امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

اولی های ترکمن 300x211 - "یاش‌اولی‌ها"  و ارزش و جایگاه آنان در میان ترکمن‌هاترکمن نیوز: دربین قوم ترکمن ضرب‌المثلی هست که می‌گوید:“یاشلار آراسیندا قارریلار گِرک” یعنی اینکه درکنار جوانان، حضور افراد سالمند، باتجربه و با معلومات لازم است که آن‌ها بتوانند از تجربیات بزرگان استفاده کنند و در زندگی مسیر درست و صحیح را انتخاب نمایند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   گفت و گوی اختصاصی خبرنگار ترکمن‌نیوز در خصوص یاش اولی‌ها و ارزش و جایگاه آنان در میان ترکمن‌ها با الیاس هیوه‌چی فرماندار سابق شهرستان های آق قلا و بندرترکمن که هم اکنون در دوران بازنشستگی بوده و از پیشکسوتان و معتمدین ترکمنصحرا به شمار می‌رود.

یاش‌اولی‌ها به معنی لغوی افرادی هستند که سن بالایی دارند ولی منظور آدم‌های توانمند سرد و گرم روزگار چشیده‌ای که می‌توانند در مسائل فرهنگی و اجتماعی و… کمک کنند، فکر و ایده بدهند و راه‌های رسیدن به هدف را سهل و آسان نمایند.

حال اینکه برای دارا بودن عنوان یاش‌اولی، صرفا سن بالا داشتن ملاک نیست حتی در میان میان‌سالان نیز کسانی هستند که می‌توانند نقش یاش‌اولی‌ها را ایفا نمایند.

یاش اولی‌ها از قدیم الایام در میان ترکمن‌ها حضور موثر داشته‌اند، بالاخص در رفتارهای فرهنگی و اجتماعی اثرگذار بوده‌اند و از رفتارهای انحرافی و تنش‌زا پیشگیری نموده‌اند هر چند در تعاملات سیاسی کمرنگ بوده و دخالت چندانی نداشته‌اند.

یاش‌اولی و یاش‌اولی‌گری با زندگی ترکمن‌ها عجین شده و جداکردن و حذف آنها به لحاظ ریشه‌دار بودن و قابلیت‌ها و ظرفیت‌های اثرگذار آنها امکانپذیر نیست.

یاش‌اولی‌ در زندگی ترکمن‌ها بنوعی جاافتاده که یک ضرورت و نیاز اجتماعی تلقی می‌شود و کمبودشان در جامعه باعث انحرافات، ازهم گسستگی و هرج و مرج خواهد بود.

در طول تاریخ در جای‌جای رفتارهای فرهنگی و اجتماعی یاش‌اولی‌ها ایفای نقش نموده‌اند و بر شاخصه‌های زندگی فردی و اجتماعی همچون گذشت، فداکاری، جوانمردی، شجاعت و بزرگ منشی و رعایت حرمت‌ها و حریم‌ها و سلامت رفتاری و… تاکید داشته‌اند.

یاش‌اولی‌ها در اشعار و ابیات ادیبان و شاعران نیز نمود پیدا کرده‌اند و برای رشد و بالندگی و توسعه یک جامعه حضورشان الزامیست کما اینکه در بین سایر اقوام مختلف دردنیا نیز با عناوین دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبیعی است که در بعضی عرصه‌ها از عنوان یاش‌اولی‌ها سوء استفاده می‌شود تاچهره آن‌ها راخدشه‌دار نمایند.

افرادی‌که منافعشان را در تعارض می‌بینند تلاش بر حذف و تخریب این چهر‌ه‌های معتمد و کدخدامنش را دارند که با روشنگری و افشای ماهیت اینگونه افراد شناخت یا‌ش‌اولی‌های دلسوز و متعهد می‌توان به جامعه کمک کرد و این جایگاه با ارزش را حفظ نمود.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در میان ترکمن‌ها همگی بستگی به میزان حضور و استفاده‌ از تجربیات یاش‌اولی‌های ترکمن دارد و کیفیت برگزاری اکثریت فعالیت‌های مدنی و سیاسی در بین مردم ترکمن وابسته، حضور یاش‌اولی‌ها است کما اینکه در دو تجربه اخیر یکی فرهنگی و دیگری سیاسی یعنی همایش فرهنگی بزرگداشت مخدومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ ترکمن که در شهر گنبدکاووس در جوار گنبدقابوس برگزار شد خلاء نبود بزرگان، پیشکسوتان و یاش اولی‌ها کاملا مشهود بود.

همچنین در فعالیت‌های سیاسی اخیر یعنی انتخابات 1400 عدم حضور یاش‌اولی‌ها و بزرگان طوایف ترکمن باعث ازهم گسستگی و متفرق عمل کردن نامزدهای انتخاباتی شد.

کاندیداهای ترکمن با ایجاد ائتلاف‌های چندگانه که بیش از ۵ ائتلاف و تشکل ظاهرا متفق اما متفرق بود باعث سردرگمی و پریشان حالی مردم ترکمنصحرا شدند و بیش از پیش باعث دلزدگی مردم منطقه برای حضور پای صندوق‌های رای شده‌اند.

حال اینکه در ادوار گذشته حضور یاش‌اولی‌ها در فعالیت‌های انتخاباتی باعث ایجاد شور و شوق در میان مردم می‌شد و از همه مهم‌تر اعتماد و اطمینان حضور پای صندوق‌های اخذ رای را بیش از 90 درصد بالا می‌برد. نیز با انتخاب نامزدهای کارآمد با معیاربندی و ایجاد رقابت و طرح سوال منتخبین و شایستگان را در قالب یک ائتلاف به مردم معرفی می‌کردند و اکثریت مردم با اطمینان خاطر و یکدل پای صندوق‌های رای حضور می‌یافتند.

مصاحبه و گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز