امروز : یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    118746

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:05 | ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

7 300x222 - گزارش اختصاصی و تحلیلی ترکمن نیوز از اوضاع سیاسی و اقتصادی جمهوری قزاقستانترکمن نیوز:  جمهوری قزاقستان به ابتکار عمل خود برای اجرای دستورالعمل های رئیس جمهور کشور قاسیم ژمارت توکایف برای افزایش شفافیت اداره عمومی و تضمین عدالت اجتماعی، از جمله از طریق توزیع مجدد صادقانه ثروت کشور به نفع مردم، ادامه می دهد.

مشکل اصلی «قزاقستان قدیم» تمرکز ثروت اصلی دولت در دست تعدادی از محافل الیگارشی در کشور بود. در سال 2019، طبق اطلاعات رسمی، تنها 162 نفر نیمی از ثروت این کشور آسیای مرکزی را به طور کامل در اختیار داشتند. و بیشتر این ثروت در آن زمان در ژنو، لندن، نیویورک، پاریس و دیگر مراکز مالی جهان در آن سوی آبها بود.

پرزیدنت توکایف به دولت دستور داد تا طرحی برای بازگرداندن این دارایی ها در اسرع وقت تهیه کند. در آن زمان، بر اساس برآوردهای مختلف از جمله داده های سازمان بین المللی حقوق بشر “Taxjusticenetwork ” ، میزان سرمایه خارج شده از قزاقستان به حدود 160 میلیارد دلار می رسید. این مقدار در سال های استقلال به صورت غیرقانونی از کشور خارج شدند.

برای بازگرداندن این پول، قزاقستان به سرعت کمیسیون ویژه ای را برای بازگشت سرمایه از خارج و تقویت اقدامات برای مقابله با خروج وجوه از کشور تشکیل داد. طبق اطلاعات رسمی، تنها در 6 ماه سال 2022، تقریباً 1.5 میلیارد دلار به قزاقستان بازگردانده شد. همچنین 398000 هکتار زمین به ارزش بیش از 15 میلیون دلار و همچنین بیش از 600 خط راه آهن را بازگرداند که کاهش تعرفه ها را ممکن کرد.

 

دارایی های برگشتی در قزاقستان برای تامین مالی پروژه هایی با هدف بهبود رفاه مردم برنامه ریزی شده است

در همین حال، کمیسیون بازگرداندن وجوه غیرقانونی برداشت شده در حال حاضر در کانون یک رویارویی بین المللی برای یک دارایی مهم دیگر است – منابع بانک ردیف دوم قزاقستان جوسان (Jusan) ، که سهامداران و مدیریت سابق آن در تلاش برای انتقال آن به حوزه های قضایی خارجی هستند. لازم به ذکر است که این بانک تنها به لطف حمایت مالی دولت در قالب میلیون ها دلار متعلق به مالیات دهندگان قزاق هنوز وجود دارد.

مقامات قزاقستان با درک اینکه ورشکست شدن بانک ها می تواند باعث تنش اجتماعی شود، در سال های اخیر به طور دوره ای از موسسات مالی ضعیف از جمله بانک جوسان حمایت کرده اند. از سال 2017، بیش از 11.5 میلیارد دلار برای حمایت از بانک های ردیف دوم در قزاقستان هزینه شده است. از این میان، جوسان بیش از 3 میلیارد دلار دریافت کرد.

داستان این بانک تنها یک قسمت از یک کمپین بزرگ برای بازگرداندن وجوه است که مقامات قزاقستان قصد دارند بیشتر آن را ادامه دهند. فساد و بی عدالتی اجتماعی از دیرباز پایه های دموکراتیک را در کشور تضعیف کرده، اعتماد عمومی به نهادها را از بین برده، شرایط نابرابر برای انجام تجارت ایجاد کرده و منجر به مشکلات اقتصادی شده است.

همانطور که مقامات قزاقستان به درستی انتظار دارند، بازگرداندن وجوه غیرقانونی برداشته شده و مبارزه با فساد در همه سطوح به این کشور امکان بهبود وجهه بین المللی، جذب سرمایه گذاری خارجی جدید و افزایش ثبات اقتصادی را می دهد.

در این زمینه، لازم به ذکر است که این اقدامات و اصلاحات دولت قزاقستان موجب تقویت روابط دوجانبه ایران و قزاقستان و اجرای سریع توافقات قبلی خواهد شد. هر دو کشور بارها بر اهمیت رفاه و ثبات به منظور ایجاد شرایط لازم برای توسعه گفت‌وگوی پایدار بین کشورها تاکید کرده‌اند.

در عین حال، درک این نکته مهم است که این داستان در نهایت فقط در مورد پول نیست. مبارزه رئیس جمهور توکایف برای بازگرداندن ثروت های ربوده شده کشور، مظهر اراده سیاسی شجاعانه و یک سیگنال جدی خارجی و داخلی است. این کشور به شرکای بین المللی نشان می دهد که واقعاً متعهد به مبارزه با فساد، صراحت و شفافیت است. در داخل کشور، رئیس جمهور قزاقستان برای دولت و نخبگان تجاری روشن می کند که ایده های عدالت اجتماعی برای مردم را بالاتر از هر گونه منافع شخصی قرار می دهد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز