رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان :

نهادهای نظارتی را درباره تسهیلات رونق تولید منتشر می کنیم 300x198 - گزارش نهادهای نظارتی را درباره تسهیلات رونق تولید منتشر می کنیماخبار استانی- ترکمن نیوز- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: آماده پاسخگویی درباره تک تک واحدهایی که تسهیلات رونق تولید دریافت کرده اند، هستیم و حتی در روزهای آینده گزارش نهادهای نظارتی را هم منتشر خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از روابط عمومی استانداری گلستان، حسینقلی قوانلو به منظور شفاف سازی و پاسخگویی به برخی حواشی پیرامون لیست منتشرشده پرداخت تسهیلات رونق تولید در فضای مجازی برگزار گردید، اظهارداشت: رونق تولید یکی از طرح های مهمی بود که در سال ۹۵ پیرو سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس شکل گرفت تا به داد صنایع کوچک و متوسط رسیده شود ، و این در حالی بود که با توجه به کاهش فروش نفت و کاهش رشد اقتصادی در سال ۹۴، صنایع کوچک و متوسط به شدت تحت تأثیر قرار گرفته بودند.

وی افزود: برای اجرایی شدن این طرح و بررسی همه جوانب آن ۳ ماه زمان صرف شد، و بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری، وضعیت صنایع کوچک و متوسط بررسی و مشخص شد بیش از ۷۰ درصد واحدهایی که دچار رکود شده اند، مشکل نقدینگی دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه به دیگر مشکلات این واحدهای صنعتی هم اشاره کرد و گفت: مشکلات مدیریتی، نداشتن بازار فروش، اختلافات ورثه ای و به روز نبودن ماشین آلات و فناوری به کار رفته در تولید محصول از دیگر مسائلی بود که این واحدها با آن دست و پنجه نرم می کنند.

وی بیان داشت: با افزایش قیمت ارز در سال های ۹۱ و ۹۲ بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط در تأمین نقدینگی دچار مشکل شدند گرچه اکنون هم قیمت ارز افزایش یافته و سرمایه در گردش بیش از گذشته موردنیاز این واحدها است.

قوانلو با اشاره به پرداخت تسهیلات رونق تولید در سال ۹۵ یادآور شد: دراین سال بالغ بر ۴۷۷ میلیارد تومان به ۴۱۳ واحد تولیدی استان در راستای اجرای طرح رونق تولید و بالغ بر ۲۵۲ میلیارد تومان به ۲۵۸ واحد تولیدی و صنعتی به صورت مستقیم از سوی بانک ها پرداخت شد.

وی گفت: این تسهیلات به واحدهایی داده می شود که بتوانند منجر به اشتغالزایی یا تثبیت اشتغال شده و یا طرح های بالای ۶۰ درصدی که بتواند به بهره برداری برسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد : همچنین از سال ۹۶ تاکنون ۲۵۶ واحد تولیدی بالغ بر ۴۲۸ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید دریافت کرده اند که می توانیم درباره تک تک آنها به مردم پاسخ دهیم.

وی با بیان اینکه برخی در فضای مجازی مطرح کرده اند که لیست منتشر شده با صحبت های استاندار مبنی بر پرداخت بیش از ۹۵۰ میلیارد تومان همخوانی ندارد، اظهارداشت: علاوه بر تسهیلات رونق تولید بالغ بر ۵۲۲ میلیارد تومان به ۶۵۸ واحد صنعتی از سوی بانک ها به صورت مستقیم تسهیلات داده شد.

وی در خصوص تسهیلات بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی هم گفت: حدود ۶۸میلیارد تومان هم به ۲۷ واحد تولیدی استان برای نوسازی و بازسازی خطوط تولید و تکنولوژی تولید محصول پرداخت شد ، و همچنین واحدهای گردشگری نیز تاکنون ۲۴ میلیارد تومان از این تسهیلات را دریافت کرده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه عده ای انتقادات ناجوانمردانه ای را در فضای مجازی متوجه لیست منتشرشده مطرح کرده اند، افزود: یکی از مسائلی که درباره این لیست منتشر شده مبلغ تسهیلاتی است که به کارخانه صنعتی طلای سفید به مبلغ ۳۴ میلیارد تومان پرداخت شده است. این واحد سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان فروش دارد و طبق قانون بانکها می تواند ۶۰درصد فروش خود از تسهیلات سرمایه در گردش برخوردار شود. همچنین این واحد صنعتی سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان هم تسهیلات سرمایه در گردش از بانک ها دریافت می کند که تنها بخشی از آن در قالب تسهیلات رونق تولید بوده است.

وی درباره اینکه چرا یک واحد تولیدی دوبار تسهیلات رونق تولید دریافت کرده است، گفت: برخی از واحدها علاوه بر پروانه بهره برداری که می توانند در حوزه تسهیلات سرمایه در گردش اقدام کنند ، طرح توسعه هم دارند که می توانند برای طرح توسعه نیز از این تسهیلات برخوردار شوند. در این زمینه علاوه بر کارخانه طلای سفید، واحدهای زیاد دیگری هم در این لیست قرار دارند که اینگونه تسهیلات دریافت کرده اند.

قوانلو درخصوص اشتغال ایجاد شده از محل پرداخت تسهیلات رونق تولید اضافه کرد: تسهیلاتی که به عنوان سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی پرداخت می شود، قرار نیست لزوما اشتغالزایی جدید داشته باشد بلکه باید منجر به تثبیت اشتغال شود.

وی درخصوص نظارت بر نحوه پرداخت و هزینه کرد تسهیلات از سوی واحدهای نظارتی افزود: اکیپ نظارتی با حضور نماینده استانداری، نماینده اداره اطلاعات، صنعت ، معدن و تجارت ، اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی، تأمین اجتماعی، جهادکشاورزی و غیره وجود دارد که برنحوه هزینه کرد تسهیلات توسط واحدهای تولیدی نظارت می کند. طبق گزارش نهادهای نظارتی انحراف تسهیلات در سال ۹۵ حدود ۵ درصد بود. از تسهیلات امسال هم ۱۱۳ واحد تولیدی که وام دریافت کرده اند، مورد بررسی و نظارت قرار گرفتند که تاکنون گزارشی در زمینه انحراف تسهیلات ارائه نشده است.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

 

انتشار دهنده : Yaprak
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۵۹

۰۱ مرداد ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک