13991005000067 Test PhotoL 300x200 - گسترش همکاری محور نشست مقامات ازبکستان و قرقیزستانترکمن نیوز: معاون نخست وزیر ازبکستان و سرپرست نخست وزیری قرقیزستان در نشستی ویدئویی چشم‌انداز کنونی و راه‌های گسترش بیش از پیش همکاری های دوجانبه را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «سردار عمرزاق اف» معاون نخست وزیر ازبکستان و سرپرست نخست وزیری قرقیزستان در نشستی ویدئویی چشم‌انداز کنونی و راه‌های گسترش بیش از پیش همکاری های دوجانبه را بررسی کردند.

در این نشست ویدئویی تشدید همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های بازرگانی، تعاونی صنعتی، کشاورزی، ارتباطات حمل و نقلی مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست همچنین گزارشات روسای وزارتخانه‌ها و ادارات دو کشور در مورد اقدامات در دست انجام برای اجرایی توافقات به دست آمده در چارچوب سومین نشست شورای روسای استان‌های مرزی ازبکستان و نمایندگان دولت قرقیزستان در استان‌ها مرزی که در ماه دسامبر در شهر «فرغانه» برگزار شد، ارائه گردید.

طرفین اقداماتی را مبنی بر تعمیق همکاری‌های سرمایه گذاری و تعاونی صنعتی بین دو کشور و همچنین با مناطق مرزی بررسی کردند. طرفین با هدف گسترش همکاری‌های متقابل در زمینه‌های مذکور در مورد تکمیل منظم «نقشه جاده» در تعمیق تعاونی صنعتی و تامین اجرایی پیگیرانه آن به توافق رسیدند.

در این نشست ویدئویی برای تامین رشد حجم مبادلات بازرگانی و تنوع بخشی ساختارهای آن توجه ویژه داشتند.

طرفین در این نشست همچنین بر اهمیت توسعه و تحکیم شراکت راهبردی در زمینه های حمل و نقلی و لجستیکی تاکید کردند.

مقامات ازبکستان و قرقیزستان از سرگیری پروازها را مثبت ارزیابی و امکاناتی را برای راه اندازی خطوط اتوبوس رانی بین المللی بین شهرهای بزرگ دو کشور بررسی کردند.

همچنین تشدید همکاری‌ها در مورد طرح هایی در بخش حمل و نقلی مانند تسریع اجرایی طرح ایجاد کریدور ریلی «چین- قرقیزستان- ازبکستان» مورد بررسی قرار گرفت.

مبادلات بازرگانی بین دو کشور در ۱۰ ماه سال ۲۰۲۰ میلادی به ۷۳۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار رسیده است.

در حال حاضر در ازبکستان ۵۷ شرکت با مشارکت سرمایه گذاران قرقیزستانی در زمینه‌های تولید مصالح ساختمانی، تولید شیرینی‌جات و کفش، خرده فروشی، خدمات در زمینه تغذیه عمومی، فعالیت تبلیغاتی، خدمات حمل و نقلی فعالیت می‌کنند.

به نوبه خود در قلمرو قرقیزستان با مشارکت شهروندان ازبکستان ۵۱ واحد شرکت مشترک ایجاد شده است.

قرقیزستان استقلال ازبکستان ‌را در تاریخ ۲۹ سپتامبر سال ۱۹۹۲ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۶ فوریه سال ۱۹۹۳ میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع: farsnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۸

۰۶ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

87561

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک