امروز : چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    48169

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:06 | ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

فدراسیون سوارکاری 300x191 - گفتگوی تورکمنیا با دکتر سیدی پیرامون وقایع اخیر رییس فدراسیون سوارکاری(قسمت دوم )تورکمنیا: آقای دکتر شما در مطلب لینچ صراحتا از آقای دکتر خلیلی دفاع نکردید. اما خیلی ها این ورود شما را دفاع از دکتر خلیلی تلقی کردند به هرحال شما حتما نظری درمورد خود آقای دکتر خلیلی دارید. می شود اگر مانعی نداشته باشد بپرسیم نظرتان درمورد ایشان چیست؟

دکتر سیدی: چه مانعی می تواند داشته باشد؟

تورکمنیا: خوب فشار افکار عمومی که بالاخره برعلیه ایشان دارد کار می کند وممکن است برعلیه شما هم کارکند.

دکتر سیدی: دقیقا به همین خاطر هست که من نیاز به ورود حس کردم. درمطلبم هم گفته ام. اگر جو طوری ساماندهی بشود که بنده نتوانم نظر خودم را آزادانه بیان کنم،پس این جو خیلی خطرناک است. نباید فضای اظهار نظر را برای مخالف بست. اینهمه سال داریم تلاش می کنیم تا آزادی وحق اظهار نظر مخالف تامین بشود برای چیست؟ من تعجب می کنم بعضی دوستان که ادعای اصلاح طلبی هم دارند برخوردشان دراین مورد و موارد اینچنینی مغایر روح اصلاح طلبی و روشنفکری است. مخالف اگر بلانسبت شمر هم باشد باید حق آزادی بیانش را مخترم شمرد.

بعضی از دوستان هم مسئله را کاملا شخصی می کنند. از بنده اینجا و آنجا گلایه می کنند که از دکتر انتظار نداشتیم. یا این که چند قدم فراتر می روند و می گویند با ایشان باید برخورد کرد. واقعا جای تاسف دارد که روح نظرات بنده را درک نمی کنند. مگر دکتر خلیلی به بنده نزدیک تر از این دوستان و عزیزانم هست؟ چرا باید بیخودی دوستانم را ول کنم و دکترخلیلی را بچسبم؟ چون مسئله شخصی نیست. اصلا فکر نمی کنم با این وضع دکتر خلیلی بتواند در مقام خودش باقی بماند. دکتر خلیلی هم برود یک دکتر خلیلی دیگر می آید جایش.اینهمه آدم وعالم تقاضای استعفایش را کرده اند. چرا باید از مخالفت یک نفر مثل بنده اینهمه واهمه داشت؟ اگر این صندلی ها ماندگار بودند به دکتر خلیلی نمی رسید. خود ایشان هم در همان فایل صوتی کذائی می گوید ما باید برویم و بجای ما جوانها بیایند راس کار. باعملش هم نشان داده که جوانگرا هست.

خود بنده در قسمت دوم مطلب “دراسبدوانی گنبد چه می گذرد” بشدت به ایشان انتقاد کردم. هیچکس تا حالا به این شکل مثل من به دکتر خلیلی انتقاد نکرده است. تازه آن موقع جو عمومی بوسیله این فایل کذائی هم برعلیه خلیلی نبود. خیلی هم طرفدار داشت. همان ها که الان جرات نمی کنند از او طرفداری کنند. من در آن شرایط به دکتر خلیلی انتقاد کردم. اما انتقادم منطقی و عقلانی بود. گفتم مشاورانت نباید هم کار برنامه ریزی بکنند هم ذینفع باشند. بنده خدا ها مشاورانش هم با همین استدلال استعفا دادند و رفتند. خیلی هم متاسف شدم. انتقاد داشتن به یک نفر دلیل بر دشمنی با اونیست. من نمی خواهم با انتقاد کلهء کسی انداخته بشود. میخواهم کلاهش بیفتد. اما توطئه گر ها با توطئه کلهء آدمها را می اندازند. من این کار را قبول نمی کنم. هرمسئولی ممکن است معایب و محاسن داشته باشد. دلیل نمی شود سیاه و سفید ببینیم. تا یک نقطهء خاکستری دیدیم بگوئیم طرف باید برود. مگر افرادی مثل خلیلی یک شبه ساخته می شوند که یک شبه بخواهیم خرابشان بکنیم. نمی شود که تا از کار کسی انتقاد داریم خواستار عزل و اوت کردنش بشویم. حالا اگر تشخیص دادیم طرف اصلاح پذیر نیست و باید برود،خوب دلایل مان باید منطقی باشد. ابزارهایمان باید مشروع باشد. هدف وسیله را توجیه نمی کند. من واقعا متاسفم از این دوستان که اینقدر شان وجایگاه خودشان را پائین آورده اند که متوسل به یک فایل صوتی مخدوش شده برای عزل خلیلی شده اند. با این که می دانند این فایل کذائی مخصول یک توطئه است باز هم نمی خواهند آن را کنار بگذارند. و به مسائل ودلایل منطقی تر و مشروع تری بپردازند.

تورکمنیا: چرا فکر می کنید آن فایل کذائی است و سندیت ندارد؟ وچرا نباید از آن استفاده کرد؟
دکتر سیدی: بخاطر این که سوء نیت شخص یا اشخاصی که آن فایل را منتشر کرده اند معلوم است. اولا جسارت بیرون آمدن و اعلام این که ما درآن جلسه ها بودیم و شنیدیم و علیه دکترخلیلی شهادت می دهیم را ندارند. پس ریگی در کفششان هست. خودشان می دانند چه دسته گلی به آب داده اند. ثانیا: این فایل ها مونتاژ شده هستند. جلسات متعددی را که شاید هرکدام ساعتها طول کشیده و سئوال وجوابهای زیادی بوده که شاید نشان می داده دکتر خلیلی دارد به نفع سوارکاری ومنطقه حرف می زند را حذف کرده اند. اما با این وجود نتوانسته اند ظرف اینهمه سال جز چهار کلمهء پیژامه پوش و رستم و قمار باز و معتاد که به ادعای خلیلی مخاطبش تورکمنها نبوده اند و افراد دیگری بوده اند که با پیژامه درمحوطه رفت و آمد می کنند. خوب وقتی شما صحبت های یکی را مونتاژ می کنید راحت می توانید حرفهائی که درجاهای مختلف زده شده به هم بچسبانید و با نرم افزار طوری سینک کنید که مشخص نشود مونتاژهست. الان دیگر این کارها را با تصویر هم می کنند.

حتی صحبت های رئیس جمهورها را هم تقطیع ومونتاژ می کنند و روی تصویرشان سینک می کنند رویش آهنگ هم می گذارند.اصلا اینکارها شده نوعی سرگرمی برای خنده. توی اینترنت را بگردید از این نوع فایلها زیاد است. بعضی ها هم پایشان را توی یک کفش می کنند که کاری نداریم اول و آخر و وسط حرفهای خلیلی را بریده اند. آیا خلیلی این کلمات را استفاده کرده است یا نه؟ اتفاقا این خیلی مهم هست که اول و وسط و آخر حرفهایش چه بوده است. وقتی یک نفر می گوید: الله لا اله الا هو الحی القیوم. می شود آدم مومن . اما اگر از بین این کلمات که ادا کرده است فقط کلمهء “الا” را بردارید طرف می شود کافر! یعنی بدون برداشتن آن کلمه ،او دارد می گوید :جز خدا کسی که زنده کننده و برپاخیزاننده باشد موجود نیست اما آن “الا” را که بردارید می شود:خدائی که زنده کند و برخیزاند موجود نیست!. پس چطور این افراد می گویند مونتاژ بودن فایل اهمیت ندارد؟ بعضی وقتها برداشتن یک ویرگول ونقطه معنی کل جمله را عوض می کند.

ثالثا: اینهمه توهین توهین میکنند،ببینیم فرضا که اصلا مونتاژو تقطیعی هم صورت نگرفته بود و این را قبول کنیم ظرف بیست سال که خلیلی سر کار بوده مجموعا کل حرفهایش که بشود بر علیه اش استفاده کرد چند جمله بوده که تویش رستم و خودمان پروراندیمشان و پیژامه پوش و قمار باز و معتاد بکار رفته و فرض بگیرم همه اش هم درمورد منطقه ما بوده باشد. خوب من هم می گویم در اسبدوانی خیلی ها پیژامه پوش می گردند. تورکمن هم هستند. به کسی که پیژامه می پوشد چه باید گفت؟ شلوار پوش؟ این که توهین نیست. یا این که در اسبدوانی معتاد وقمار باز هست.مگر نیست؟خیلی هم زیاد هست. من اصلا این حرفها را در مطلب بلند بالای قسمت دوم اسبدوانی گنبد نوشتم. قبل از این که این فایل کذائی در بیاید. اصلا گفتم مافیا هم هست. اینها که توهین نیست. حقیقت هست. تازه اگر دکتر خلیلی بعنوان یک دکتر جامعه شناس و استاد دانشگاه این حرفها را بزند باید خیلی هم جدی گرفت و رفت دنبال آسیب شناسی. نه این که بگیم توهین کرد. چه توهینی؟ توهین به تورکمنها آن قمار باز ومعتادی میکند که خانه وزندگی و خانواده اش را به قمار واعتیاد می فروشد. اگر یک جامعه شناس آینه اینها را به ما نشان داد باید خود شکست،آینه شکستن خطاست.

مسعود خلیلی 2 300x191 - گفتگوی تورکمنیا با دکتر سیدی پیرامون وقایع اخیر رییس فدراسیون سوارکاری(قسمت دوم )
?رابعا: هدف شخص یا اشخاصی که فایل را مونتاژ ومنتشر کرده اند چه بوده است؟ میخواستند بگویند خلیلی ضد تورکمن است؟ پس خودشان توی آن جلسه یا جلسه ها چرا اعتراض نکرده اند؟ نکند بین همانها بوده باشند که داشتند می خندیدند؟ بعید می دانم آن فرد یا افراد که فایل را مونتاژوپخش کرده اند خودشان درجلسه بوده باشند واعتراض کرده باشند و بعد اعتراض خودشان را سانسور کرده باشند. تازه اگر خلیلی آنحرفها را علیه تورکمنها در سالهای 93 و 94 زده باشد چرا بعد از آن این افراد او را افشاء نکردند؟ چرا چهار سال صبر کردند تا باز هم خلیلی به حرف هایش ادامه بدهد؟ اصلا آن حرف ها راادامه داد یا نه؟ فرض بگیریم خلیلی آن حرف ها را در یک جلسه و درمورد تورکمنها و نه قمار بازهای میدان سوارکاری گفته باشد. که البته خودش منکر است و میگوید منظورم تورکمنها نبودند و قمار بازها بودند.

آیا بعد از سال 94 در هیچ جلسه ئی این حرفها را تکرار کرده است؟ یا اصلا عملی انجام داده است که نشان بدهد واقعا چنین دیدگاه منفی نسبت به تورکمنها داشته است؟ اگر نه. پس چطور اینهمه کمپین لینچ راه می اندازند و فریاد “توهین توهین” سر می دهند. حالا اصلا فرض بگیریم که در سال 94 دیدگاه خلیلی این بوده باشد،که خودش می گوید نبوده. خوب هیچ امکان ندارد ظرف این مدت دیدگاهش عوض شده باشد؟ اگر ادامه داده است کو مدارکش؟ آخر من از این دوستان روشنفکر و اصلاح طلب خودم تعجب می کنم که چرا شان خودشان را با توسل به یک مدرک مخدوش ومجعول و برایند یک توطئه،پائین می آورند. چرا استدلالهای بهتری نمی آورند. چرا بازیچهء جو سازی افرادی می شوند که این توطئه را طراحی کرده اند؟تازه از بنده هم دلخور می شوند که از ایشان توقع نداشتیم. بهتر است کمی با عقلانیت واعتدال و انصاف رفتار کنیم.پیام من در طول همهء این حرفها همین هست. اگر حرف غیر منطقی گفتم شما بفرمائید.

تورکمنیا: آقای دکتر بالاخره خلیلی باید برود یا نباید برود؟

دکتر سیدی: خلیلی اگر دیدگاه ضد تورکمنی و نژاد پرستانه داشته باشد باید برود. یک لحظه هم نباید تردید کنیم. اما اول باید ثابت بشود که چنین دیدگاهی دارد. این که یک نفر یا چند نفر بیایند یک فایل و کلیپ صوتی تهیه کنند تا زیرآب خلیلی را بزنند و ما هم ابزار اجرای این نقشه بشویم و تازه جامعهء تورکمن را هم با استناد به همان مدرک مخدوش وجعلی تحریک کنیم و همه را به قیام علیه یک نفر ترغیب کنیم و با انواع فحش های آبدار تحقیرش کنیم و توهینش کنیم و بعد هرکس گفت اشتباه می کنید او را هم به باد تهمت و توهین بگیریم که آی مقام پرست آی بی رگ آی خائن! این روش را می گویم لینچ کردن است. قبول نمی کنم. اگر خلیلی قرار است برود باید عادلانه برود نه ظالمانه. گفتم که از نظر من هدف وسیله را توجیه نمی کند. نمی شود برای مشروعیت دادن به یک وسیلهء نامشروع، از مشروعیت هدف مایه گذاشت. تازه وسیلهء نامشروع نتیجه را هم نامشروع می کند. شما فرض بگیرید یک کشتی گیر که حریفش زخمی است. یا دستش شکسته است.

آیا برنده شدن برحریف بوسیلهء فشار دادن روی دست شکسته اش یا زخمش یک پیروزی شرافتمندانه است؟ یکی آمده یک سند جعلی علیه حریف شما که شاید حق هم باشد از شما شکست بخورد، درست کرده. زخمی اش کرده. دست و بالش را بسته. آنوقت شما آن مدرک جعلی را علم بکنید و روی سرنیزه بکنید که به این دلیل خلیلی باید برود! آیا بنظر خودتان این پیروزی شرافتمندانه است؟چطور می خواهید بعد چنین پیروزی جشن بگیرید؟ من نمی توانم. اگز دیگران می توانند، این دیگر مشکل من نیست. همینطور که نتوانستن من مشکل آنها نیست. هرکس راه خودش را برود. آنها بدون من بروند،من با وجدانم همینجا می مانیم. البته خدا راشکر تنها هم نمی مانیم خیلی ها با من هم عقیده هستند. شاید خلیلی باید برود اما نه با توطئه. من نه با توطئه موافقم نه با توطئه گر همراهی میکنم. نه لینچ می کنم ونه با قافلهء لینچ همراهی میکنم. اول و آخر خلیلی خواهد رفت. اما من شرمندهء تهمت وتوهینی که برای کشیدن زیرپایش به او زده شد نخواهم بود. من از آن تورکمنهائی خواهم بود که تورکمن واقعی بامرام هستند نه بلا نسبت شما و خوانندگان محترم، تورکمن توطئه گر بی معرفت. تا کسی درآینده نگوید بین تورکمنها کسی نبود که درمقابل ظلم و بی عدالتی به خلیلی بایستد. اتفاقا این برای من هم فرصتی است که دوستان وهمراهان خودم را محک بزنم.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز