امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41359

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:42 | ۱۴ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

gozaresh dahesh jergelan2 300x169 - گفتگو با رحمت الله دهش موسس کتابخانه های خانگی روستایی جرگلانگفت و گو-ترکمن نیوز-  خبرنگار ترکمن نیوز با رحمت الله دهش موسس کتابخانه های خانگی روستایی جرگلان گفتگویی انجام داد که در اینجا می خوانید:

_ آقای دهش بفرمایبد زاده کدام یک از شهرهای و یا روستاهای خراسان شمالی هستید ؟
مقطع تحصیلی تان چیه و در چه رشته هایی تحصیل کردید ؟

رحمت الله دهش هستم ۳۱ سال سن دارم . بنده زاده ی بجنورد هستم اما پدرم اصالت یکه سعودی دارند و مادرم اهل روستای کرکولی جرگلان است. در رشته علوم سیاسی مدرک کارشناسی دارم.

_ فعالیت و راه اندازی کتابخانه های خانگی مربوط به چه دوره ای از زندگی شما ارتباط دارد و تحت تاثیر چه چیزی و چه کسانی اقدام به چنین کاری کردین ؟

بعد از فوت پدرم در سنین کودکیمان، برادرم عبدالوهاب ملکی نیا(مجسمه ساز) قفسه ی کتابی ساخته و کتاب های کودک و نوجوان تهیه کرد تا بنده و خواهرم با مطالعه آشنا شویم. کتاب های “ژول ورن” از آن زمان خاطرات زیبایی برایم ساخته است. برادرم حق عضویتمان را از پول تو جیبی مان میگرفت و کارت عضویت هم برایمان درست کرده بود. کتابخانه ای که دو نفر عضو داشت. کتابخانه های خانگی ایده ای نویی نیستند شاید تفاوت در نوع نگاه ها و کاربردهایی که برایشان تعریف میکنیم باشند.

_کلیدش و جرقه اش از چه زمانی زده شد در ذهن شما؟
از سال ۹۵ به طور جدی به این ایده فکر میکردم، با دوستانم در جرگلان بارها بر سر شروع آن گفتگو کردیم تا بالاخره به فکر تجهیز کتابخانه های مدرسه افتادیم. و در برخی مدارس اقدام به توزیع کتاب کردیم اما بعدها متوجه شدیم کتابهای اهدایی ما در مدارس خاک می خورد و کسی آنها را نمی خواند و دوباره فکر دیگری کردیم که نتیجه اش ایجاد کتابخانه های خانگی روستایی شد .

_چرا فکر کردین در جرگلان لازم است که چنین کتابخانه هایی احداث شود؟

روزی خسته از پیاده روی در مزارع جرگلان به فکر افتادم که کتابی از کسی قرض بگیرم تا شب مطالعه کنم .هوس کرده بودم که یک رمان را در مدتی که آنجا هستم شروع کنم وقتی همه جای روستا را گشتم تا رمان پیدا کنم متوجه شدم تقریبا کتابی نبود.
و جرگلان کتابخانه عمومی هم نداشت که بشود از آن کتاب را تهیه کنم .
جرگلان جمعیتی نزدیک به ۴۰ هزار نفر بدون کتابخانه عمومی فکر میکنم دلیل قانع کننده ای باشد تا چنین کتابخانه هایی ایجاد شود.

_روش و روال کار در این کتابخانه ها را توضیح بدهید؟
موافقت فرد علاقمند و دغدغه مند از روستا اولین گام ما برای ورود به ارسال کتاب است. فضایی (اتاق) در اختیار کودکان و نوجوانان روستا قرار گیرد و طاقچه ای ویا کمدی برای گذاشتن کتابها محیا باشد ما کتاب های اهدایی هموطنان را برای کتابدار میفرستیم. کتابدار به محض دریافت کتابها شروع به تبلیغ بین اقوام، همسایگان و دوستان میکند و از آنها میخواهد خود و فرزندانشان کتاب به امانت ببرند. بچه ها برای بازی، بلند خوانی و گفتگو به کتابخانه بیایند تا بیشتر با مفهوم کتابخانه و مطالعه مانوس شوند.

gozaresh dahesh jergelan1 300x168 - گفتگو با رحمت الله دهش موسس کتابخانه های خانگی روستایی جرگلان

_چه کسانی با شما همکاری میکنند و چطوری این همکاری ها انجام می شود؟
چه تعداد کتابدار دارید خانم هستند یا آقا؟
در جرگلان دوستانم آقایان خداوردی دهش، همراه درخشان و خانم رحیمی بیشترین همکاری را دارند. آنها در یافتن کتابدار موافق و علاقمند و رساندن کتابها همکاری های لازم را دارند.
و در حال حاضر با کمک همین دوستان و دوستان دیگری که علاقمند به کتاب هستند و با حمایت های مردم عزیزمان بیش از ۲۰ کتابخانه خانگی روستای و تعدادی کتابخانه مدرسه ای داریم که نصف کتابدارهای ما خانم و نصف آن ها اقا هستند یعنی مشارکت ها برابر بوده است.

_پرداختی دستمزد و حقوق دارید به کتابداران؟
چطوری تامین مالی می شوند؟

تمامی اعضا در این فعالیت خیرخواهانه کمک میکنند.کسی حق الزحمه ای دریافت نمیکند.

_مجوز کتابخانه ها از کدام نهاد و یا ادراه است؟چون کتابخانه ها خودجوش و مردمی است
ما در حال ثبت سمن کتاب از طریق معاونت اجتماعی استانداری هستیم، همکاری ما با تمام دستگاه های مربوطه برقرار است.

_آیا از طرف نهادها و اداره ها از شما حمایت هم می شود؟

بله گاها در قالب برنامه های اردویی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و استان همکاری میکنند. نهاد کتابخانه ها نیز سال گذشته تعدادی کتاب به کتابخانه ها اهدایی داشتند.در برنامه های پیش رو نیز معاونت اجتماعی و حوزه روستایی استانداری قصد همکاری در حوزه های تخصصی خود را دارند.

_چقدر از کتابخانه ها استفاده می شود ؟ چقدر در جذب افراد موفق بوده اید؟
فکر میکنم ما در اغاز راه هستیم اما خداراشکر بازخوردهایی خوبی میرسد. اعضای کتابخانه ها روزبه روز در حال افزایش است و
خانواده ها هم مشوق فرزندانشان هستند برای حضور در کتابخانه ها و مطالعه کتاب .همین برای ما یک موفقیت است.

_کودکان چه نوع کتابهایی رو علاقمند هستند؟ بزرگسالان چه نوع؟ و بانوان؟
کودکان همه نوع داستان هایی در ردیف سنی خود را میپسندند اما ما بر حسب اهدایی مردم کتاب ها را میفرستیم.

بزرگسالان رمان، تعلیم وتربیت، انگیزشی و زندگینامه ، بانوان گاها در کنار کتاب های یاد شده آشپزی و خیاطی نیز درخواست دارند.

_خانواده ها چقدر از این نوع روش کتابخوانی استقبال کرده اند و همراه شدند؟ آیا کار شما را مثبت میدانند؟

طبق اخبار واصله از کتابدارها و حضور پرشور بچه ها در نشست ها و بازدیدهای میدانی نوید بخش حمایت خانواده هاست. امیدوارم فعالیت کتابخانه ها در آینده نتیجه خوبی برای جامعه داشته باشد.

_چند جلد کتاب دارید در هر کتابخانه و تاکنون چقدر کتاب جمع آوری کرده اید؟
و توسط چه کسی کتابها تامین می شود ؟
هر کتابخانه به طور میانگین بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ عنوان کتاب دارد. گاها بیشتر از ۲۰۰ عنوان هم میشود. بعنوان نمونه کتابخانه گرکز ۴۰۰ کتاب دارد. تقریبا تمامی کتاب ها اهدایی مردمی هستند. که تاکنون بیش از ۴ هزار جلد کتاب به ما اهدا شده است .

_آیا در سطح کشوری هم این طرح شما را می شناسند ؟ آیا از طرف وزارتخانه ها حمایت می شوید؟

فکر میکنم زیاد شناخت ندارند ولی در روزنامه جام جم تیتر بودیم با عنوان از جرگلان تا فرانکفورت، ایران و همشهری نیز کار کردند خبر و گزارش فعالیت کتابداران خانگی را. سایت های خبری مختلف نیز بارها گزارش کردند . نمیدانم در وزارتخانه ها چقدر فعالیت دوستان را مطلع هستند. البته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل نهاد کتابخانه های کشور در سفر اخیر خود به شهرستان رازوجرگلان جهت افتتاح کتابخانه عمومی روستای کلاته ابریشم به بهانه معرفی و گزارش کتابدارها با این ایده آشنا شدند.

_برنامه های پیش روی شما چی هست ؟
فقط دو کلمه است ادامه تمرین و تلاش ها .

 

خبرنگار ترکمن نیوز:  صاحب جمال رحیمی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز