امروز : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۴,۱۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

اخبار میراث فرهنگی-ایتنانیوز-  رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آق قلا گفت: ‘گِل فشان’ اینچه این شهرستان در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت ملی رسید که این امر در حفاظت و معرفی این اثر طبیعی واقع در مجاورت دریاچه اینچه کمک موثری است.

golfeshan 17m 300x147 - گِل فشان اینچه آق قلا در فهرست میراث طبیعی به ثبت ملی رسید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  زلیخا قرنجیک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: در آخرین نشست کمیته فنی میراث طبیعی کشور که نیمه اول مهر در تهران برگزار شد، این اثر ارزشمند در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید.
اینچه در گویش ترکمنی به معنی باریک است و اینچه برون به معنی دماغه باریک است.
از گل فشان اینچه گاز، آب حاوی کلرید سدیم و مواد نفتی آروماتیکی خارج می شود و امروزه به دلیل افزایش آب وسعت این گل فشان گسترش یافته است.
عمق گل فشان اینچه ۱۰ متر، مساحت آن ۷۵۰ متر مربع و مساحت سطح آب ۵۰۰متر مربع است.
این گل فشان از سطح دریاچه اینچه ۸ تا ۱۰ متر بالاتر است، جوشش آب در این گل فشان به همراه خروج گاز متان در چندین نقطه بویژه در مرکز آن قابل رویت است.
گل فشان اینچه یکی از زیباترین پدیده های طبیعی به اشکال مخروطهای کوچک آتشفشانی از جنس گل یا ماسه است که ابعاد آنها از چند سانتیمتر تا چندین متر متغیر است، اما امروزه در زیر آب مدفون هستند.
گل فشان اینچه از نظر ریخت شناسی به صورت گودال با دیوارهای در حدود ۷۰ درجه است که متناسب با میزان بارندگی در منطقه ژرفای آن تغییر می کند.
به گفته قرنجیک؛ لوح ثبت اثر پس از طی تشریفات قانونی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ارسال خواهد شد.
چند روز قبل نیز مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرد که آبشار فارسیان در شهرستان گالیکش به عنوان دومین آبشار خزه ای استان گلستان (پس از کبودوال) در فهرست ملی میراث طبیعی به ثبت رسید.
شهرستان آق قلا در شمال استان گلستان و در فاصله ۱۵کیلومتری گرگان واقع است.

 

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز