امروز : سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    15279

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:32 | ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

photo ۲۰۱۸ ۰۴ ۰۵ ۱۶ ۲۴ ۳۰ 300x225 - یاشار نیازی: فرهنگ زیربنای ایجاد تحول در جامعه استفرهنگی-ترکمن‌نیوز- مدیر مسئول پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران (ترکمن‌نیوز) و سردبیر خبرگزاری ایتنانیوز در جریان سومین نشست از نشست های تخصصی موسسه اساس جهان اسلام که اخیرا با شرکت فعالان رسانه ای و مطبوعات استان گلستان، در محل دفتر این موسسه صورت گرفت بر فرهنگ سازی مناسب برای حفظ پوشش اسلامی و ایجاد زمینه های خود اشتغالی برای جوانان جویای کار تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران،  یاشار نیازی در ابتدای صحبت هایش گفت: «پایه و اساس هر چیزی در جامعه به فرهنگ آن جامعه ربط پیدا می کند. فرهنگ در واقع برگرفته از زبان، نوع گویش، لباس و پوشش و سایر ارزش های رایج در یک قوم و اجتماع را شامل می شود. ».

وی درادامه افزود: «وقتی به تاریخ نگاه می کنیم، همه دغدغه انسان های اولیه در پیدا کردن غذا خلاصه می شد.نسل های بعدی بشر کم کم هویت اصلی خود را باز یافته و از طریق فرهنگ فراگیری استفاده از صنایع موجود همچون کشاورزی و دامپروری به پیشرفت های اولیه نائل آمدند. بنابراین برای رسیدن به هر پیشرفتی ابتدا باید به فکر ترویج فرهنگ زمینه مد نظر خود بوده و به این نکته توجه داشته باشیم تا مادامی که فرهنگ سازی نکنیم نمی توانیم در زمینه مورد نظر به توفیق برسیم».

مدیر سایت تورکمن نیوز دوران کنونی را عصر الکترونیک، عصر کامپیوتر وعصر فضای مجازی دانست و تصریح کرد: «همه ما در عصر پیشرفته زندگی می کنیم و می بایست از وسایل موجود در زمینه های مختلف استفاده لازم را ببریم. اگر قرار باشد که این پیشرفت ها را نادیده گرفته و وسایل موجود را پس بزنیم، دیگران آنها را برعلیه ما بکار خواهند بست. از این رو باید فرهنگ استفاده از فضای مجازی و فرهنگ استفاده از کامپیوتر و الکترونیک را مردم خود آموزش دهیم».

نیازی با نگاهی به گذشته اظهار داشت: «پیدا کردن دلایل هریک ازحوادث و وقایع تاریخ گذشته نیاز به بررسی موشکافانه دارند. به عنوان مثال علت این که برخی حکام گذشته نتوانستند در بین مردم جاودانه شوند، به خاطر استفاده از ابزار زور توسط آنها بود. استفاده از زور باعث شد تا آن حاکمان نتوانند جایگاهی درمیان مردم داشته باشند. اخیرا ما با یک نوع تهاجم فرهنگی درونی مواجه هستیم. وقتی یک فرهنگ جدید جای باورها و فرهنگ های یک قوم خاص را می گیرد، درکنار آن، پذیرش هر چیز جدیدی نیز به سادگی ممکن خواهد شد».

photo ۲۰۱۸ ۰۴ ۰۵ ۱۶ ۲۴ ۳۳ 300x211 - یاشار نیازی: فرهنگ زیربنای ایجاد تحول در جامعه است

این صاحب نظر ترکمن بیان نمود: «به تدریج دیدیم که پوشش های جدید خارجی چطور جای پوشش های اصیل و سنتی ما را گرفته و وضع به گونه ای شده است که مدهای جدیدتر جای پوشش های قبلی را پر کرده اند. پوشش اقوام مختلف کشور و من جمله قوم ترکمن که دراستان گلستان زندگی می کنند، دراثر تهاجمات فرهنگی تغییر یافته و شرایط به گونه ای است که ترکمن ها می توانند هر پوششی را بپذیرند؛ زیرا پوشش اصیل، اصالتش را از دست داده است».

نیازی خاطر نشان ساخت: «امروز بخشی از مردم به جای استفاده از پوشش های رایج در جامعه، پوشش اروپایی را جایگزین کرده اند. مشکل دیگر جوامع ما مسئله بیکاری در بین جوانان و همچنین شیوع سرقت و اعتیاد درجامعه است.

یکی از دلایل اصلی بیکاری در بین جوانان این است که بیشتر انتظار دارند در مشاغل دولتی بکار گرفته شوند. آنها توقع دارند صاحب میز کاری شده و حقوق ماهیانه دریافت کنند. اکثر مخاطبین دارای مدرک تحصیلی از نمایندگان مجلس می خواهند تا برایشان درجایی شغل مناسبی فراهم کنند. حال آن که می دانیم وظیفه اصلی وی پیدا کردن شغل برای دیگران نیست. لذا اگر فرهنگ خود اشتغالی و کارآفرینی درجامعه توسعه پیدا کند ،مطمئنا بسیاری از مشکلات فعلی برطرف خواهند شد».

خبرنگار: طاهر جانی

منبع: اساس نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز