امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

3 164 300x202 - گنبدکاووس معدن حکیمان و اندیشمندان ایران زمین/جرجان همانا گنبدکاووس کنونی است+عکسترکمن نیوز: مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: در قرون گذشته دانشمندان و اندیشمندان بزرگ ایرانی برای علم آموزی به «جرجان» که همانا «گنبدکاووس» کنونی است می‌آمده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالمهدی مستکین در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهارداشت: برایم مایه افتخار است که به گنبدکاووس دیار جرجان، مرتع خردمندان و معدن حکیمان ایران زمین پای نهاده ام.

وی ادامه داد: سرزمینی که قریب به هزارسال پیش بزرگانی همچون «ابوعلی سینا» محفل علم و دانش برگزار کرده و کتاب مهمی چون «قانون» را در این شهر به رشته تحریر در آورده و همچنین بزرگانی چون «ابوریحان بیرونی» کتاب «آثار باقیه»، «سیدشریف جرجانی»، «حکیم جرجانی» کتاب 15 جلدی «ذخیره خوارزمشاهی» در حوزه پزشکی و حکیم «عنصرالمعالی کیکاووس بن وشمگیر آل زیار» کتاب «قابوسنامه» که شهره جهانی دارد را در این شهر به رشته تالیف درآورده‌‌اند.

1 303 300x202 - گنبدکاووس معدن حکیمان و اندیشمندان ایران زمین/جرجان همانا گنبدکاووس کنونی است+عکس

گنبدقاووس نماد و بارگاه «امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن وشمگیر» است

مستکین با بیان اینکه گنبدکاووس نماد و بارگاه «امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن وشمگیر» است. افزود: تلاش خواهیم کرد شخصیت های مهم این سرزمین را بررسی کرده و در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو قرار دهیم که تاکیدمان بر شخصیت مهم «امیر عنصرالمعالی کیکاووس» است که برای جهانیان شناخته شده است و بستری برای بسیاری از اندشیمندان بعد از او همچون سعدی، حافط، نظامی و عطار گشته است.

وی خاطرنشان کرد: در این شهر پیوندهای عمیق میراث ملموس و ناملموس و هم مشاهیر وجود دارد و همه چیز در این سرزمین به سان گلستانی پردرخشش شده است.

عبدالمهدی مستکین در ادامه گفت: به قول «ابن سهمی» در قرن پنجم هجری: کنیه‌های مختلف از جمله «بغدادی، سپاهانی،شامی، خوارزمی، سمرقندی، بخارایی و خوزی» به این سرزمین آمده و علوم مختلف را کسب می‌کردند.

وی با بیان اینکه تا دو سال آینده اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد، افزود: در سال آینده اولین همایش بزرگ منطقه‌ای و بین المللی «امیر عنصرالمعالی» که صاحب رساله «قابوسنامه» است برگزار خواهیم کرد./فارس

گزارش و مصاحبه از: یاشار نیازی

 

 

گنبدکاووس وارث اصلی جرجان زمین کهن است+عکس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز