امروز : شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۶,۹۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

و فاضلاب گنبدکاووس ترکمن نیوز 2 300x211 - گنبدکاووس در بخش امور آب و فاضلاب نگاه ویژه مسئولین کشوری و استانی را می‌طلبد+عکسترکمن نیوز: مدیر امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس معتقد است شهرستان گنبدکاووس در بخش امور آب و فاضلاب به ویژه منابع آب شرب نگاه ویزه مسئولین کشوری و استانی را می‌طلبد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ حسین سعیدی راد در جمع خبرنگاران با اشاره بر لزوم مدیریت مصرف آب و گذر از تنش آبی تابستان ۱۴۰۰ اظهار داشت؛ شهرستان گنبدکاووس در حوزه روستایی دارای ۵ مجتمع آب رسانی است که تماما به وابسته به شهرهای اطراف هستند.

سعیدی راد خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۷۲ روستای این شهرستان، ۱۸ روستا در ۱۲ منطقه با جمعیت بیش از ۹ هزار نفر فاقد تاسیسات آب شرب بوده که توسط ۶ دستگاه تانکر آب شرب آنان توزیع می شود.

وی افزود: تعداد کل مشترکین گنبدکاووس در حوزه شهری ۶۵ هزار نفر و در حوزه روستایی ۳۶ هزار نفر بوده و با ۵۹/۷ درصد بهره مندی از شاخص های بهره مندی کشوری و استانی به ترتیب ۷۲/۹۳ و ۷۲/۷۵ پایین تر است.

سعیدی راد با بیان اینکه ۲۵ درصد از مساحت استان گلستان را گنبدکاووس تشکیل می دهد، افزود: مسئولان کشوافری و استانی در جدول تخصیص اعتبار نگاه ویژه ای به این شهرستا داشته باشند و گنبدکاووس را همتراز شهرهای جنوبی کشور قرار دهند.

وی با بیان اینکه مجموع نیاز آبی گنبدکاووس ۱۰۶۵ لیتر آب در ثانیه است، تصریح کرد: از دبی استیصالی ۹۰ حلقه چاه در این شهرستان ۷۰۰ لیتر آب در ثانیه تامین می شود که با کمبود ۳۶۵ لیتری آب در ثانیه مواجه است.

مدیرعامل امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس افزود: شهرستان گنبدکاووس دارای ۱۰۵۰ کیلومتر شبکه توزیع آبی و خط انتقال ۴۶۰ کیلومتری در حوزه روستایی و ۴۵۴ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال ۶۰ کیلومتری در حوزه شهری بوده وه همچنین مخزن ذخیره آب این شهرستان در شهر و روستا به ترتیب ۳۹ و ۱۹ هزار مترمکعب می باشد.

وی با اشاره به مشکلات فقر شدید منابع آبی و مشکلات تامین آب شرب این شهرستان، گفت: تامین آب شرب این شهرستان کاملا به شهرهای اطراف وابسته است و احداث سد نرماب مینودشت و ایجاد تصفیه خانه در این سد بخش اعظم نیاز آبی گنبدکاووس را برطرف خواهد کرد.

سعیدی راد بیان داشت: در حالیکه استان گلستان از کمبود منابع آبی رنج می برد و استفاده نامناسب از چاه های کشاورزی و کشت شالی موجب افت سطح آب های زیرزمینی این استان خواهد شد.

وی با بیان اینکه چاه های غیرمجاز اطراف چاه های تامین کننده آب شرب مسدود شوند، افزود: برای بهره برداری شبکه جمع آوری فاضلاب شهری، شهرداری گنبدکاووس باید همکاری بیشتری در زمینه اعطای مجوز جهت حفاری پروژه های آب و فاضلاب داشته باشد.

مدیرعامل امور آب و فاضلاب شهرستان گنبدکاووس خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات عدیده در بحث تامین آب روستاییان، حدود ۳۵ درصد آب شرب آنان برای مصارف دام و طیور استفاده می‌شود و در همین خصوص نیازمند حفر چاه برای مصارف دام و طیور روستاییان نوار مرزی است.

حسین سعیدی راد تصریح کرد: وضعیت تامین آب شرب گنبدکاووس بحرانی و قرمز است و به دلیل قطعی برق مکرر مشکلات و خسارات فراوانی در خصوص تامین آب این شهرستان به وجود آمد.

مسوول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب گلستان نیز در این نشست با بیان اینکه گلستان منطقه کشاورزی است، اظهار داشت: این استان دارای ۳۵ هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز است که از این تعداد تنها ۶۰۰ حلقه چاه برای آب شرب وجود دارد.

ولی الله ساور با اشاره به اینکه پیک مصرف آب در بخش کشاورزی و شرب یکسان است، گفت: در خرداد ماه با توجه به استحصال چاه های کشاورزی، آبدهی چاه‌های آب شرب ۵ الی ۸ درصد با افت دبی مواجه است.

وی خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد آب استان گلستان در بخش کشاورزی، ۷ درصد در بخش شرب و ۳ درصد نیز در بخش صنعت مصرف می‌شود.

ساور تصریح کرد: الگوی مصرف در استان گلستان به ازای هر خانواده ۴ نفره ۱۵ مترمکعب در هردوره بوده و مشترکین به ۴ دسته کم مصرف، خوش مصرف، پرمصرف و بدمصرف تقسیم شده‌اند.

وی بیان داشت: هزینه آب در استان گلستان به ازای هر مترمکعب ۴۵۰ تومان است و ارزانی قیمت آب سبب شده است مردم اهمیت زیادی به صرفه جویی آب قائل نشوند.

ساور تاکید کرد: در پیک مصرف آب با کمبود ۱۵۰۰ لیتر آب در ثانیه مواجه هستیم که اگر شهروندان استان گلستان در مصرف آب صرفه جویی کنند مشکلات تامین آب این استان کاهش پیدا خواهد کرد.

براساس گزارش ترکمن نیوز در پایان این نشست خبرنگاران از بخش های مختلف اداره‌ی امور آب و فاضلاب منطقه گنبدکاووس به ویژه بخش آزمایشگاه و کنترل کیفیت بازدید بعمل آوردند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز