امروز : جمعه ۰۸ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Gonbad 300x200 - گنبدقابوس مهمترین مظهر و میراث عصر طلايی جهان اسلام+تصاویرگنبدکاووس-ترکمن نیوز- سرپرست پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: بنای گنبد قابوس به عنوان اوج هنر و مهندسی معماری ایران در قرن چهارم هجری می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  دکتر عبدالمجید نورتقانی در گفت و  گو با خبرنگار ترکمن نیوز افزود: آقای مهندس بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در سخنرانی اخیر خود که در جلسه پایگاه های ملی و جهانی با حضور آقای دکتر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاونت ریاست جمهوری تشکیل شد این اثر (گنبدقابوس) را به عنوان مهمترین میراث عصر طلایی جهان اسلام نام برد و به نقش پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس به عنوان پژوهشکده یی جهت مطالعه و پژوهش عصر طلایی جهان اسلام تاکید داشتند.

وی افزود: پایگاه در راستای تحقق این امر ضمن حفاظت و مرمت اثر، جهت تشکیل پژوهشکده میراث عصر طلایی جهان اسلام پایگاه اهداف کوتاه مدت تا بلند مدت را تدوین نموده است.

نورتقانی تاکید کرد: برنامه های پایگاه در اقدامات کوتاه مدت جهت معرفی بنای گنبد قابوس به عنوان میراث جهانی عصر طلایی جهان اسلام در حال انجام است که اقدامات ذیل تحقق یافته است:
ساماندهی عرصه و محوطه جهت استقبال از مهمانهای نوروزی که تقریبا در روزهای حداکثری به چهارهزار بازدیدکننده هم می رسد.اتمام رینگ دور بنا، پله ورودی بنا، اصلاح روشنایی های بنا و تپه و روشنایی مسیرهای دسترسی و اصلاح تابلوهای راهنما و گل آرایی مسیرها و بنا جهت استقبال از نوروز صورت گرفته است. جهت رفاه بازدیدکنندگان در داخل عرصه جهانی، پایه تپه در حدود ٢۵٠٠متر محوطه به عنوان آمفی تئاتر روباز و فضایی جهت معرفی میراث جهانی برای آیندگان در مراحل پایانی می باشد.
GonbadGhabouss 5 300x200 - گنبدقابوس مهمترین مظهر و میراث عصر طلايی جهان اسلام+تصاویر در محوطه پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس آلاچیق های موجود جهت معرفی گنبدقابوس مرمت و ساماندهی شده اند.
وی گفت: برنامه پایگاه جهانی در راستای حفاظت و مرمت بنا و تپه باستانی مطالعه، طراحی و اقدام مداخله هایی جهت پایش سلامت سازه و کنترل رطوبیت نزولی و صعودی در برنامه امسال دارد و بودجه ملی در این راستا اختصاص یافته است.

رییس میراث جهانی گنبد قابوس افزود: از آنجایی که اینگونه اقدامات بسیار حساس و تخصصی می باشد ضمن بهره گیری از اساتید دانشگاه شهیدبهشتی تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه گلستان و دانشگاه گنبدکاووس با دانشگاه پلی تکنیک میلان ایتالیا مذاکره انجام شد. که در تاریج ٢١و٢٢ اردیبهشت با بازدید میدانی اساتید از بنای گنبدقابوس و شهر تاریخی جرجان تفاهم نامه همکاری امضا خواهد شد. این همکاریهای ملی و بین المللی در راستای تحقق اهداف بلند مدت پایگاه یعنی تشکیل پژوهشکده عصر طلایی جهان اسلام نیز می باشد.

وی تصریح کرد: در بودجه استانی ساماندهی محوطه اطراف عرصه، در بخش آزادسازی شده و باغ ملی موجود دیده شده است که این محوطه با رویکرد معرفی عصر طلایی جهان اسلام، به عنوان “پردیس آینه تمدن “احداث خواهد شد.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: از آنجایی که این پروژه عظیم، اقدامی است شهری و در راستای ساماندهی مرکز تاریخی شهر می باشد مذاکره و همراهی ارگانهای دیگر شهر به ویژه بخش خصوصی را می طلبد که طی چندین بازدید شهردار و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس مقدمه همکاری و همراهی فراهم شده است.

خبرنگار: یاشار نیازی

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز