امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

photo 2020 07 07 18 01 07 300x200 - گنبد بلندترین برج آجری جهان مرمت می‌شودترکمن نیوز: با بررسی پروپوزال طرح مرمت گنبد برج قابوس در جلسه هیئت راهبردی، مرمت گنبد این اثر جهانی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرهاد عزیزی مدیر کل دفتر امور پایگاه‌های جهانی با اعلام این خبر گفت: «مرمت این گنبد در جلسه راهبردی پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با بررسی پروپوزال طرح مرمت با حضور مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گلستان، پیشکسوتان و صاحب‌نظران حوزه مرمت بناهای تاریخی و اعضا هیات راهبردی پایگاه که به دلیل محدودیت‌های کرونا به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد به تصویب رسید.»

عزیزی استمرار پایش و نظارت‌های دوره‌ای، استفاده از دانش روز و انجام مطالعات جامع پیرامون مصالح بکار رفته همچون آجر، ملاط و… تشکیل گروه نظارت جهت راهبری فنی و علمی این پروژه ظرف مدت یک هفته و انجام فعالیت‌ها و عملیات اجرایی به صورت امانی را از جمله مصوبات این جلسه عنوان کرد.

به گفته وی در این نشست چهار ساعتی مباحث فنی و کارشناسی از سوی مدیر پایگاه و مشاور پیشنهادی به اعضای حاضر در جلسه ارائه شد.

در ادامه محمدحسن محبعلی از صاحب‌نظران و پیشکسوتان حوزه مرمت با اشاره به اینکه بنای ارزشمند میراث جهانی گنبد قابوس از نظر سازه‌ای در طول سال‌های اخیر مسئله نگران‌کننده‌ای نداشته است رطوبت در دیوارها و گنبد را از عوامل آسیب‌رسان به بنا عنوان کرد و بر پایش و نظارت مستمر دوره‌ای این بنا تاکید کرد.

حسین رایتی مقدم از دیگر صاحب‌نظران و عضو هیات راهبردی با تایید نظرات ارائه شده بر مطالعات و اجرای طرح به صورت توأمان تاکید کرد.

عبدالمجید نورتقانی سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته بوته‌زدایی در گنبد، اجرای کف‌پوش چوبی در بنا، اصلاح کانال رفع رطوبت، سامان‌دهی منظر عرصه بنا، ساماندهی و تعریف مسیر گردشگری در پایین تپه، راه‌اندازی سیستم الکترونیکی راهنمای مسافران، اجرای رینگ در اطراف بنا، ایجاد دفتر فنی و انعقاد چهار قرارداد پژوهشی با دانشگاه‌های شهید بهشتی، گلستان، دانشگاه فردوسی و پژوهشگاه علمی صنعتی با موضوعات فن‌شناسی بنا، تهیه نقشه آثار تاریخی موجود در ۱۵ کیلومتری بنا به منظور تهیه نقشه گردشگری، گونه‌شناسی گلسنگ‌ها و گلسنگ‌زدایی و بررسی راهکارهای نوین در خصوص فرسایش‌های زیستی را از جمله اقدامات صورت گرفته در این بنای جهانی اعلام کرد.

برج قابوس به عنوان بلندترین برج آجری دنیا و یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره اسلامی استان گلستان در سال ۱۳۱۰ با شماره ۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سی‌وششمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در سال ۱۳۹۱ در فهرست آثار میراث جهانی قرار گرفت.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز