امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    55061

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:41 | ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گلستان 4 300x179 - گلایه های ترکمن ها از کندی پرداخت خسارات سیلیادداشت-تورکمن نیوز سیل ویرانگر و کم سابقه ابتدای سال جاری، خسارت های فراوانی را به اقتصاد و معیشت نیمه جان مناطق ترکمن نشین استان گلستان وارد کرد.

این حادثه مناطق شهری و روستایی در سه شهرستان گنبد ، آق قلا و گمیشان را تحت تاثیر خود قرار داد . در بحبوحه سیل و با عنایت به تمرکز رسانه ای بر روی ابعاد و خسارات سیل اخیر در کشور ، دولت از تصویب منابع و اعتبارات قابل توجه برای جبران خسارات سیل خبر داد.اما هر چه از روزهای سیل فاصله می گیریم، روند امداد رسانی و پرداخت خسارات به سیل زدگان روند نگران کننده تری به خود می گیرد .گویا تب مسئولان در حال فروکش کردن است !

تجربه نشان داده است که در رویداد هایی مثل سیل و زلزله، دولتمردان در روزهای نخست ،تحت تاثیر جو احساسی مناطق حادثه دیده، وعده های زیبا و امید آفرینی برای جبران خسارت های مردم می دهند. اما با فاصله گرفتن از روزهای سیل مردم حادثه دیده به حال خود رها می گردند.این رویه را شاید بتوان وعده درمانی نام نهاد.

عملکرد دولت در سیل اخیر از دستپاچگی های روزهای نخست به بی نظمی های روزهای بعد ختم شد .بر این اساس مردم مناطق سیل زده در هفته های نخست حادثه ،گلایه های موجه و قابل تاملی در زمینه بی نظمی ها در توزیع منابع و کمک ها داشته اند.

در مرحله سوم مدیریت سیل در دوره پساسیل، مردم در پروسه های خسته کننده اداری و ساختاری گرفتار آمده اند و دولت تنها به بخشی از تعهدات خود در قبال سیل زدگان عمل کرده است.بدقولی های دولت حتی صدای سرپرست استانداری گلستان را هم در آورده است .میر محمد غراوی در روز سه شنبه در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با انتقاد از عدم تحقق منابع وعده داده شده برای کمک به سیل زدگان، از کندی روند بازسازی مناطق آسیب دیه گلایه کرد.

سرپرست استانداری گلستان در این مصاحبه تاکید کرد که در بخش امداد رسانی به مناطق آسیب دیده مسکونی در شهرها و روستا روند کارها رضایت بخش نیست و حدود 9 روز است که بانک ها پرداخت تسهیلات به سیل زدگان را متوقف کرده اند.غراوی تصریح کرد در استان گلستان حدود ده هزار پرونده به بانک ها برای پرداخت تسهیلات ارسال شده است، اما در این زمینه فقط به هزار پرونده تسهیلات پرداخت شده است(حدود یک دهم متقاضیان).

در مورد خسارت های وارد شده به بخش کشاورزی نیز سرپرست استانداری گلستان خاطر نشان کرد که تا به امروز صرفا 8 میلیارد 600 میلیون تومان از خسارات کشاورزان پرداخت شده است!

غراوی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: علی رغم پیگیری های انجام شده، هیات وزیران تا به امروز هیچ گونه مصوبه ای برای پرداخت خسارت های وارد آمده به واحد های تولیدی و صنعتی نداشته است.

جزئیات بیشتر در مصاحبه سرپرست استانداری گلستان در لینک زیر:

مصاحبه سرپرست استانداری گلستان با خبرگزاری صدا و سیما

بر اساس شرایط فوق و در حالی که دولت در یک جفای مضاعف به مردم گلستان علی رغم شرایط خاص استان از تعیین استاندار گلستان بازمانده است ،بنظر می رسد شرایط در روزها و هفته های آینده بدتر خواهد شد .مسئولان باید به یاد داشته باشند که منازل مسکونی و زمین های کشاورزی مردم ترکمن صحرا در سیل اخیر دچار خسارت های جبران ناپذیری شده است . معیشت مناطق ترکمن نشین در این حادثه به شدت دچار مشکل شده است .در این شرایط مسئولان باید تلاش کنند به وعده های شیرین خود در ایام سیل جامه عمل بپوشانند.سیل فقط برای عکس و فیلم گرفتن نیست !

سرویس سیاسی اساس نیوز

کانال تلگرام تورکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز