومی از روی این مسئله به راحتی نخواهند گذشت.

همچنین ورود مارامایی و گلدی‌زاده به جمع  این رقیبان می‌تواند توازن نیروها را دچار تغییرات ملموس نماید. اخیرا به داوطلبین توصیه شده است که با سران یاش‌اولی‌ها دیدار موردی و خصوصی ترتیب ندهند.

با این همه برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که  دید و بازدید‌های پنهانی اجتناب ناپذیر بوده است. به علاوه احتمال می‌رود تنی چند ازاعضای تاثیرگذار در ایندوره گروه یاش‌اولی‌ها را همراهی نکنند.

گنبدی‌ها با آنکه رای طوایف را سرنوشت‌ساز می‌دانند، ولی گذشته ثابت می‌کند که ساکنین آن به انتخاب اجماع اعتماد دارند. پیام واجدین رای دهنده به  داوطلبین این است با هرگونه حرکتی که  اقدام به نفوذشان در بین یاش اولی‌ها را به اثبات برساند و یا بیانگر اعمال فشار بر روی آنها باشد به شدت مقابله خواهد شد.

درحوزه غرب گلستان تا بدین جای کار یوسف بسنجیده کهنه کارترین چهره در میان کاندیداها در فعالیت‌های میدانی  نسبت به سایر داوطلبین  بیشترین تحرک را دارد. وی  تنها کاندیدایی است که درمرکز شهر بندرترکمن اقدام به افتتاح دفتر شرکت کرده و با تنی چند از لیدرها مشغول سرکشی به منلطق مختلف دیده می‌شود.

با ورود بسنجیده به میدان و پیش بینی  کسب بالاترین تعداد آرا از گمیشان، باید دید وی چگونه می تواند کلاف سردرگم انتخابات را به نفع خود تغییر دهد.

شنیده می‌شود کاکاجان قورلی‌زاده با همراهی ولی‌پور دایره فعالیتش را در سرکشی به اجتماعات محدود کرده و هنوز مکانی را برای نسشت‌های خانگی‌اش در نظر نگرفته است. از وی در فضای مجازی کمابیش یاد می‌شود، اما وی نیز ارتباط نزدیکی با اصحاب قلم ندارد. همراهی میدانی ولی‌پور با قورلی‌زاده به  شائبه عدم حضور ولی‌پور در عرصه پایان بخشیده و مشخص نیست سومین همراهی نامبرده با قورلی‌زاده منجر به کسب نتیجه خواهد شد و یا به عمر سیاسی‌اش پایان می‌بخشد.

برخی از فعالان مانند اسکندیان و شاه نظری از بندرترکمن، شکیبایی و جوده‌ای از گمیشان و افرادی  مانند حسن کسلخه و بیگ‌محمد تراچ از سیمین شهر موضع خود را اعلام نکرده اند. شنیده می‌شود شاه نظری تازگی به مسافرت خارج از کشور رفته است.

در آق‌قلا نظر طبق یک نظرسنجی به عمل آمده  فعالیت سعید یلقی بیشترین بازتاب را درفضای مجازی داشته و نویسندگان محلی همسو با فعالان احتماعی برنامه‌های وی را از نزدیک دنبال می‌کنند. یلقی (ییلغای) اگر به همین ترتیب در فضای میدانی نیز موفق باشد عنوان گزینه نخست مردم آق‌قلا را خواهد گرفت.

منصور گرکز کمافی‌السابق سرگرم پیگیری فعالیت‌هایش از طریق علاقمندان و صاحب نظران مسائل اجتماعی است. برنامه گرکز این است که بتواند از طریق گفتمان با چهره‌های تاثیر گذار و جلب نظر موافق جوانان، افراد تاثیرگذار حوزه را در فعالیت‌های میدانی پیش رو با خود همراه کرده و اقبال عمومی را به دست بگیرد. این چهره دانشگاهی با توجه به توانایی‌اش در سخنوری می‌تواند جزو گزینه‌های شانس اصلی باشد.

جوانان گروه تلگرامی کوپری در این شهر یک تشکل اجتماعی با نام جدیدی  ترتیب داده‌اند تا بتوانند در انتخابات پیش رو کاندیداهای اصلح را به مردم معرفی کنند.

✍️ طاهر جانی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز