امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

1 20 300x285 - گلستان رتبه 22 را در شاخص توسعه یافتگی کشور بدست آورداخبار اقتصادی – ترکمن نیوز- مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان اظهار کرد: گلستان از نظر فضای کالبدی، زیربنایی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رتبه 22 را از نظر شاخص توسعه‌یافتگی به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران حسین محبوبی اظهار کرد: گلستان از نظر فضای کالبدی، زیربنایی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رتبه 22 را از نظر شاخص توسعه‌یافتگی به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به وضعیت جمعیت شهرنشینی در استان تصریح کرد: استان گلستان دارای 14شهرستان و 13 شهر است 53 درصد مردم استان شهرنشین هستند که در این زمینه استان گلستان رتبه 30 را در سطح کشور دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان میزان تراکم شهری را 91.4 عنوان کرد و افزود: استان گلستان از نظر تراکم شهری رتبه پنجم را دارد که این وضعیت نشان می‌دهد جمعیت استان در فضای کم، بسیار زیاد هستند که شاید ویژگی خوبی نباشد تراکم جمعیتی بالا باعث بروز برخی آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

محبوبی با اشاره به اینکه شهرستان گرگان 3 هزار و 560 هکتار وسعت دارد، ابراز کرد: 465 هکتار گرگان بافت فرسوده مصوب است و 152 هکتار بافت تاریخی مصوب و 250 هکتار سکونتگاه غیررسمی مصوب دارد «270 هکتار بافت فرسوده غیرمصوب» دارد.

وی با اشاره به اینکه 24.4 درصد مساحت استان گلستان جزو بافت‌های فرسوده، تاریخی و ناکارآمد است، گفت: 35 درصد جمعیت شهری در این بافت‌ها قرار دارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان با بیان اینکه در گنبدکاووس 2 هزار و 59 هکتار بافت شهری وجود دارد، افزود: 547 هکتار از مساحت این شهرستان جزو بافت فرسوده و ناکارآمد است که حدود 80 هزار نفر از جمعیت گنبدکاووس در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

محبوبی بیان کرد: مرکز تاریخی شهر گرگان به مساحت 150 هکتار نخستین بافت تاریخی ثبت شده کشور در سال 1310 است.

وی با اشاره به اینکه گلستان استان مناسبی برای مهاجرت است، ابراز کرد: حاصلخیزی، بارش‌های خوب، مسیر عبوری به استان‌های مختلف به ویژه خراسان‌شمالی و خراسان‌رضوی باعث شده تا نرخ مهاجرپذیری استان گلستان بالا باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان با بیان اینکه در سال‌های بین 1375 الی 1385 گلستان رتبه پنجم مهاجرپذیری را داشت، افزود: این رقم در سال‌های 1390 الی 1395 به رتبه دوازدهم رسیده است.

محبوبی با اشاره به اجرای طرح آفتاب در گرگان بیان کرد: این طرح در 5.2 هکتار از شهر گرگان عملیاتی شده است که 216 پلاک آن را سرمایه‌گذار تملک کرده است، طرح آفتاب دو و سه به بهره‌برداری رسیده و آفتاب یک در حال آغاز عملیات اجرایی است.

وی با بیان اینکه سه مورد تملک در استان داشتیم، گفت: سقف تاریخی کبیر و خانه تاریخی فاضل در محله سرچشمه از جمله تملک‌هایی بوده که انجام گرفته است./فارس

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز